Kamu Maaşları

Gümrük Memuru Maaşı 2022, Muhafaza, Muayene

Gümrük memuru maaşları ne kadar? Gümrük memuru nasıl olunur? Gümrük memuru ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve gümrük muhafaza memurlarıyla ilgili merak ettiğiniz hususları sizler için araştırdık.

Gümrük Memuru Maaşı 2022 Ne Kadar? İşte Gümrük Memuru Maaşları

Gümrük memuru maaşı, 6.000 TL ile 9.500 TL arasında değişiyor. Yolluk, görev yeri, çalışma yoğunluğu, mesai ve tayın bedeli gibi etkenlere göre maaşlar değişiyor. Bu ek ücretler dikkate alındığında yeni başlayan bir gümrük memurunun maaşı 6.200 TL civarında olur. Buna karşın deneyimli bir gümrük memurunun maaşı 9.500 TL civarındadır.

Gümrük muhafaza memurları, mesleklerinin adından da anlaşılacağı üzere gümrüklerde görev yaparlar. Sınırlardan geçirilmek istenen malların ve ürünlerin ilgili yasal mevzuata uygun olup olmadığını denetler. Malların yasal izinlerinin olduğuna bakar ve gerekli şartları sağlayan malların geçişine onay verir. Ancak şartları sağlamayan malları alıkoyar ve yasal olmayan bir durum var ise gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını sağlar.

gümrük memuru maaşı ne kadar
gümrük memuru maaşı ne kadar

Gümrük Muhafaza Memuru Maaşı

Gümrük muhafaza memuru maaşı, ortalama olarak 8.500 TL’dir. Maaşlar; görev yeri, mesai ücreti, tayın bedeli ve iş yoğunluğu gibi unsurlara göre değişir. Bundan dolayı maaşlar hakkında net bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir.

Bilindiği gibi gümrük memurları Ticaret Bakanlığı bünyesinde görev yapan memurlardır. Bakanlık içerisinde yer alan memurlar bulundukları pozisyona göre farklı sorumluluklara sahip olabilir. Ancak genel manada ithalat ve ihracat için sınırdan geçirilen mal ve ürünlerin kontrollerinden sorumludurlar.

Gümrük memuru olmak için adayların öncelikle istenen lisans programlarından mezun olması gerekiyor. Bu bölümler; iktisadi ve idari bilimler, işletme, hukuk ve gümrük işletme şeklinde sıralanabilir. Bu bölümlerden mezun olanlar Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan memur alımlarına başvurabilir. KPSS ve sözlü mülakat puanı ile adaylar gümrük memuru olabiliyor. Atama sonucunda gümrük memurları göreve başlarlar.

İlginizi çekebilir: DHMİ memur maaşları

İlginizi çekebilir: infaz koruma memuru maaşları

İlginizi çekebilir: orman muhafaza memuru maaşları

Gümrük Memuru Nasıl Olunur? Ne İş Yaparlar

Aslında içeriğimizin başında gümrük memuru nasıl olunur sorusuna cevap vermiştik. Ancak bu başlık altında bu konuyu biraz daha detaylı işlemek istiyoruz. Çünkü gümrük memuru olmak isteyen bazı adaylar ne yapacağını bilmeyebiliyor. Eğer gümrük müdürü maaşı ve gümrük büro personeli maaşları hakkındaki bilgilere ulaşmak istiyorsanız bu başlığımızı geçebilirsiniz.

Gümrük alanında çalışmak istiyorsanız 4 yıllık lisans bölümü mezunu olmanız gerekiyor. Tabi bu lisans bölümleri gümlük işletme, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, işletme ve iktisat alanlarından olmalıdır.

Bu bölümden başarı ile mezun olan adaylar gümrükte çalışmak için KPSS sınavına girmeli ve o dönemki atama için yeterli puana sahip olmalıdır. Bakanlığın o dönemki kararlarına göre görevlendirmeler kadrolu olarak ya da sözleşmeli personel olarak yapılır.

Kadrolu ve sözleşmeli gümrük işletme bölümü maaşları arasında neredeyse hiçbir fark yoktur. Gümrük işletme maaş miktarı belirlenirken görev süresi ve kıdem göz önünde bulundurulur. Yani aynı kıdemdeki liman çalışanları maaşları hemen hemen aynı seviyededir.

Yeri gelmişken gümrük memuru olmak için gerekenler hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • KPSS sınavındaki P3 türünden en az 70 puan almak
 • 30 yaşından küçük olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Bakanlık tarafından belirlenen boy sınırının altında olmamak
 • Mülakatlarda başarılı olmak
 • Görev yapabilecek düzeyde beden sağlığına sahip olmak ve bunu rapor ile kanıtlamak

Gümrük Muayene Memuru Maaşı 2022

Gümrük muayene memuru maaşı, 6.500 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor. Kamu personeli olan gümrük muayene memuru maaşlarının etkilendiği farklı unsurlar var. Medeni hal, çocuk sayısı, kıdem, derece ve görev yeri gibi etkenlere bağlı olarak maaşlar değişiyor.

Gümrük muayene memurları, gümrük kontrolü olarak bilinen işi yapar. Başlıca görevleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Gümrük geçişi yapılan mal hakkında verilen beyanın doğruluğunu kontrol eder.
 • Geçirilen malın ilgili mevzuat gereğince yasaklı olup olmadığına bakar.
 • Geçişi yapılan malın sahip olması gereken belgelere sahip olup olmadığını kontrol eder.
 • Gümrük sahasının denetimini sağlar.
 • Sınırdan geçen her türden aracın kontrolünü gerçekleştirir.
 • Yasaklı maddelerin geçirilmek istendiğini fark etmesi durumunda, bu mallara el koyar.
 • Gerekli durumlarda istihbarat birimleriyle koordineli birlikte çalışır ve kaçakçılıkla mücadele eder.
 • Yolcu bagajlarını X-Ray cihazı ile kontrol eder.

Gümrük memurlarının işleri genel olarak bu şekilde özetlenebilir. Gümrük memuru görevleri 4458 sayılı kanun kapsamında düzenlenmiştir.

Gümrük Bakanlığı Memur Maaşları

Gümrük Bakanlığı memur maaşları, 6.000 TL ile 9.000 TL arasında değişir. Gümrük muhafaza memuru maaşlarının farklılık göstermesinin temel nedenleri; hizmet yılı, görev yeri ve ek ödemelerdir. Ek ödemelere bağlı olarak maaşlar 9.000 TL üzerine dahi çıkabilir.

Kara, deniz ve hava sınırlarında bulunan gümrük müdürlüklerinde görev alan memurlar ülke güvenliği için çok önemli bir role sahiptir. Ülkeye kaçak malların girmesini engelleyerek hem devletin büyük vergi kayıplarının önüne geçerler, hem de ekonomik piyasalardaki dengesizliği önlerler.

Gümrük Muhafaza Memuru Maaşı 2022

Gümrük muhafaza memuru maaşı 2022 yılında ortalama 8.500 TL’dir. Gümrük muhafaza memurları hizmet yılı ve ek ödemelere göre farklı seviyelerde maaş alıyor. Göreve yeni başlayan ve bekar olan bir gümrük memuru 5.000 TL maaş alırken hizmet yılı fazla ve evli olanlar ise 9.000 TL maaş alabilir.

Gümrük memuru maaşları 2022 yılında iki defa zamlandı. İlk zam Ocak ayında yapılırken ikinci zam ise Temmuz ayında gerçekleşti. Böylece 15 Temmuz tarihi itibariyle maaşlar %16’dan fazla artmış oldu. Yapılan zamlar neticesinde maaşlar 900 TL ile 1.450 TL arasında arttı.

gümrük muafaza memuru maaşı ne kadar oldu
gümrük muhafaza memuru maaşı ne kadar oldu

Gümrük Müsteşarlığı Memur Maaşları 2022

Gümrük müsteşarlığı memur maaşları, 6.000 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor. Memurların görev yaptıkları pozisyonlar, üstlendikleri görevler, görev yerleri, çalışma süreleri, medeni halleri ve çok sayıları maaşlarını etkiler. Taşra teşkilatı veya merkez teşkilatta görev yapmak dahi maaşlar üzerinde etkilidir. Ancak maaşların genel manada memur maaşlarından biraz daha fazla olduğu ifade edilebilir.

Gümrük Ambar Memuru Maaşı

Gümrük ambar memuru maaşı, ortalama 8.000 TL’dir. Göreve yeni başlayan bekar memurlar 6.000 TL civarında maaş alırken deneyimli olanların maaşları ise ek ödemelerle birlikte 8.000 TL’yi geçebiliyor. Bundan dolayı ambar memuru maaşları hakkında net bir rakam belirtmek doğru olmayacaktır.

Ambar memuru olmak için adayların; iktisadi ve idari bilimler, işletme, hukuk ve gümrük işletme gibi bölümlerden mezun olması gerekiyor. Bu bölümlerden mezun olanlar yapılan alımlara başvuru yapabilir. KPSS ve mülakatta başarılı olanların ataması gerçekleştirilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu