BankalarKredi Kartı

18 Yaş Altı Banka Kartı Veren Bankalar

18 yaş altı banka kartı çıkarabilir mi? 18 yaşından küçüklere banka kartı nasıl açılır? Hangi bankalar 18 yaş altına kredi kartı veriyor? Bu soruların cevaplarını ve 18 yaş altındakilerin nasıl banka kartı alabileceğine dair detayları sizler için derledik.

18 Yaş Altı Banka Kartı Çıkartabilir Mi?

18 yaş altı banka kartı belli şartların sağlanması ile çıkabiliyor. Bilindiği gibi 18 yaş altında olan bireyler, yetişkin olarak kabul edilmiyor. Çocuk olarak kabul edilen bu kişiler günümüzde başta resmi işlemler olmak üzere birçok işlemi ailesinin onayı ile yapabiliyor. Benzer durum bankacılık işlemleri için de geçerli oluyor.

18 yaşında altında olanlar, farklı nedenlere bağlı olarak banka hesabı açtırmak zorunda kalabiliyor. Eğitim hayatını ailesinden uzak bir kentte devam ettirenler ailesinden para almak için hesap açtırmak zorundadır. Veya tamamen isteğe bağlı olarak banka hesabı açtırmak isteyenler de olabiliyor. İşte tüm istekler belli şartların yerine getirilmesi şartıyla bankalar tarafından kabul ediliyor.

18 yaşından küçük olanlar ailelerinin onayı ile banka hesabı açtırabilir. Bunun için aileniz veya vasinizle birlikte bankaya gitmeniz yeterlidir. Açılan hesap sizin üzerinize olacak ancak hesap açma işlemi aileniz tarafından onaylanacak.

Banka hesabı bankalar için risksiz hizmetlerdir. Çünkü banka hesapları sadece müşterilerin paraları olduğunda kullanılabilir. Hesabında parası olmayan birisi banka hesabından harcama yapamaz. Bundan dolayı bankalar 18 yaş altındakilere banka hesabı açarken sadece vasilerinin onayını ister. Bunun dışında farklı bir şart talep etmez. Ancak konu kredi kartına geldiğinde durum değişiyor. Bu defa farklı şartlar istenir ve bu şartların sağlanması durumunda bankalar 18 yaş altına kredi kartı verir.

18 Yaş Altı Banka Kartı Veren Bankalar
18 Yaş Altı Banka Kartı Veren Bankalar

18 Yaş Altı Kredi Kartı Çıkartabilir Mi?

18 yaş altı belli şartları sağladığında kredi kartı çıkarabiliyor ve bu kartları özgürce kullanabiliyor. Öncelikle bankaların kendilerini garantiye alan bir yapı ve mekanizmaları olduğu unutulmamalıdır. Bankalar, kredi kartı kullanımı sonrasında borcunuzu ödeyeceğinizden emin olmak ister. Bunun için ise ödeme gücünüzün olup olmadığına bakar. Kredi kartlarında limit dahilinde harcamalar yapılır ve bunlar belirlenen ödeme tarihinde ödenir.

Bankalar, 18 yaş altı kişilere kredi kartı verirken gelirleri olduğunu göstermelerini istiyor. 18 yaş altında olmanıza rağmen bir işte çalışıyor ve resmi bir geliriniz var ise kredi kartı alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek işlem gelir belgenizle birlikte bankaya başvurmaktır. Ancak gelir belgesi sunamıyorsanız bankaların size kredi kartı vermesi mümkün değildir.

18 yaş altında olmasına rağmen bankaların kredi verdiği tek grup öğrencilerdir. Ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisiyseniz bankalarda kredi kartı alabiliyorsunuz. Hatta henüz siz talep etmeden bazı bankalar size kredi kartı yollayabiliyor.

Bankalar, 18 yaş altındakilere kredi kartı vermemesine rağmen bu noktadaki ihtiyaçlarını ön ödemeli kart veya ek kart gibi seçeneklerle karşılıyor. Bu kartlar, klasik bir kredi kartı ile benzer özelliktedir. Bu alandaki ihtiyaçları etkili bir şekilde karşılayabiliyor.

18 Yaş Altı Banka Kartı Veren Bankalar

18 yaş altı banka kartı veren bankalar, bu alandaki ihtiyacın sorunsuz bir şekilde karşılanmasını sağlıyor. Ülkemizde faaliyetlerine devam eden önemli bankalar,bu noktada müşterilerine kolaylık sağlıyor. Günümüzde 18 yal altına banka kartı alma imkanı veren bankalar ve bunların şartları aşağıda yer almaktadır;

·         İş Bankası: İlk İmza Hesabı

İş Bankası, İlk İmza Hesabı uygulamasını ilk olarak 1987 yılında hizmete açtı. Daha sonraki süreçte günün ihtiyaç ve beklentilerine göre bu hizmette bazı değişiklikler yapıldı. 12-18 yaşları arasında olanlar, İş Bankası’na velileri ile birlikte giderek banka hesabı açtırabiliyor. Açılan bu hesap sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda yurt dışında da kullanılabiliyor.

İlk İmza Hesabı açtıranlara İş Bankası tarafından özel olarak dizayn edilen bir banka kartı gönderiliyor. Böylece hesabınıza ilişkin işlemler için sürekli banka şubesine gitmeniz gerekmiyor. Para çekme ve benzeri işlemleri ATM’ler üzerinden de yapılabiliyor. Üzerinde Maestro logosu bulunan bu kart ile aynı şekilde yurtdışındaki Maestro logolu ATM’lerden para çekilebiliyor.

Normal kullanım haricinde İş Bankası 18 yaş altında bulunan müşterilerine fon alıp satma imkanı da sunuyor. Bunun için vasinizin onayı ile açmış olduğunuz hesaba bağlı bir yatırım hesabı açmanız yeterli oluyor.

·         TEB: Global Genç Hesap

TEB, gençlere yönelik olarak Global Genç Hesap adıyla hesap açma imkanı veriyor. Bu hizmet, 12 ile 25 yaş arasındaki kişilere yönelik olarak veriliyor. Ailenizle birlikte banka şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz. Hesap açıldıktan sonra banka hesap kartı talep edebilirsiniz. 18 yaş üzerindeyseniz, bankalardan hesap açtırmak için ailenizle şubeye gitmenize gerek bulunmuyor. Bu durum, TEB Global Genç Hesap için de geçerlidir.

Global hesap için verilen hizmetler üç farklı yaş grubuna göre değişiyor. Bunlar; 12-15, 16-17 ve 18-25 şeklindedir.

  • 12-15 yaş aralığındaysanız herhangi bir limit olmadan hesabınıza istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. Buna karşın hesabınızdan günlük en fazla 100 TL (USD/GBP/EURO) çekebilirsiniz. Para çekme seçenekleriniz ise 50 ve 100 TL şeklindedir.
  • 16-17 yaş grubundaysanız ATM’den yapacağınız para yatırma ve para çekme konusunda herhangi bir limit uygulanmıyor. İstediğiniz kadar para çekebilir yine istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz.
  • 18-25 yaş aralığındaysanız hesabınıza istediğiniz kadar para yatırabilir, istediğiniz kadar para çekebilirsiniz. Bunun yanında internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

·         Akbank: Exi26

Akbank 18 yaş altı müşterileri için exi26 adı altında banka hesabı açıyor. Bu hizmetten sadece 16 ile 26 yaş aralığında olan kişiler yararlanabiliyor. Evet, 18 yaş altındakileri kapsayan bir hizmettir ancak 16 yaşından küçükseniz bu hizmetten yararlanamazsınız.

Akbank, bu hizmeti ile öğrencilerin bankacılık alanındaki ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyor. Sadece gençlere özel olan bu hesap türünü açtırmak için 18 yaşından küçüklerin yine vasileri ile birlikte bankaya gitmesi gerekiyor.

Akbank’tan exi26 hesabı açtıranların aileleri, çocuklarının hesaplarına para gönderirken herhangi bir masraf ödememekte. Belli şartları sağlayanlar, bu hesap üzerinden kredi dahi kullanabiliyor.

·         Ziraat Bankası

18 yaş altına hesap açan bir diğer banka Ziraat Bankası’dır. Türkiye’nin en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası 18 yaş altındaki müşterilerine vasilerinin onayının olması durumunda hesap açmakta ve banka kartı veriliyor.

Ziraat Bankası’ndan hesap açan 18 yaş altındakiler, internet bankacılığı veya mobil bankacılık hizmetlerinden de yararlanabiliyor. Ancak bu noktada bazı kısıtlamalar olduğunun bilinmesi gerekiyor. Yetişkinler, internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan her işlemi yapabilirken 18 yaş altındakiler ise sadece belli işlemleri yapabiliyor.

·         Kuveyt Türk: Dijital Kaşif Hesapları

18 yaş altındaysanız hesap açtıracağınız bir diğer banka ise Kuveyt Türk. Bilindiği gibi Kuveyt Türk, bir katılım bankasıdır. Faizsiz bankacılık kurallarına göre faaliyetlerine devam ediyor. Bundan dolayı bazı uygulamalarının diğer bankalardan farklı olabileceğini unutmayın.

Kuveyt Türk, 18 yaş altında olan müşterilerine Dijital Kaşifler Hesabı adı altında hesap açıyor. Bu hesaplar TL, Dolar, Euro ve altın cinsinden olabiliyor. Yapmanız gereken tek işlem vasinizle birlikte en yakın Kuveyt Türk şubesine gitmektir. Burada gerekli bilgilendirme yapılacak ve isteğinize bağlı olarak banka hesabınız açılıyor.

Kuveyt Türk, çocuklarına hesap açan ailelere farklı fırsatlar sunuyor. Eğer aileler onay verirse banka tarafından çocuklara katılma hesabı da açılıyor. Böylece yapılan birikimler değerlenmekte ve çocukların geleceğine yatırım yapılmış olunuyor.

Kuveyt Türk’ten hesap açtırdığınızda size Dijital Kaşif Kart adı altında bir banka kartı veriliyor. Bu kart ile ATM’lerden para çekebilir ve para yatırabilirsiniz. Ayrıca banka kartını içindeki para miktarına bağlı olarak harcamalarınızda kullanabilirsiniz.

·         Vakıfbank: Genç Bankomat Kart

Vakıfbank, 24 yaş altındaki gençler ve çocuklar için hesap açan bir diğer banka. Bu kartı almak isteyenlerin Vakıfbank şubelerine velileri ile gitmesi yeterlidir. 18 yaşından büyük olanlar tek başlarına Vakıfbank’tan hesap açtırabiliyor. Ancak 18 yaşından küçük olanların mutlaka vasileri ile birlikte bankaya gitmesi gerekiyor.

Hesap açıldıktan sonra banka tarafından size hesaba bağlı olan banka kartı veriliyor. Banka kartına para yükleyebilir ve daha sonra bu parayı istediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Yapacağınız harcamaları direkt olarak banka kartınızdan karşılayabilirsiniz.

·         ING Bank: Turuncu Çocuk Hesabı

Ülkemizde faaliyetlerine uzun sürede devam eden ING, 18 yaş altı için Turuncu Çocuk Hesabı adı altında hesap açılmasına imkan veriyor. ING Turuncu Çocuk Hesabı açabilmek için velinizle birlikte bankaya gitmeniz yeterli oluyor.

Açılan hesaba istediğiniz zaman para yatırabilir veya para çekebilirsiniz. Hesap açmak için herhangi bir limit bulunmuyor. Hesap için herhangi bir yaş sınırı da belirtilmiyor. Küçük yaştaki çocuklarınız için ING Turuncu Çocuk Hesabı açarak onları için birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

18 Yaş Altı Banka Kartı Çıkartabilir Mi
18 Yaş Altı Banka Kartı Çıkartabilir Mi

18 Yaş Altı Banka Kartı Veren Bankalar

18 yaş altı banka kartı veren bankalar aynı zamanda hesap açmanıza izin veren bankalardır. Birçok banka 18 yaş altındaki müşterilerin hesap açmasına izin veriyor. Banka hesaplarının banka açısından herhangi bir riskinin olmaması bundan önemli bir etkendir.

18 yaş altı banka kartı veren bankalar şunlardır;

  • Ziraat Bankası
  • TEB
  • Kuveyt Türk
  • İş Bankası
  • ING
  • Akbank
  • Vakıfbank

Bunların dışında da bazı bankalar yine 18 yaş altındaki müşterilerine banka kartı veriyor. Ancak bunun için aileleri ile birlikte bankalara gidilerek başvuru yapılması gerekiyor. Bankalar 18 yaşını doldurmamış müşterilerinden böyle bir şartı yerine getirmesini istiyor.

Bankalarda hesap açtırırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Bankalar, bu hesapları açarken 18 yaş altındaki kişilerin vasilerinden onay alıyorlar. Bundan dolayı aslında hesaplar her ne kadar çocukların adına olsa da bütün sorumluluk onların vasilerindedir. Bu durum hesapların düzenli olarak kontrol edilmesini adeta zorunlu hale getiriyor.

18 yaşından küçük olan çocuğunuza bir banka hesabı açtıysanız internet bankacılığı üzerinden o hesabı sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Böylece çocuğunuzun hesap hareketlerini görebilir ve hesaptaki paraları ne ölçüde kullandığını anlayabilirsiniz. Aksi takdirde çocuğunuz harcamaları daha sonraki süreçte sizi zor bir duruma sokabilir.

18 yaş alt banka kartı veren bankalar olduğu gibi kredi kartı veren bankalar da bulunuyor. Eğer 18 yaşın altındaki kişi sigortalı bir işte çalışıyorsa gelir belgesi ile kendi kredi kartını yine ailesinin onayıyla alabilir. Çalışmayan ve resmi geliri olmayan 18 yaş altındakiler ise ailelerinin kredi kartına bağlı ek bir kart çıkarabilir. Veya ön ödemli kartları tercih edebilir.

Kredi kartı kullanımı, bilinçli yapılması gereken bir işlemdir. Burada kontrol kaybedilirse kısa sürede yüksek borçlara girilebilir. İşte bundan dolayı aynı kontrolleri çocuğunuzun kredi kartı kullanımında da yapmalısınız. Böylece kredi kartının yanlış kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz.

18 yaş altı banka kartı alabilmenize dair genel detaylar böyledir. Aile onayı ile birçok bankadan banka kartı alınabilir. Açılan bu hesaplara istediğiniz kadar para yatırabilir veya istediğiniz kadar hesaplardan para çekebilirsiniz. Böylece banka kartı ve banka hesabına dair olan ihtiyacınız karşılanmış olur.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 4 Anlık Puan: 4.8]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu