Subay Maaşları 2021, Jandarma Subay ve Muvazzaf Subay Maaşı

Subay maaşları ne kadar? Nasıl subay olunur? Subay maaşlarına dair merak ettiğiniz hususları sizler için derledik.

Subay Maaşları 2021 Ne Kadar Oldu?

Subay maaşları, 6.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Subay maaşlarının ne kadar olacağı farklı unsurlara göre belirleniyor. Görev yapılan birlik, rütbe, görev yeri, medeni hal ve çocuk sayısı gibi faktörler, maaşları etkiliyor. Bundan dolayı maaşlar hakkında net bir rakam vermek çok mümkün olmuyor.

Subay maaşlarını etkileyen en önemli unsur, rütbedir. Subayların rütbeleri ile birlikte aldıkları maaşlar da artıyor. Örneğin; asteğmen maaşları ortalama 7.000 TL civarındayken, tuğgeneral maaşları ise 11.000 TL civarındadır. Dolayısıyla rütbeye bağlı olarak ciddi maaş farklılıkları bulunur.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Milli Savunma Üniversitesi’nden subay olarak dahil olanlara üsteğmen rütbesi veriliyor. Daha sonra belli şartlara bağlı olarak askerlerin rütbeleri yükseliyor. Bu yükselme, Ağustos ayı içerisinde yapılan Yüksek Askeri Şura kararlarına göre gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla orduya katılan subayların aldıkları maaşlar rütbelerindeki artışa bağlı olarak maaşlarına da yansıyor.

Subay Maaşları
Subay Maaşları

2021 yılı rütbelerine göre subay maaşları şu şekildedir;

 • Asteğmen maaşı: 7.000 TL
 • Teğmen maaşı: 7.500 TL
 • Üsteğmen maaşı: 7.800 TL
 • Yüzbaşı maaşı: 8.500 TL
 • Binbaşı maaşı: 9.000 TL
 • Yarbay maaşı: 9.500 TL
 • Albay maaşı: 10.000 TL
 • Tuğgeneral maaşı: 11.000 TL
 • Tümgeneral maaşı: 12.000 TL
 • Korgeneral maaşı: 13.000 TL
 • Orgeneral maaşı: 14.000 TL

Buradaki maaşlar ortalama rakamlardır. Çünkü farklı unsurlara göre maaşlar değişebiliyor. Terör tazminatının yüksek olduğu doğuda görev yapmak, aile yardımı almak ve çocuk yardımından yararlanmak gibi unsurlar maaşların yükselmesine neden oluyor. Bunların dışında askerlerin eğitim seviyeleri, yüksek lisans, doktora durumları ve yabancı dil gibi hususlar da maaşları etkiliyor.

İlginizi çekebilir: Subay nasıl olunur? Jandarma subay, Kadın subay olma şartları nelerdir?

Yedek Subay Maaşı 2021

Yedek subay maaşı, 5.000 TL ile 6.000 TL arasındadır. Askerlik görevini yedek subay olarak yapacak olanlara asteğmen maaşı veriliyor. Ancak bu maaş, acemilik döneminde verilmiyor. Acemilik döneminde yedek subaylar askeri öğrenci kabul edilir ve kendilerine askeri öğrenci maaşı verilir. Bu maaş ise yaklaşık 400 TL’dir.

Yedek subaylık TSK’nın bu alandaki ihtiyacını gidermek için tercih etmiş olduğu bir uygulamadır. Üniversite mezunları askerliklerini yedek subay olarak yapabilir. Burada gönüllülük esastır. Yedek astsubay olarak yapılan askerliğin süresi ise 12 aydır. Acemilik dönemi haricinde yedek subaylar 12 ay boyunca belirtilen maaşları alırlar. Dolayısıyla yedek subay olarak askerlik yapanlar aynı zamanda azımsanmayacak miktarda bir gelir de elde etmiş olurlar.

Yedek subay maaşları da normal subay maaşları gibi farklı unsurlardan etkileniyor. Örneğin; batıda yer alan kentlerde yedek subaylık yapanlar ortalama 5.500 TL alırken, doğu illerinde görev yapanlar 6.500 TL maaş alır. Bu farklılığın temel nedeni maaşlara eklenen terör tazminatıdır.

Subay Maaşı’na Ne Kadar Zam Yapıldı?

Subay maaşı, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Uygulanan zam oranı ise genellikle enflasyon verilerine göre belirleniyor. Normalde zam oranlarının belirlenmesi için farklı yollar ve teknikler kullanılıyordu. Ancak son yıllarda enflasyon oranlarının çok yüksek seviyelere çıkması, zamların enflasyon karşısında yetersiz kalmasına neden oldu. Bu durum ise zamların enflasyon oranına göre belirlenmesi yoluna gidilmesine sebep oldu.

Son 6 aylık enflasyon verisi dikkate alınarak Ocak ve Temmuz aylarında bütün kamu görevlilerine olduğu gibi subaylara da zam yapılıyor. Son açıklanan enflasyon verisinin ardından Temmuz ayında maaşlara %8,45 oranında zam yapıldı. Yapılan bu zam 15 Temmuz tarihi itibarıyla maaşlara yansıdı. Böylece subay maaşlarındaki ortalama artış 800 TL civarında oldu.

Jandarma Subay Maaşları

Jandarma subay maaşları, TSK bünyesinde görev yapan diğer subaylara yakın seviyededir. Bilindiği gibi Jandarma Genel Komutanlığı yakın zamanda İçişleri Bakanlığı’na bağlandı. Ancak bu durum genel manada jandarma subay maaşları üzerinde olumsuz etki yapmadı.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde subay olarak görev yapanla, yine yıllara bağlı olarak bir üst rütbeye yükselebiliyorlar. Böylece aldıkları maaşlar da aynı şekilde artıyor.

Muvazzaf Subay Maaşı

Muvazzaf subay maaşı, rütbelere bağlı olarak 9.000 TL ile 11. TLL arasında değişiyor. Bunun yanında görev yeri, kıdem ve benzeri hususların da maaşları önemli derecede etkiliyor. Muvazzaf subay maaşı ile normal subay maaşı arasında ciddi bir fark bulunmuyor. Peki, muvazzaf subay nedir?

Muvazzaf subay, daimi olarak askerlik görevini yapan kişilere verilen isimdir. Evet, TSK içerisindeki rütbelilerin istisnasız tamamının tek mesleği askerliktir. Ancak bazıları bu görevi sözleşmeli olarak yapıyor. Yani sözleşmeleri tamamlandıktan sonra yenilemeyebilirler. İşte böyle subaylar en fazla albaylık rütbesine kadar yükselebilir ve kesinlikle general olamazlar.

Muvazzaf askerler ise ordudan atılmadıkları sürece askerlik görevlerine devam ederler. Ordunun devamlılığı adına çok önemli rolleri bulunuyor. Daha küçük yaşlardan itibaren asker olarak yetiştirilirler. Harp okullarında yetişen bu subaylar, Yüksek Askeri Şura kararlarıyla general olabilir. Günümüzdeki generaller ve genelkurmay başkanı da muvazzaf subaydır.

yedek subay, muvazzaf subay ve jandarma subay
yedek subay, muvazzaf subay ve jandarma subay

Nasıl Subay Olunur?

Subay olmak için Milli Savunma Üniversitesi’ne girmeniz gerekiyor. Milli Savunma Üniversitesi, klasik anlamdaki üniversitelerden daha farklı şekilde alım yapıyor. Öncelikle gerekli olan taban puanı almanız gerekiyor. Sonrasında ise alımların yapılacağı tarihte üniversiteye giderek başvuru yapmalısınız.

Subay alımları için taban puanın yanında fiziki özelliklerde kontrol ediliyor. Tercih ettiğiniz bölüme göre bu kontroller farklı şekilde yapılıyor. Örneğin; hava harp okulunu tercih etmek istiyorsanız gözleriniz, kilonuz ve vücut diklik açınız gibi unsurlara detaylı şekilde bakılıyor.

Fiziki şartları sağlayan adaylar sözlü sınava alınıyor. Mülakattan da başarılı olanlar son olarak güvenlik soruşturmasına tabi tutuluyor. Milli güvenliğe tehdit olarak kabul edilen yapılarla irtibatı ve iltisağı olmayanlar üniversiteye kabul ediliyor ve eğitim süreci başlıyor.

Verilen eğitimleri başarılı şekilde tamamlayan adaylar mezun olduktan sonra subay olarak orduya katılıyor. Asteğmen olarak orduya katılanlar daha sonra farklı rütbelere yükseliyor. Kutsal meslekler arasında yer alan subaylığa giden yol genel olarak bu şekildedir.

Subay Maaşlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Subay maaşları, farklı unsurlara göre değişiklik gösteriyor. Bahsedilen durum nedeniyle subayların maaşları hakkında her ne kadar ortalama rakamları sizlerle paylaşsak da bunların net rakamlar olmadığını bilmenizi isteriz. Aynı rütbede olan subayların maaşları arasında yerine göre 1.000 TL’den fazla fark olabiliyor. Maaşları etkilen en önemli unsurlar şunlardır;

 • Görev yapılan yere bağlı olarak ek tazminatlar alınması durumu olabiliyor. Örneğin; Güneydoğu’da terör riskinin fazla olduğu bölgelerde görev yapan subaylara 1.300 TL’den fazla terör tazminatı ödeniyor. Yurtdışında görev yapanlara ise çok daha yüksek miktarlarda tazminat ödenebiliyor.
 • Rütbeler, maaşları direkt olarak etkileyen unsurların başında gelir. Rütbe arttıkça alınan subay maaşları da artıyor.
 • Kıdem de subay maaşı üzerinde etkili bir diğer unsurdur. Kıdeme bağlı olarak maaşlarda belirgin bir artış oluyor.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

göz doktoru maaşları ne kadar oldu

Göz Doktoru Maaşları 2021 Ne Kadar?

Göz doktoru maaşı ne kadar? Göz doktoru nasıl olunur? Göz doktoru çalışma şartları nasıl? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.