Kamu Maaşları

İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2022 Gardiyan Maaşları

İnfaz koruma memuru maaşları ne kadar? Nasıl infaz koruma memur olunur? Gardiyan maaşı ne kadar oldu? Bu soruların cevaplarını ve gardiyan maaşları hakkında merak ettiğiniz diğer hususları sizler için araştırdık.

İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2022 Ne Kadar

İnfaz koruma memuru maaşları, 4.600 TL ile 5.600 TL arasında değişir. Bu değişimin temel nedeni görev süresine bağlı olarak artan kıdem ve derecedir. Kıdem ve derecesi yüksek olan memurların maaşları daha yüksektir.

Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan infaz koruma memurlarının maaşları aile ve çocuk yardımı gibi unsurlara bağlı olarak da değişiyor. Bunların haricinde eğitim seviyesi bir diğer önemli unsurdur. Lise mezunu olarak göreve başlayanlar daha alt kademe ve derecelerden göreve başlarlarken, lisans mezunları ise daha yüksek kıdem ve dereceden göreve başlarlar. Böylece eğitim seviyesine bağlı olarak maaşlar arasında farklılık meydana geliyor.

İnfaz koruma memuru maaşları
İnfaz koruma memuru maaşları

Gardiyan maaşları 2022 yılında iki defa zamlanmıştır. Bu zamların ilki 2022 Ocak ayında yapılırken ikinci zam ise Temmuz 2022 döneminde gerçekleşti. Yapılan maaş zammı diğer kamu görevlilerine yapılan zam oranına göre yapılmıştır. Bu oran ise enflasyon verilerine göre belirleniyor.

Normalde maaş zamları toplu sözleşmede belirlenen orana göre yapılıyor. Ancak verilen zam oranının enflasyonun altında kalması durumunda zam oranlarına enflasyon farkı da ekleniyor. Böylece maaşlar enflasyon rakamlarıyla aynı seviyede zamlanmış oluyor. Eğer enflasyon farkının eklenmesi şeklinde bir uygulama olmasaydı infaz koruma memurları Temmuz ayında sadece %3 zam alacaktı. Ancak enflasyon farkının eklenmesi nedeniyle zam oranı %8,45 kadar oldu. Gardiyanlar zamlı maaşı ilk defa 15 Temmuz’da aldılar.

2022 yılı içerisinde açıklanan enflasyon verilerinin yüksek olması maaş zamlarının da yüksek olmasına neden olmuştur. Aralık aylarındaki maaş seviyesi Ocak ve Temmuz ayında yapılan zamlarla birlikte %15’ten daha fazla artmıştır. Bu oranın maaşlar olan etkisi 700 TL ile 1.100 TL arasında olmuştur.

Gardiyan Maaşları 2022 Güncel

Gardiyan maaşları, 4.600 TL ile 5.600 TL arasında değişiyor. Kıdem ve derece bu noktada büyük bir öneme sahip oluyor. 2022 yılı kıdem ve dereceye göre infaz koruma memuru maaşları şu şekildedir;

  • 9/1 derecesinde infaz koruma memuru maaşı: 4.600 TL
  • 8/1 derecesinde infaz koruma memuru maaşı: 4.730 TL
  • 7/2 derecesinde infaz koruma memuru maaşı: 4.800 TL
  • 6/3 derecesinde infaz koruma memuru maaşı: 4.845 TL
  • 5/1 derecesinde infaz koruma memuru maaşı: 4.855 TL
  • 2/1 derecesinde infaz koruma memuru maaşı: 5.480 TL
  • 1/4 derecesinde infaz koruma memuru maaşı: 5.600 TL

Burada paylaşılan rakamlar, bekar olan infaz koruma memurları için geçerlidir. Aile ve çocuk yardımı gibi unsurlara bağlı olarak rakamlar değişiklik gösteriyor. Ayrıca gardiyanın infaz koruma baş memuru olması durumunda da maaşlar değişiyor.

İnfaz koruma memurları 2022 maaşlarını Ocak ve Temmuz aylarında zamlı olarak aldılar. Yapılan zam oranı, memur maaş zammıyla aynı orandadır. Bahsedilen zam yukarıda yer alan rakamlara yansıtılmıştır.

İlginizi çekebilir: orman muhafaza memuru maaşı

İlginizi çekebilir: zabıta maaşları

İlginizi çekebilir: vali maaşı

İnfaz koruma gardiyan maaşları
İnfaz koruma gardiyan maaşları

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

İnfaz koruma memuru gardiyan olmak isteyenler öncelikle bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kadrosunda görev yapan gardiyanların alımlarında KPSS ve fiziki yeterlilik şartı bulunuyor. Adayların KPSS’den en az 70 puan alması gerekiyor. Bunun dışında ise daha önce belirlenen fiziksel şartları sağlamaları da aranan bir diğer şarttır.

Şartları sağlayan adaylar alımlar için açıklanan takvime uygun olarak başvurularını gerçekleştirmesi gerekiyor. Mesleğe kabul edilecek kişi sayısının 5 katı kadar aday sınava davet edilecek. Davet edilme sırası KPSS puanına göre belirleniyor. Bundan dolayı KPSS’den 70 almak bazen yeterli olmayabilir. Çünkü başvuru yapan en yüksek puanlı adaylar mülakata çağırılıyor.

Sözlü sınavda başarılı olan adaylar son olarak güvenlik soruşturmasından geçiriliyor. Milli güvenliğe tehdit olan yapılarla irtibat ve iltisağı olmayan adaylar mesleğe başlıyor. İnfaz koruma maaşları ve nasıl infaz koruma memuru olunur konusuna ilişkin genel detaylar bu şekildedir.

Bu yazımızda sizler için infaz koruma memuru maaşları ile ilgili bilgiler verdik. 2022 yılında infaz koruma memurlarının maaş zammı hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce bu zam yeterli mi? Sizin de aklınıza takılan sorular olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Görüşleriniz hem bizim, hem de sayfamızı ziyaret eden diğer kullanıcılar için oldukça değerlidir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 3.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu