Maddi Yardım

ABB Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak 2022

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ne zaman dağıtılacak? Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı nasıl alınır? Ankara Büyükşehir Belediyesi kaç TL gıda yardımı yapıyor? Gıda yardım başvurusu yapabilmek için gerekenler nedir? Tüm bu soruların cevaplarına detaylı bir şekilde ulaşabilmek için makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı konusunda birçok belediyeye rehberlik etmiştir. Yaptığı yardımlarla gündemde önemli bir yere sahip olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı için birçok gıda yardımı hazırlamıştır. Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ramazan ayına denk gelen Nisan ayının ilk haftasından 24 Nisan’a kadar ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapacaktır.

ABB gıda yardımı ne zaman dağıtılacak
ABBbaşkanı Mansur Yavaş gıda yardımı ne zaman dağıtılacak

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ”El Ver” kampanyası sayesinde hayırseverler insanlar, verilen IBAN numarasına para yatırarak ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyorlardı. Bu uygulamada yaşanan sitemle alakalı sıkıntılar nedeniyle yeni bir sisteme geçildi. Başkent Kart sistemi sayesinde hayırseverin bütçelerine göre yapabilecekleri yardımlar muhtaçlara kolaylıkla ulaşabilecek hale gelmiştir. Aynı şekilde vatandaşlar, Başkent Karttan en fazla 500 TL çekebilecek şekilde ihtiyaçları için ödemeler yapabilecektir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar başvuru öncesinde bazı ölçütleri bilmelilerdir. Yardımdan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin taşıması gereken kriterler şunlardır:

 • Yardım alacak kişi Ankara il sınırları içerisinde ikamet etmeli,
 • Yardım alacak kişi T.C vatandaşlığına sahip olmalı,
 • Yardım alacak kişinin geliri asgari ücretin altında olmalı, (Ailenin geliri yoksulluk sınırının altında olmalıdır.)
 • Yardım alacak kişi Başkent Kart sahibi olmalı.

Yeşil Kart almak isteyenler bulundukları bölgeye bağlı Kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek başvuru yapabilirler. Yukarda sıraladığımız kıstasları taşıyanlar Yeşil Kart avantajlarından faydalanabilme imkânı bulmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Kaç Lira?

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı kaç lira sorusu merak edilen bir konudur. Makalemizin bu bölümünde Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım için ödediği ücretlerden bahsedeceğiz. Ankara’da 260.000 aile Başkent Karta sahiptir. Bu ailelere kış aylarında 1.500 TL’lik doğalgaz desteği verilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Ramazan ayı için birçok kişiye sosyal yardım hizmeti vermektedir. Ramazan ayında verilecek gıda yardımı alakalı bilgileri sizin işin şu şekilde sıraladık:

 • Nisan ayının başlangıcıyla birlikte Ramazan ayı içerisinde yardım başvurusu onaylananlara 600 TL gıda yardımı yapılacaktır.
 • 600 liralık yardımın 100 lirası et parasıdır.
 • Nisan’ın ilk on günü içerisinde 500 TL yatırılacaktır.
 • 24 Nisan’a kadar da 100 TL’lik et parası ödenecektir.
 • Gıda ücretleri Başkent Karta yüklenecektir.
 • Başkent Kart ile alışveriş yapabilecek olan vatandaşlar, tek seferde en fazla 500 TL çekebileceklerdir.

Ramazan hazırlıklarını tamamlayan Mansur Yavaş, yaptığı et yardımları hakkında ”Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek”  sloganını vurgulamıştır.  Başkent Kart sayesinde gıda kolisi dağıtımı sonlanmış ve gıda alım tercihi ihtiyaç sahiplerine bırakılmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ne zaman dağıtılacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ne zaman dağıtılacak

Gıda Yardım Başvurusu için Alternatifler

Günümüz imkânları sayesinde, gıda yardım başvuruları çeşitli yerlerden yapılabilmektir. Gıda yardımı hususunda belediyelerden sosyal destek almak isteyen vatandaşlar, ilgili kuruluşlara bizzat giderek başvuruda bulunabilmektedir. Ayrıca internette e-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurularak müracaat edebilmektedirler.

Başvuru formunu doldururken verilen bilgilerin gerçeği yansıtması oldukça önemlidir. Aksi takdirde yetkili kişiler tarafından başvurular incelendiği için doğru bilgi içermeyen başvurular onaylanmamaktadır. Başvuru esnasında muhtardan alınan fakirlik belgesi başvuru işleminizi daha da kolaylaştırabilir. Zira başvuru yapan adaylardan ihtiyaç sahibi olduklarının kanıtlanması için birtakım evraklar istenebiliyor.

Sadece Ramazan ayı için geçerli değil, tüm zamanlarda Ramazan kolisi almak için başvuru yapılabilir. E- Devlet kullanarak gıda yardım başvurusu yapmak isteyenler; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak başvuru yapabilirler.

Verdiğimiz linke tıklayıp başvuru yapacaksanız şu adımları takip etmelisiniz:

 • E-Devlet sistemine giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra size sorulan sorulara cevap verin.
 • Sosyal yardım çeşitleri arasından ”Gıda ve erzak yardımı” seçeneğini işaretleyin. Böylece başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Makalemizde Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ne zaman dağıtılacak sorusuna cevap verdik. Ayrıca konuyla alakalı çeşitli hususlar üzerinde durduk. Ankara Belediyesi’nin sosyal yardım projeleri yenilikçi alternatifler içermektedir. Buna dayanarak, Başkent kart ile ilgili önemli detaylara yazımızda yer vermeye çalıştık. Siz de sosyal yardımlar hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yazımız hakkında görüşlerinizi ya da eklemek istediklerinizi yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz. Aynı şekilde web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. Konu ile alakalı sorular tarafımızca okunduktan sonra cevaplandırılmaktadır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Hilal Türk

-Okurum -Yazarım -Değerlendiririm -Yorumlayarak tekrar üretirim. -Kendime ve ülkeme katkı sağlamayı amaçlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu