Özel Sektör Maaşları

Kepçe Operatörü Maaşı Ne Kadar 2022 Ne Kadar

İnşaat dünyasının vazgeçilmezi olan iş makinelerinden biri olan kepçe operatörü maaşı 2022 yılında ne kadar? Son dönemlerin popüler meslek dallarından olan kepçe operatörlüğü ile ilgili tüm detayları sizlere sunuyoruz. Kepçe operatörü maaşı hakkında tüm bilgiler aşağıda.

Modern ve gelişmiş bir dünyanın şüphesiz ki en büyük ihtiyacı iş makineleri oluyor. Yaşam alanlarının kurulması için kullanılmakta olan en büyük araç ise şüphesiz ki kepçe. Farklı ve çok fonksiyonel işlevleri ile hemen hemen tüm inşaat alanlarında yer alıyor. Yapılacak olan çalışmaların daha hızlı gerçekleştirilmesi için gerekli olan makineler otomatik olarak çalışmıyor. Bu araçların yönetilmesi için çeşitli şartları taşımakta olan ve belgeler ile bu işi yapan kişiler ise operatörlerdir.

Kepçe Operatörü Ne İş Yapar, 2022 Yılında Maaşı Ne Kadardır?

Türkiye’de popüler bir meslek dalı olan kepçe operatörü iş kapsamı aşağıdaki şekildedir;

 • Kepçe iş makinesini kullanarak çalışma alanına sorunsuz götürülmesini sağlamak,
 • İş makinesinin kepçe bölümünü doğru kullanmak ve taşınacak olan malzemeleri diğer iş makinelerine sorunsuz olarak ulaştırmak,
 • Kepçe iş makinesinin tüm bakımlarının takip edilmesi, yapılması ve periyodik bakımlarının aksatılmaması,
 • Her iş sonrasında yapılması gereken (zorunlu olan) kepçe bakımın gerçekleştirmek,
 • Kepçe iş makinesi ile yapılan tüm işlerin düzenli olarak kaydının tutulmasını sağlamak,

Kepçe operatörü yukarıdaki işleri her gün çalışma alanlarında gerçekleştiriyor. Bununla birlikte kamu ve özel sektörde çalışmakta olan kepçe operatörleri için farklı yapılması gerekenler iş verenler tarafından aktarılıyor.

Örneğin kamuya ait kepçe iş makinesi kullanan operatörler ilgili aracı çalışma sonrasında yetkililere tutanak ile teslim etmesi gerekiyor. Özel olarak kepçe operatörlüğü yapanlar için ise daha farklı iş tanımlamaları bulunuyor.

İlginizi çekebilir: CNC operatörü maaşları

Kepçe Operatörü Maaşı Nedir
Kepçe Operatörü Maaşı Nedir

Kepçe operatörü olma şartlarını inceledikten sonra izlemeniz gereken adımları doğru atmalısınız. Tüm evrakların sorunsuz olması kepçe operatörlüğü için büyük önem taşıyor.

İlginizi çekebilir: Tır şoförü maaşları 2022 yılında Türkiye ve yurtdışında ne kadar oldu?

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur? Şartlar Nelerdir?

Kepçe operatörü olmak için hem yazılı, hem de beceri olarak pek çok sınavdan geçmek gerekiyor. Gerek iş makinelerinin yükünün ağır olması, gerekse de aracın kendisinin kullanılmasının zor olmasından kaynaklanıyor. Kepçe operatörü olmak için almanız gereken eğitimler ve belgeler ise şu şekilde;

 • Tüm beden koordinasyonunu aktif olarak bir arada sağlama eğitimi,
 • Hizmet alanlarındaki başarıyı sağlama ve pratiğe dayalı eğitim,
 • Temel trafik bilgisi eğitimi,
 • Kepçe iş makinesinin motor bilgisi eğitimi,
 • İlk yardım ve acil durumlar için bilgi eğitimi,
 • G sınıfı özel ehliyet sahibi olmak.
Kepçe Operatörü Maaşı Ne Kadar
Kepçe Operatörü Maaşı Ne Kadar, ne kadar kazanıyorlar?

Kepçe Operatörü Maaşı Ne Kadar?

Özel sektördeki kepçe operatörü maaşı ve kamudaki kepçe operatörü maaşı ne kadar sorusu ise büyük merak uyandırıyor. Fabrikalar ve belediyeler kepçe operatörü arayışındaki ilk sektörler olur iken maaş aralıkları da çalışılacak yer ve işe göre değişiyor.

Özel sektör kepçe operatörü maaşı ortalama olarak 7.700 lira ile 9.500 TL civarında değişiklik gösteriyor. Kamu sektöründe kepçe operatörü maaşı ise ortalama olarak 7.500 lira ile 9.500 TL arasında oluyor.

Kepçe operatörü olmak isteyen kişiler aynı zamanda kendilerine de iş yapabilir. Kepçe operatörlüğü aynı zamanda greyder operatörü olarak da adlandırılıyor. Gerekli eğitimler ve ehliyet alındıktan sonra kendinize ait bir kepçe alarak iş başı ücret ile çalışabilirsiniz. Gerek kendi iş makineniz ile bir fabrikaya, gerekse de ihtiyaç duyan inşaatlara hizmet verebilirsiniz.

Kendi işini yapmakta olan kepçe operatörlerinin ortalama aylık kazancı 8.800 TL’dir. Bunun en büyük nedeni ise günlük alınan yüksek ücretler. Bir inşaat için bir günlük kepçe operatörü ihtiyacı araç ile birlikte karşılandığından oluyor. Kepçe operatörü kullanımı konusunda aşağıdaki videodan yardım alabilirsiniz :)

Kepçe Operatörü İş İlanları Hakkında Bilgiler

Kepçe operatörü olduktan sonra günlük açılan iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Özellikle internet siteleri aracılığıyla kepçe operatör iş ilanları yaygınlaşıyor. Firmalar, özellikle kısa süreli ihtiyaç olacak olan kepçe iş makineleri için operatörler ile birlikte kiralama için de internet sitelerine başvuruyor. Peki kepçe operatörü iş başvurusu için hangi belgeler hazırlanmalıdır?

İş verenlerin ve iş arayanların buluştuğu sitelerde kepçe operatörü iş ilanları bölümünden gerek kendinize ilan açabilir, gerekse de iş verenlerin ilanlarına başvurabilirsiniz. Yüksek ücretler kazanma imkanı sunmakta olan kepçe operatörlerinde aranan en iyi özellik ise araçların kullanılmasında usta olmalarıdır. Son derece riskli bir iş grubu olmasından dolayı iş sağlığı bu sektörde öncelik kazanıyor.

Kepçe Operatörü Zor Mu?

Kepçe operatörü eğitimi iyi bir kurstan alındığında oldukça kolay bir meslektir.

Kepçe Operatörü Hangi Sınıf Ehliyet?

Kepçe operatörü ehliyeti G sınıfı ehliyettir.

JCB Ehliyeti Nasıl alınır?

JCB ehliyeti İş Makinesi Motor Sınavı ve İş Makinesi Motor Direksiyon Sınavı ile alınır.

Greyder Ehliyeti Hangisi?

Greyder ehliyeti G sınıfı ehliyet sınıfındadır.

Kepçe Operatörü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kepçe operatörlüğü eğitimi alındıktan sonra iş makinesi sınavları ile bu meslek icra edilebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu