Gazi Maaşı 2021 Yılında Ne Kadardır? Nasıl Alınır?

Gazi maaşı ne kadar? Kimlere gazi denir? Gazi maaşı alabilmek için gerekli şartları nelerdir? Gazilik başvuruları nereye ve nasıl yapılıyor? Gazi maaşları ile merak edilen hususları sizler için araştırarak bir araya getirdik.

Gazi Kime Denir?

Gazi ifadesi, ülkemizde sık duyulan kavramlardan biri oluyor. Birçok kişiye gazi şeklinde niteleme yapılabilmektedir. Ancak gazilik, sadece kanunda yer alan şartları sağlayanlara veriliyor. Gazilik, kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar;

 • Muharip gazilik
 • Malul gazilik

Muharip gazi, Türk Silahlı Kuvvetler içerisinde görev yaparken bir savaşa fiilen katılanlara verilen isimdir. Malul gazi ise ülke sınırlarını korurken veya terörle mücadele ederken yaralanan ve yaralanmanın etkisi ile sakatlığı rapor ile kesinleşenlerdir. Muharip gaziler şunlardır;

 • Milli mücadeleye katılan ve İstiklal madalyası alanlar
 • 1950 ile 1953 yılları arasındaki Kore savaşına katılanlar
 • 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’na katılanlar

Kore ve Kıbrıs gazileri günümüzde halen yaşamakta ve gazi maaşı almaya devam etmektedir. Gazilere bu noktada verilen aylık ve ikramiyeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Harp malulü
 • Emsal aylığı
 • Vazife malulü

Gazilere yaşamlarını idame ettirecek kadar miktarın bu maaşlarla verilmesi her zaman hedefler arasında yer alıyor.

 

Gazi Maaşı ne kadar
Gazi Maaşı ne kadar

15 Temmuz Şehit Gazi Maaşları 2021

Gazi maaşları konusu 15 Temmuz darbe girişiminde en ön safta yer alanları da ilgilendiriyor. 15 Temmuz şehitleri yakınlarına ve 15 Temmuz gazilerine de ödeme devlet tarafından ödeme yapılıyor. Ancak bu ödeme direkt devlet kurumu tarafından değil, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın mütevelli heyeti başkanlığını yaptığı Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı tarafından veriliyor.

2020 yılından günümüze kadar 1.000 TL destek sağlanıyordu. Ancak bu yıl yapılan yardımın 500 TL arttırılmasına karar verildi. Yapılan 500 liradan sonra 15 Temmuz gazilerine ve şehit yakınlarına 1.500 TL destek sağlanmaya başlandı.

Şehit yakınları ve gaziler burada bahsedilen aylık olarak verilen desteğin haricinde dini bayramlarda 1.100 TL alıyorlar. Ayrıca 15 Temmuz gününe özel 1.500 TL daha destek devlet tarafından ödeniyor.

Gazi Maaşları Ne Kadar?

Gazi maaşları muharip gazilere Şeref Aylığı şeklinde ödeme yapılıyor. Söz konusu rakamın hesabında, kişinin varsa rütbesi ve sigortalı olma durumu dikkate alınmaktadır. Sosyal güvencesi olan gazilere verilen şeref aylığının hesaplanmasında 5750 gösterge rakamı ve memur maaş katsayısı kullanılıyor. Buradaki iki sayının çarpılması ile gazi maaşı tutarı belli olur. Bu maaş gazinin vefat etmesi durumunda %75 oranında eşine aktarılıyor.

Gazinin sosyal güvencesinin olmaması durumunda ise 30 günlük net asgari ücret esas alınarak maaş ödemesi yapılıyor.

Burada verdiğimiz güncel bilgiler ile birlikte yapılan hesaplamalara göre gazi maaşları ortalama olarak şu şekildedir;

 • Gazi maaşı: 3.500 TL
 • Derece Doğu Gazi Maaşı: 2.500 TL
 • Kıbrıs Gazi Maaşı: 500 TL
 • Kore Gazi Maaşı: 500 TL
 • 15 Temmuz Gazi Maaşı: 3.000 TL

Burada sizlere sunduğumuz maaşlar ortalama rakamlar olarak minimum seviyedir. Gazilerin rütbelerine ve diğer özelliklerine göre aldıkları maaşlar farklılık gösterebilir.

 

Gazi Maaşı nasıl alınır
Gazi Maaşı nasıl alınır

Gazi Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gazi maaşı başvurusu ilgili kişi tarafından kendi kurumuna yapılmalıdır. Başvuru sırasında daha önce belirtilen evrak ve belgelerin hazırlanması önemlidir. Kendi kurumlarının ardından ayrıca SGK tarafından talep edilen belgelerin de bu kuruma götürülmesi gerekiyor.

Gazilik türüne bağlı olarak yapılacak başvurular farklı oluyor. Aşağıda gazilik türü ile istenen belgelere dair bilgiler yer alıyor.

·         İstiklal, Kore ve Kıbrıs Gazi Maaşı Başvurusu

İstiklal, Kıbrıs ve Kore gazilerinin başvuru için öncelikle aşağıda yer alan belgeleri hazır etmesi gerekiyor.

 • Başvuru dilekçesi
 • Madalya berat belgesi

Bu belgeler ile Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne (SGK) başvuru yapılması gerekiyor. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde gazilik maaşı bağlanıyor.

·         Erbaş ve Erler ile Güvenlik Korucularının Gazilik Başvuruları

Erbaş ve erler ile güvenlik korucuları gazilik maaşının bağlanması için e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. Sürecin ilerleyen aşamalarında bazı belgeler istenebilir.

Şehit Yakınları ve Gazilere Verilen Destekler

Gazi maaşı adı altında şehit yakınları ve gazilere maaş veriliyor. Ancak bunun haricinde farklı alanlarda yapılan birçok yardım ve desteğin olduğu da bilinen bir gerçektir. Bunlardan öne çıkanlar ve bunlara ilişkin açıklamalar aşağıda yer alıyor;

·         Barınma Desteği

Barınma konusundaki ihtiyaçların karşılanması için faizsiz konut kredisi şeklindeki destektir. Geçen yıl gazilere 154.000 TL barınma desteği verilmiştir.

·         Bakım Desteği

Bir başkasının yardımı ile yaşamak zorunda kalan gazilere verilen destektir. Destek miktarı, asgari ücretin net tutarının iki katı kadardır.

·         Nakdi Tazminat

Asayiş, güvenlik, terörle mücadele gibi alanlarda yaşamlarını kaybedenlerin yakınlarına verilen tazminattır. Anne babalarının ihtiyaçları için verilir. En yüksek devlet memuru brüt aylığının 100 katı kadar ödeme yapılıyor.

Gazilere ise bu miktarın %25 ile %75’i arasında bir ödeme yapılıyor. Ödeme miktarı engellilik derecesine göre farklılık gösteriyor.

Yaşamak için gerekli hareketleri göstermekten aciz olan ve yaşamını başkalarının yardımıyla devam ettiren gazilere ise en yüksek devlet memuru brüt aylığının 200 katı kadar ödeme yapılır.

Gaziler ve şehit yakınları sadece devlet tarafından değil, aynı zamanda toplum tarafından da adeta baş tacı edilir. Buradaki yardım ve desteklerin haricinde belediyelerin farklı destekleri bulunuyor ve her zaman gaziler öncelik sırasında yer alıyor. Bunların dışında eğitim desteği, seyahat desteği ve ulaşım desteği gibi desteklerden de yararlanırlar.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

göz doktoru maaşları ne kadar oldu

Göz Doktoru Maaşları 2021 Ne Kadar?

Göz doktoru maaşı ne kadar? Göz doktoru nasıl olunur? Göz doktoru çalışma şartları nasıl? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.