Kamu Maaşları

Albay Maaşı 2022, Emekli Albayların Maaşları Ne Kadar?

Albay maaşı ne kadar? Nasıl albay olunur? Yüksek rütbeli subaylardan birisi olan albay maaşları ve konuya dair merak ettiğiniz diğer hususları sizler için derledik. Yıl sonu maaş zammı geldiği anda sayfamızı güncelleyeceğiz.

Albay Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Albay maaşı, 12.000 TL’dir. Alınan maaşa kıdem, görev yeri ve görev yapılan bölge gibi unsurlar etki ediyor. Ortalama maaşlar 12.000 TL civarında olmasına karşın bahsedilen unsurlara bağlı olarak maaşlar değişiklik göstermektedir.

Albay Maaşı
Albay Maaşı

Örneğin; doğu bölgelerinde görev yapan albaylar terör tazminatı adı altında 1.200 TL’den fazla ek ödeme alıyor. Böylece maaşları daha da yükselmiş oluyor.

Albay maaşlarında en önemli hususlardan birisi görev yapılan bölgedir. Bilindiği gibi Türk Silahlı Kuvvetleri sadece sınırlar içerisinde değil sınır ötesinde de faaliyetlerine devam ediyor. Yurt dışında görev yapan subaylar bunun için ekstra ödemeler alabiliyor.

Bazı dönemlerde albaylar NATO görevleri ve eğitimleri kapsamında yurtdışına çıkabiliyor. Böyle zamanlarda albaylara normal maaşlarının haricinde, bir de yurtdışı görevi için maaş ödenebilmektedir.

İlginizi çekebilir: subay maaşları ne kadar?

Albay maaşı diğer kamu görevlilerinde olduğu gibi Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Yapılan zam miktarı yıllara göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak son dönemlerde yapılan zam miktarı direkt olarak enflasyon oranıdır. Son 6 aylık enflasyon oranı ne kadar olursa yapılan zam oranı da o kadar oluyor.

Temmuz ayının ilk haftasının içerisinde Haziran ayı enflasyon oranı belli oldu. Böylece 6 aylık enflasyon %8,45 olarak gerçekleşti. Bütün kamu görevlilerinin maaşları Temmuz ayında bu oranda artmış oldu. 2022 yılı başında ortalama 8.500 TL maaş alan albaylar, bu zam ile birlikte aylık 10.000 TL civarında maaş almaya başladı.

Ordunun üst düzey rütbelileri arasında yer alan albayların maaşları gelecek Ocak ayında yeniden artacak. Enflasyon oranlarının bu şekilde artması durumunda maaşlar 11.500 TL kadar olacak.

İlginizi çekebilir: binbaşı maaşı ne kadar?

Emekli Albay Maaşı Arttı Mı?

Emekli albay maaşı, 7.700 TL ile 8.200 TL arasında değişiklik gösteriyor. Alınan emekli maaşları kıdeme göre değişiklik gösteriyor. Kıdemi yüksek olan albaylar daha yüksek emekli maaşı alıyorlar.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzun yıllar görev yaptıktan sonra emekli olan albaylar emekli maaşının haricinde bir defa mahsus olmak üzere emekli ikramiyesi de alıyorlar. Alınan emekli ikramiyesi yaklaşık 190.000 TL’dir. Yine albayın kıdemine göre bu rakam artabiliyor.

Emekli albay maaşları Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Zam oranı burada da enflasyon verisine göre belirleniyor. 2022 yılı emekli maaşları Temmuz döneminde %8,45 oranında arttı.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda bir albay, polis memuruna “senin maaşın kaç para?” şeklinde hakaret etmişti;

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subay maaşları rütbe ve görev yerlerine göre farklılık gösteriyor. Subayların maaşları özellikle rütbelerine göre değişiyor. Bu durum emekli aylık seviyeleri için de aynı şekilde geçerlidir. Subayın emekli olduğu rütbe ne kadar emekli maaşı alacağını belirliyor.

Subayların maaşlarını etkileyen farklı unsurlar da bulunuyor. Bunlar; görev yerleri, medeni hal, çocuk sahibi olma durumu ve eğitim seviyesidir. Rütbelerine göre subayların aldıkları maaşlar şu şekildedir;

 • Asteğmen maaşı: 8.000 TL
 • Teğmen maaşı: 8.500 TL
 • Üsteğmen maaşı: 8.800 TL
 • Yüzbaşı maaşı: 9.500 TL
 • Binbaşı maaşı: 10.000 TL
 • Yarbay maaşı: 10.500 TL
 • Albay maaşı: 11.000 TL
 • Tuğgeneral maaşı: 12.000 TL
 • Tümgeneral maaşı: 13.000 TL
 • Korgeneral maaşı: 14.000 TL
 • Orgeneral maaşı: 15.000 TL

2022 subay maaşları bu şekildedir. Ancak bunların ortalama rakamlar olduğunun unutulmaması gerekiyor. Farklı unsurlara bağlı olarak maaş seviyeleri değişebilmektedir.

İlginizi çekebilir: asteğmen maaşı ne kadar?

Emekli subay maaşları ise şu şekildedir;

 • Emekli Asteğmen maaşı: 3.500 TL
 • Emekli Teğmen maaşı: 3.850 TL
 • Emekli Üsteğmen maaşı: 3.950 TL
 • Emekli Yüzbaşı maaşı: 4.000 TL
 • Emekli Binbaşı maaşı: 4.150 TL
 • Emekli Yarbay maaşı: 4.300 TL
 • Emekli Albay maaşı: 4.600 TL
 • Emekli Tuğgeneral maaşı: 4.800 TL
 • Emekli Tümgeneral maaşı: 5.500 TL
 • Emekli Korgeneral maaşı: 6.500 TL
 • Emekli Orgeneral maaşı: 7.900 TL

Emekli maaşlarının ne kadar olduğunu etkileyen en önemli unsur ise kıdemdir. Yine burada sizinle paylaşılan rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır ve farklı unsurlara bağlı olarak değişebiliyor.

Emekli subay maaşları ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir husus bulunuyor. Her ne kadar listede teğmen ve üsteğmen gibi düşük rütbeli subaylar olsa da bu rütbelerden emekli olan subay sayısı çok azdır, hatta yoktur.

Çünkü subaylar her yıl düzenlenen Yüksek Askeri Şura ile birlikte bir üst rütbeye terfi eder. Subaylığın ilk basamağı olan teğmen ve üsteğmen gibi rütbelerde olan subaylar böylece henüz emeklilik yaşları gelmeden üst rütbelere yükselmiş olur.

Albay Maaşı ne kadar oldu
Albay Maaşı ne kadar oldu

Nasıl Albay Olunur?

Albay olmak için öncelikle Milli Savuna Üniversitesi’ni kazanmak gerekiyor. Bunun için ise üniversite sınavından yeterli puanı almalısınız. Daha sonra ise Milli Savunma Üniversitesi’ne başvuru yapmalısınız.

Alımlar için fiziki yeterlilik gerektiği gibi sözlü olarak yapılan mülakattan da yeterli puanın alınması gerekiyor.

Milli Savunma Üniversitesi’nde verilen eğitimleri başarı ile tamamlayanlar orduya üsteğmen rütbesi ile katılıyor. Daha sonra ise görev sürelerine kadar rütbelerinde yükselmeye başlarlar. Sözleşmeli olarak subay olan askerler en fazla albay olabilir.

Daha üst rütbelere yükselmeleri mümkün değildir. Albay olmadan önceki son rütbe yarbaylıktır. Askerler, albay olmadan önce en az 3 yıl yarbay rütbesi ile görev yapmalıdır.

Albay olmak, son derece zorlu bir sürecin sonunda gerçekleşiyor. Üsteğmen olarak başlayan askerlikte en zorlu görevler üstleniliyor. Terörle mücadele, yurtdışı görevleri ve benzeri durumlar için askerlerin sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da uygun olması önemlidir.

İlginizi çekebilir: uzman çavuş maaşı ne kadar?

Albay Ne İş Yapar?

Albay, alay beyi anlamına gelen bir sözcüktür. Aslında bu sözcük albayların görevlerini en kısa şekilde özetliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki en önemli rütbelerden birisidir. Yarbay ile tuğgeneral arasında bulunur. Albayların görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ordu içerisindeki düzen ve birliği sağlamak
 • Alaya komutanlık etmek
 • Stratejik planlar hazırlamak ve bunları üstlerine sunmak
 • Emir komuta zinciri içerisinde kendisine verilen görevleri yapmak

İlginizi çekebilir: teğmen maaşı ne kadar?

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu