Kredi

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusu yasal düzenlemelerden son en çok merak edilen sorulardan biri oluyor. Kamu ve özel bankaların en çok tercih edilen hizmetleri krediler için yeni yasal düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler ile artık vatandaşlar gelirlerine göre kredi çekebilecekler.

Maaşa göre kredi hesaplaması yapılır iken aynı zamanda mevcut kredi ödemelerinizde göz önüne alınıyor. Kredi çekmek için artık en önemli detay kredilerin aylık gelirinizin ne kadar olduğu oluyor.

Belgelenebilir gelirinize göre ne kadar kredi çekebilirim sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Aşağıda sizler için maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusuna örnek hesaplama tablosu aktaracağız.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankalar kredi başvurusu yapanlar için belirleyecekleri kredi tutarı artık maaşa göre hesaplanıyor. Yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde kredi borcu olan vatandaşların yüzbinlerce olması ve ödeyememesi nedeni ile şartlar getirildi. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredileri çekecek olanlar için maaşın yüksek olması ve kredi notunuzun yüksek olması en önemli iki detay oluyor.

Yasalara göre maaşa göre kredi hesaplama işlemi yapılırken taksit tutarı hane halkının aylık belgelenmiş olan kazancınızın %50’sinden fazla olmamaktadır. Kredi başvurusu yapan kişi ve eşinin geliri hane halkı içerisine dahil olan kişilerdir. Eğer hane içerisinde çalışan çocuklar veya farklı geliri olan kişiler olması durumunda hesaplamaya dahil edilmiyor. Evli olmayanlar için anne ve babasının aylık geliri kredi çekmek istediği tutarın hesaplamasına dahil edilemiyor.

Bilgi: Kamu ve özel bankaların genel olarak tamamı kredi için aylık gelirinizin %50 oranını baz alır. Ancak bazı bankalarda bu oranlar aşağı yönde değişiklik gösterebilir.

İlginizi çekebilir: kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim

Maaşa Göre Kredi Miktarı Hesaplama Nasıl yapılır?

Maaşa göre kredi tutarı hesaplaması yapılır iken üç farklı detay bulunuyor. Bunlar;

 1. Çekilecek Kredi Türü
 2. Belgelenebilir Aylık Geliriniz
 3. Eşinizin Belgelenebilir Aylık Geliri
 4. Mevcut Bir Kredi Var Mı, Varsa Taksit Tutarı

Maaşa göre kredi hesaplaması yapılır iken kullandığınız kredi kartı ve borcu baz alınmaz. Ancak kredi kartı kullanımından dolayı borç, haciz veya takip var ise kredi notunu etkileyeceğinden kredi tutarı düşer.

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim
Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim

Maaşa Göre İhtiyaç Kredisi Hesaplama Örneği

Maaşa göre çekilebilecek kredi miktarı hesaplamasında örnek olarak 5.000 TL hane geliri olan bir ailenin ihtiyaç kredisi başvurusunu baz alalım. Hanenin devam eden herhangi bir kredi ödemesi bulunmuyor. Hesaplama işlemi yapılır iken aylık kredi taksit tutarı 2.500 TL (5.000TL/2)’yi geçmemelidir.

Hesaplama işlemine daha sonra bankaların faiz oranları ve vade seçenekleri gelmektedir. Hesaplama işleminde banka faiz oranı olarak %1,70, vade sayısı 36 ve KKDF %5, BSMV %15 baz alındığında kredinizin toplam tutarı 63.315 TL oluyor.

İhtiyaç kredisini tablo olarak incelemek isterseniz;

Aylık GelirTaksit TutarıFaiz OranıVade SayısıKKDFBSMVÇekilebilir Kredi
5.000 TL2.500 TL%1,7036%5%1563.315 TL

Bu hesaplamaya eşinizin 3.000 TL belgelenebilir geliri olduğunu varsayarsak çekilebilir kredi tutarı 101.303 TL olacaktır.

Maaşa Göre Taşıt Kredisi Hesaplama Örneği

Maaşa göre çekilebilecek kredi tutarını etkileyen bir etken kredinin türüdür. Tüm kredi türlerinde bankalar farklı alternatifler uyguluyor. 5.000 TL hane geliri bir ailenin çekebileceği maksimum taşıt kredisi tutarı 85.570 TL’dir.

Hesaplama işleminde taksit tutarı olarak 2.500 TL (5.000 TL/2), %1.72 faiz oranı, 60 ay vade, KKDF %5 ve BSMV %15 olarak baz alınmıştır. Kredinin vade sayısının artması çekilebilecek kredi tutarını etkileyen bir durumdur.

Taşıt kredisini tablo olarak incelemek isterseniz;

Aylık GelirTaksit TutarıFaiz OranıVade SayısıKKDFBSMVÇekilebilir Kredi
5.000 TL2.500 TL%1,7260%5%1585.570 TL

Bu hesaplamaya eşinizin 3.000 TL belgelenebilir geliri olduğunu varsayarsak çekilebilir kredi tutarı 136.914 TL olacaktır.

Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama Örneği

Konut kredisi çekmek isteyenler için maaş durumuna göre hesaplama yapılır iken KKDF ve BSMV masrafı alınmıyor. Bankalar kredi çekmek isteyenlere konut kredileri sunarken düşük faiz oranları ve yüksek vade seçenekleri sunuyor. Aynı aylık gelire sahip hane için hesaplamayı konut kredisine göre yapalım.

Aylık taksit tutarı 2.500 TL (5.000 TL/2), %1,39 faiz oranı ve 120 ay vade seçenekli konut kredisi için maksimum kredi tutarı 145.539 TL’dir.

Konut kredisini tablo olarak incelemek isterseniz;

Aylık GelirTaksit TutarıFaiz OranıVade SayısıKKDFBSMVÇekilebilir Kredi
5.000 TL2.500 TL%1,39120%0%0145.539 TL

Bu hesaplamaya eşinizin 3.000 TL belgelenebilir geliri olduğunu varsayarsak çekilebilir kredi tutarı 232.862 TL olacaktır.

İlginizi çekebilir: asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Türkiye’deki ortalama maaş tutarlarına göre ihtiyaç kredisi, konut kredileri ve taşıt krediler için sizlere hesaplama sunmak istiyoruz. Eğer bana ne kadar kredi çıkar diye soruyorsanız maaşınıza göre aşağıdan görebilirsiniz.

2.500 TL maaş alan ne kadar kredi çekebilir?

2.500 TL maaş alan bir kişi bankalardan yasal çerçeveler gereği maksimum 31.657 TL ihtiyaç kredisi, 72.770 TL konut kredisi, 42.786 TL taşıt kredisi çekebilir.

3.000 TL maaş alan ne kadar kredi çekebilir?

3.000 TL maaş alan bir kişi bankalardan yasal çerçeveler gereği maksimum 37.989 TL ihtiyaç kredisi, 87.323 TL konut kredisi, 51.343 TL taşıt kredisi çekebilir.

3.500 TL maaş alan ne kadar kredi çekebilir?

3.500 TL maaş alan bir kişi bankalardan yasal çerçeveler gereği maksimum 44.320 TL ihtiyaç kredisi, 101.877 TL konut kredisi, 59.900 TL taşıt kredisi çekebilir.

4.000 TL maaş alan ne kadar kredi çekebilir?

4.000 TL maaş alan bir kişi bankalardan yasal çerçeveler gereği maksimum 50.652 TL ihtiyaç kredisi, 116.431 TL konut kredisi, 68.457 TL taşıt kredisi çekebilir.

4.500 TL maaş alan ne kadar kredi çekebilir?

4.500 TL maaş alan bir kişi bankalardan yasal çerçeveler gereği maksimum 56.983 TL ihtiyaç kredisi, 130.985 TL konut kredisi, 77.014 TL taşıt kredisi çekebilir.

5.000 TL maaş alan ne kadar kredi çekebilir?

5.000 TL maaş alan bir kişi bankalardan yasal çerçeveler gereği maksimum 63.315 TL ihtiyaç kredisi, 145.539 TL konut kredisi, 85.571 TL taşıt kredisi çekebilir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplamasında Kredibilite Nedir?

Maaşa göre kredi hesaplanır iken kredibilite notu önem kazanıyor. Bu not bankaların ortak alt yapı ile çeşitli finansal riskleri analiz ederek değerlendirmeleri ile oluşturuluyor. Bir kişinin bankalardan kredi çekmesi için uygun ve güvenli olup olmamasını gösterir.

Maaşa göre kredi hesaplamasında kredibilite değeri önemlidir. Bankalar sizlere maksimum oranda kredi verebilmesi için kredibilite notunun yüksek olması gerekiyor.

Maaşıma göre kaç TL kredi çekebilirim
Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim

Kredi Notu Çekilebilecek Kredi Tutarını Etkiler Mi?

Evet. Bankalardan maaşınıza göre maksimum kredi almak için kredi notunuz büyük önem arz eder. Kredi notu, kredibilite değeri ile doğru orantılı oluşan bir nottur ve çeşitli sınıflandırmaları bulunur. Yukarıdaki hesaplamalar maksimum değerlere aittir. Eğer tüm hesaplamalara rağmen kredi miktarı düşük ise veya hiç çıkmıyor ise kredi notunuz ile bağlantılıdır.

Daha Yüksek Kredi Çekmek için Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Maaşınıza göre en yüksek kredi tutarını çekmek için yüksek kredi notuna sahip olmalısınız. Kredi notu, bankaların BBDK sisteminden sorgulaması ile birçok finansal karışım sonucu oluşturuluyor.

Bu not bankalar ile yeni tanışan müşteriler için otomatik olarak sıfır olarak geliyor. Banka hizmetlerinden yararlandıkça finansal hareketlerinize göre artıyor veya azalıyor. Peki, hane geliri yüksek olmasına rağmen az kredi çıkıyor diyorsanız kredi notunuzu nasıl yükseltilirsiniz?

Kredi notu yükseltmek için öncelikle düşmesine neden olan durumları araştırmalı ve düzeltmelisiniz. Eğer mevcut bir kredi veya kredi kartı borcunuz varsa öncelikle bunları ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra ortalama bir ay içerisinde kredi notunuza yansıyacaktır. Kredilerin ve kredi kartlarının ödeme durumu kredi notunun %35’ini oluşturmaktadır.

Kredilerin düzenli olarak ödenmesi ise kredi notuna %35 etki gösteriyor. Bu nedenle çektiğiniz krediler için taksit tutarlarını gecikme yaşamadan ödemeniz gerekiyor. En az üç ay boyunca aylık düzenli kredi ödemesi kredi notunu arttırmaktadır.

Kredi notu oluşturulur iken yeni alınan krediler %11, kredi kullanma yoğunluğu %10 olarak ele alınmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için birden fazla kredi veya kredi kartı borcunuz varsa tek bir yerde toplamanız gerekiyor. Bu şekilde düzenli bir ödeme sağlayarak kredi notunuzu birkaç ay içerisinde arttırabilirsiniz.

Kredi kapatma veya borç kredisinin daha uygun faiz oranları ve vade seçeneklerine sahip olduğunu da belirtelim. Özellikle kredi yapılandırma ve kredi kartı taksitlendirme seçeneklerinden ve ara ara kampanyalardan faydalanmak uzun vadede kredibiliteyi olumlu etkileyecektir.

Eğer kredi notunuz henüz hiç oluşmadı ise düşük limitli bir kredi kartı kullanmaya başlamalısınız. Sahip olacağınız kredi kartı ile aylık düzenli harcama ve geri ödeme ile kısa süre içerisinde ortalama kredi notunuza ulaşabiliyorsunuz.

Eğer daha yüksek bir kredi notuna sahip olmak istiyorsanız ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Çekeceğiniz ihtiyaç kredisini kullanmadan tekrar otomatik ödemeye vererek küçük faizler ile kredi notu arttırabilirsiniz.

Kredi Çekmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalardan kredi çekmek için gerekli belgeler bulunuyor. Bu belgeleri tamamlamamanız durumunda kredi başvurunuz otomatik olarak reddediliyor. Kredi çekmek için gerekli evraklar kredinin türüne göre de değişiklik gösteriyor.

2023 yılında kredi çekmek isteyenlerden bankaların talepleri;

Tüm krediler için gerekli ortak belgeler;

 • Nüfus Cüzdanı
 • Gelir Belgesi (çalışılan yerden alınan veya e-devlet üzerinden alınan)
 • SGK Dökümü
 • İkametgah Belgesi

Bu belgelere ek olarak;

 • Ev alacaklar için; evin tapusu
 • Sıfır araç alacaklar için; proforma fatura
 • el araç alacaklar için; aracın ruhsatı

Bankalar tarafından sizden istenen evraklardır. Bankalar, kredi notunuz veya kredibilite durumunuza göre sizlerden ek evrak veya kefil talep edebiliyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu