Bankalar

Bana Kredi Çıkar Mı Diyenlere Kredi Sorgulaması

Bana kredi çıkar mı, çıkma olasılığı nedir, bana ne kadar kredi verilir? soruları son dönemlerde sık sık karşılaştığımız sorulardandır. Bizler de bu nedenle bu soruların cevaplarını araştırdık.

Bankalardan geçmişte herhangi bir kredi çekmedim peki bana kredi çıkar mı diye merak edenler için yazımızı oluşturduk. Bir tüketicinin kredi çekip çekememesi birçok koşula bağlıdır ve temelde iki ana koşul aranmaktadır.

Bana Kredi Çıkar Mı, Kredi Çekebilir Miyim?

Bana kredi çıkar mı diye soruyorsanız asıl önemli olan eski dönemlere ait olan geri ödemelerinizin zamanında ve düzenli ödemeniz, diğeri ise sigortalı bir işte çalışmanızdır. Bu iki temel koşuldan sadece bir tanesine sahip olanlar bankalardan kredi almakta güçlük çekerler.

bana kredi çıkar mı
bana kredi çıkar mı

Ancak bu koşullar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Aynı zamanda ne kadar süreyle sigortalı çalışmanız gerektiği de bankanın insiyatifinde. Hep birlikte bankaların kredi başvurularını ne şekilde değerlendirmeye aldıklarına birlikte göz atalım.

Sigortalı olarak çalışıyor musunuz?

Bankalara kredi başvurusunda bulunduktan sonra birkaç istisna haricinde SGK’ya kayıtlı olacak şekilde çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bankalarda SSK şartının aranmasının sebebi ise düzenli bir maaşa sahip olduğunuzdan emin olmak istemeleridir.

Banka size ne kadar çok güvenirse o kadar hızlı bir şekilde kredi başvurunuza sonuç verirler. Öbür yandan ele alacak olursak sahip olduğunuz fakat resmi olarak belgeleyemediğiniz bir ek geliriniz söz konusuysa banka bunu bilemez ve tanımaz.

Bankalar gelir durumu olarak sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınıza bakarlar. SGK kaydı, kredi başvurularında kullanılması bir takım sorunların da beraberinde getirir. Bunlar ise;

  • Kredi çekmek için ne kadar sigortalı çalışmam lazım?

Sigortalı (SSK’lı) bir şekilde çalışarak bankalardan kredi çekebilirsiniz. Peki kredi çekmek için ne kadar zamanla sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor? Bazı bankalarda bu husus değişebilmektedir. Ancak genellikle 3 ay sigortalı bir şekilde çalışanlara kredi imkanı sağlanmaktadır.

Fakat bu rakam son çalıştığınız iş yerinde olmalıdır. Geçmiş dönemde ise en az 12 ay sigortalı bir şekilde çalışmış olmanız şarttır. Aynı zamanda kredi notunuz iyi bir noktadaysa bankalar söz konusu süreyi kısaltabiliyorlar.

  • Maaşım asgari ücret gözüküyor, bana kredi çıkar mı?

Ülkemizde yaşanan en önemli problemlerden biri de bu konudur. Kurumsal bir yapıda olmayan firmalar çalışanlarının maaşlarını asgari ücret göstermekte fakat geri kalanını elden vermektedirler. Bu hususta ise bankalardan kredi başvurusunda bulunurken net geliriniz dikkate alınacaktır.

Yani bankalar elden aldığınız maaşınızı görmeyeceklerdir. Bu nedenle de çekebileceğiniz kredi oranında da düşüş görülecektir. Geçmiş dönemlerde bankalar işyerlerinden alınan maaş belgelerini resmi belge olarak sayıyordu. Fakat bu durum bir takım suiistimalleri de beraberinde doğurdu.

Daha sonra ise bankalar işyerinden alınan belgeleri kabul etmemeye başladılar ve sizlerin SSK tablonuzu incelemeye başladılar. Yani maaşınız asgari ücret görünüyorsa, kredi başvurunuz da asgari ücrete göre işleme alınacaktır.

Bana Kredi Çıkar Mı
Bana Kredi Çıkar Mı

Ayrıca, bu linkten Bankpozitif kredi başvurusu yapabilir veya diğer kredili ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Kredi Notunuz İyi Mi?

Kredi notu son dönemlerde bankalar tarafından son derece önem arz eden bir puanlama yöntemidir. Bankalar, tüketicilerin ne kadar güvenli olduklarını görmek için kredi notunu incelemeye alırlar.

Kredi notunun Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla vatandaşlara açılmasının ardından ise kredi notu gittikçe önem kazanmıştır. Kredi notu yakın zamanda bireysel kullanıcılara açıldığı için bununla birlikte pek çok soruyu da akıllara getirmektedir.

Şimdi bu sorulara bakalım.

Aynı zamanda, buradan Şekerbank kredi başvurusu yapabilirsiniz. Nakit ihtiyacı olanlar için en iyi seçeneklerden birisi Şekerbank’tır.

  • Yasal takibe düşenler kredi alabilir mi? Bana Kredi Çıkar Mı

Kredi geri ödemelerinizi yapmamış ve yasal takibe alınmışsanız, bu soruya değişik cevaplar vermemiz mümkündür. Genellikle bankaları araştırdığımızda kredi ödemelerini yapmayan ve yasal takibe alınan bir tüketici öncelikle kredi notunu öğrenmelidir.

Ardından ise kredi notunu yüksek seviyeye getirmek için adımlar atmalıdır.

  • Kredi notuna göre kredi çıkma ihtimali nasıldır? Bana Kredi Çıkar Mı

Kredi notu                     Riski                      Kredi kullanabilme ihtimali

0-799                                    En Kötü                Oldukça kötü

800-1099                             Düşük                   Düşük

1100-1499                           Orta                      Gelire göre

1500-1700                           İyi                           Yüksek

1700-1900                           Süper                   Çok yüksek

Yukarıda yer verdiğimiz tablomuzda belirttiğimiz kredi kullanabilme ihtimali bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bunun için kredi notunuz, aylık geliriniz, çalışılan kurum, kredi siciliniz, çalıştığınız süreyi araştırır ve ardından yaptığınız başvuruyu değerlendirmeye alırlar.

  • Bankada hesabım yok, bana kredi çıkar mı?

Herhangi bir bankayla geçmişte hiçbir bağlantı sağlamayanlar ve hiç hesabı olmayan müşterilerin dolayısıyla kredi notları sıfır olarak görünür. Eğer bankanın daha önceden kredili ürünlerinden kullanmadıysanız işiniz zor.

Bu durumda yeni başvurunuza red cevabı alma ihtimaliniz yüksek. Bankalar, finansal ürünlerden faydalananları takip ederler ve ödemelerini kontrol ederler. Haliyle bankalar güvendikleri müşterilere kredi vermek isterler. Ayrıca, maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu durumu başlığa göre açacak olursak, ileriki zamanlarda kredi almak isteyenler az limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunup kullanabilirler. Söz konusu kredi kartından yapacağınız alışverişlerde veya fatura ödemelerinde kredi notunuz yükselecek ve ardından kredi çekebileceksiniz.

  • İpotek göstererek kredi çıkar mı? Bana Kredi Çıkar Mı

Bana ne kadar kredi çıkar sorusunun cevabını merak edenler için, bir tek sistemden sorgulama yapmak söz konusu değildir. Fakat kredi notunuzu öğrenerek ne miktarda kredi alabileceğinizi tahmin edebilirsiniz.

Bankaların internet adresleri aracılığıyla internet bankacılığına girerek kredi başvurusu yapabilir ve hızlı bir şekilde cevap alabilirsiniz. Bankalarla çalışması düzenli olmayan kişiler ipotekli kredi alabilir mi sorusu sık sık aldığımız sorulardandır.

Fakat ipotek gösterseniz dahi geçmiş zamanda bankalarla düzenli olarak çalışmadığınızdan ötürü kredi çekebilme olasılığınız yine de çok az olmaktadır. Fakat bir teminat yani ipotek göstererek kredinin onay alma ihtimalini artırabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu