PÖH Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

PÖH maaşı ne kadar? Özel harekat polisi (PÖH) nasıl olunur? Ülke savunmasının gözbebeği olan özel harekat polislerinin maaşları ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için araştırdık.

Özel Harekat Polisi PÖH Maaşı Ne Kadardır, Nasıl Olunur 2021

Özel harekat polisi olmak için öncelikle Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) sınavlarının kazanılması gerekiyor. Sınavı kazandıktan sonra burada polislik için eğitimler verilmeye başlanıyor. Eğitimler sırasında Polis Özel Harekat Başkanlığı tarafından okullarda seçmelerin yapılıyor. Polis özel harekat olmak isteyenler bu seçmelere katılması gerekiyor.

Seçmeler iki farklı aşamada yapılıyor. Bunların ilkinde adayların fiziki olarak PÖH olmaya uygun olup olmadıklarına bakılıyor. PÖH parkuru olarak bilinen engelleri aşmaları isteniyor. Diğer aşama mülakat olup adayların genel bilgi durumları ve psikolojik yeterlilikleri kontrol ediliyor. Seçmelerde başarılı olanlar Emniyet Genel Müdürlüğü veya onun belirlemiş olduğu birim tarafından ilan ediliyor. Böylece polis özel harekat PÖH olmaya hak kazananlar eğitime alınıyor.

PÖH kurslarında çok fazla özel eğitimler veriliyor. Terör örgütlerinin korkulu rüyası olan özel harekat polisleri, ileride karşılaşmaları muhtemel her zorluğu hazırlanır. Eğitimleri başarı ile tamamlayan adaylar PÖH kadrosunda görevlerine başlarlar. PÖH kurslarında verilen eğitimlerden bazıları şunlardır;

 • Zorlu şartlarda hayatta kalma
 • Risk yönetimi ve stres kontrolü
 • Etkin silah kullanma
 • Keskin nişancılık
 • Her türlü silahla atış yapabilme
 • Acil durumlarda karar verebilme

Özel harekat polisi olmak için izlenen bir diğer yol ise İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan alımlara katılmaktır. Bakanlık, bazı dönemlerde direkt özel harekat polisi alımı yapmak için ilanlar veriyor. Açılan sınavlara katılarak daha kısa sürede PÖH olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: PÖH nasıl olunur? Polis özel harekat olmak için ne yapmak gerekiyor?

Pöh Maaşı ne kadar oldu
Pöh Maaşı ne kadar oldu

Polis özel harekat olmak için istenen bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları sağlamayan adayların başvurusu kabul edilmiyor. PÖH olma şartları şunlardır;

 • C. vatandaşı olmak
 • 28 yaşından küçük olmak (28 yaşından gün alınmaması istenmektedir)
 • Parkur sınavında ve mülakatta yeterli puanı almak
 • PÖH eğitimlerini başarı ile tamamlamak
 • Adayın askerden terhis olduğu tarihle başvuru tarihi arasında en az 3 yıl olması
 • Polis Akademisi tarafından belirlenen sağlık kıstaslarını sağlama
 • KPSS’den en az 70 puan almak
 • İstenen boy-kilo şartlarına uygun olma

Bu şartları sağlayan adaylar özel harekat polisi olabilmek için başvuru yapabilir.

Özel Harekat Polisi Ne İş Yapar?

Polis özel harekat ya da bilinen diğer adıyla PÖH; terör eylemleri, rehine kurtarma ve banka soygunu gibi zorlu görevler için eğitilen bir birimdir. Ülkemizin uzun yıllardır terörle mücadelesinde en ön safta yer almaktadır. Zorlu arazi ve iklim şartlarında görev yapabilme kabiliyetleri vardır. Aldıkları eğitimler sayesinde uzun süre kırsalda kalabilirler. Böylece yerinde teröre müdahale etme imkanı yakalamış olurlar.

Özel harekat polisleri sadece terör eylemlerine yönelik olarak görev yapmazlar. Evet günümüze kadar en fazla bu alanda görev aldıkları doğrudur. Ancak kentlerdeki zorlu görevleri de üstlenirler. Organize suç örgütlerine yapılan baskınlar, rehine kurtarma operasyonları ve benzeri görevleri başarıyla yürütürler. Normal polis memurları için zorlu ve yoğun baskının olduğu görevler PÖH için son derece kolay olabilmektedir.

Polis özel harekat polislerinin görevleri genel olarak şu şekildedir;

 • Hücre evi, bina ve benzeri dar alanlarda yapılan operasyonlara katılma
 • Gerektiği durumlarda devlet görevlilerini koruma
 • Yabancı devlet başkanlarını ve üst düzey devlet adamlarını koruma
 • Toplumsal olaylara müdahalede bulunma
 • Terör operasyonlarına katılma
 • Göreve ilişkin ilgili ekipmanların hazırlanmasını sağlama

Zorlu görevlerin aranan isimleri olan PÖH bahsedilen görevleri sorunsuz olarak yerine getirmek için kendisini sürekli formda tutmalıdır. Bundan dolayı polis özel harekatta eğitimler hiçbir zaman bitmez. Her bir özel harekat polisi kendisini formda tutmakla da görevlidir. Aksi durumda böylesine zorlu görevlerde başarılı olmaları mümkün olmayacaktır.

Polis özel harekat maaşı yapılan zorlu görevlere bağlı olarak bir miktar diğer polislere göre yüksek oluyor. Bu da kimsenin itiraz edemeyeceği bir durum olarak nitelendirilebilir.

 

pöh maaşı
pöh maaşı ne kadar oldu? Polis özel harekat maaşları

PÖH Maaşları Ne Kadar?

PÖH maaşı görevleri yerine, kişinin kıdemine ve benzeri unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada sabit bir maaştan bahsedilmesi çok zordur. Bunların yanında kişinin öğrenim durumuna göre farklılık göstermesi kaçınılmazdır.

Günümüzde özel harekat polisi maaşı genel olarak iki kısımdan oluşuyor. Bunun ilk kısmı direkt olarak verilen maaştır. Her polis kıdemine ve eğitim durumuna göre farklı seviyelerde maaş alır. Eğitim seviyesinin ve kıdemin yükselmesine bağlı olarak alınan maaş da yükselir. Alınan maaşlara ek tazminatlar da veriliyor. Özellikle doğu ve güneydoğu illerinde görev yapanlara 1.300 TL üzerinde tazminat veriliyor. Böylece alınan maaş daha da artmış oluyor.

Bir devlet memuru olan özel harekat PÖH maaşları ortalama olarak 5.500 TL ile 6.500 TL arasındadır. Yukarıda bahsedilen unsurlara göre alınan maaş da değiştiğinden net rakam vermek mümkün değildir.

PÖH maaşı diğer kamu personeli olan devlet memurları gibi yılda iki defa zamlanıyor. Bunların ilki yılın ilk ayı Ocak’tır. Diğeri ise Temmuz ayıdır. Verilen zam miktarı ise genellikle enflasyon farkıyla ilgilidir. Örneğin; Temmuz 2021 döneminde polis özel harekat maaşı yaklaşık %8,45 oranında artmıştır. Buradaki orana göre maaşların ortalama 400 TL ile 600 TL arasında arttığı söylenebilir.

Polis özel harekat maaşı konusunda terör tazminatı oldukça önemlidir. Maaşlara ek olarak alınan bu tazminat görev yerine göre farklılık gösterir. Bazı iller için verilen özel harekat polislerine verilen terör tazminatı miktarları şu şekildedir;

 • Ankara: 251 TL
 • İstanbul: 492 TL
 • İzmir: 251 TL
 • Kars: 958 TL
 • Mardin: 1.313 TL
 • Diyarbakır: 1.313 TL
 • Şanlıurfa: 492 TL
 • Tunceli: 1.313 TL

Rakamlar doğrultusunda bir ildeki terör riski ne kadar fazlaysa verilen terör tazminatının da o kadar yüksek olduğudur. Verilen terör tazminatları zaman zaman arttırılmakta ve özel harekat polislerinin aldıkları risklerin karşılığı verilmeye çalışılıyor. Tazminatlar sayesinde PÖH maaşı daha yüksek bir seviyeye çıkıyor.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021 Güncel Rakamlar

İşsizlik maaşı ne kadar? İşten ayrılanların belli şartları sağladıklarında verilen işsizlik maaşı ne kadar süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.