İş İmkanları

Kreş Açma Şartları

Bu makalemizde sizlere kreş açma şartlarından bahsedeceğiz. Sonrasında kreş açmak için gereken maliyetler ve istenen diploma bilgisini paylaşacağız.  Açılmak istenilen kreş binasının fiziki yeterliliğinden de bahsettikten sonra makalemizi sonlandıracağız. Sizin de kreş açma gibi bir düşünceniz varsa makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kreş Açma Şartları Nelerdir?

Son zamanlarda kişiler sosyal hizmetlere bağlı kreş açmak istiyorlar. Bunun için kreş açmanın şartlarını araştırıyor kreş açmak için hangi belgeler gerekli merak ediyorlar. Özellikle okul öncesi eğitimin önemi göz önüne alınırsa ticaret sicili gazetesinde yayımlanmış şartlara uyarak bir kreş açılabilir. Kreş açmak için gerekli ilk koşul en az ilkokul mezunu olmanızdır.

Kreş açmak için neler gerekli
Kreş açmak için neler gerekli

Kreş açmak için gerekli belgeler bilindiği üzere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına şahsen teslim ediliyor. Bakanlık kreş açmak için gerekenler ve bir kreşte olması gerekenleri inceliyor ve sonrasında karar veriyor. Bu yüzden kreş açmak için gerekli malzemeleri tamamlamanızı ve sonra başvurmanızı öneriyoruz. Belgelerin teslimi sonrası kreş açma aşamaları bakanlık tarafından yürütülüyor.

Kreş Açmak İçin Gerekenler Listesi

Kreşi açarken bakanlık sizden herhangi bir yerde görev yapmış olmak şartı aramıyor. İlkokul mezunu olup kreş açma şartlarını yerine getirmek yeterli. Peki, kreş açmak için gerekli şartlar nedir gelin birlikte bakalım;

  • En az ilkokul mezunu olmalısınız.
  • 000 ile 450.000 tutar arasında bir sermayeniz olmalı.
  • Kreş binasının çevresin çocuklar için tehlikesiz olmalı.
  • C vatandaşı ve yeni nüfus cüzdanınız olmalı.
  • Sabıka kaydınız olmamalı.
  • Kiralanacak binanın iskânı alınmış olmalı.
  • Anaokulu öğretmeni maaşı da ilginizi çekebilir.

Gördüğünüz üzere özel kreş ve gündüz bakım evi açma şartları ile kreş açma maliyetlerini sizlerle paylaştık. Böylelikle siz de çocuğunu anaokuluna göndermek isteyenlere özel kreş seçiminde onlara yardımcı olabilirsiniz. Özellikle anaokulu öğretmenliği gibi çok sevilen bu meslek söz konusu bakanlığın olduğu her ile açılabiliyor. Bunun için bakanlık sitesinde yer alan şartları kontrol edip yaşadığınız yerin bağlı bulunduğunu bakanlık binasına başvurmanız yeterli.

Kreş açma şartları
Kreş açma şartları

Elinde bir sermayesi olan ve kreş açmak isteyenleri ilgilendiren bir araştırma yaptık. Böylelikle sosyal hizmetler ve çocuk gelişimi alanına ilgili bireylerin kreş açma aşamalarında yanlarında olmak istedik. Siz de makalemizde yer alan kreş açma şartlarını güzelce inceleyerek konuya enine boyuna hakim olabilir ve hayallerinizin peşinden gidebilirsiniz.

Kreş açmak için nereye başvuru yapmam gerekiyor?

Kreş açmak isteyen kişilerin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvurular bakanlık içerisindeki Çocuk Hizmetleri dairesine bizzat şahsi olarak yapılıyor.

Kreş açmak için diploma gerekli mı?

Kreş açmak için en az 1 ilkokul diplomasına sahip olmanız yeterli oluyor. Yani kreş açmak için herhangi bir üniversite bitirme şartı aranmıyor.

Kreş açmak için ne kadar para lazım?

Kreş açmanız için gereken para yaşadığınız şehre göre değişebiliyor. Ancak bunun için ortalama 350.000 TL ile 450.000 TL arasında paranız olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kreş sahibi ne kadar kazanır?

Kreş sahiplerinin kazançları da bulundukları şehre göre değişiyor. Ancak ortalama olarak kreş sahipleri aylık 10.000 TL ile 50.000 TL aralığında kazanç sağladıklarını biliyoruz.

Kreş açma belgesi nasıl alınır?

Kreş açma belgesini almak için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kriterlerini yerine getirmemiz gerekiyor. Buraya İskân belgesi ile ön başvuru yapmanız akabinde gerekli incelemeler yapılıyor ve uygun görülürse size kreş açma belgesi veriliyor.

Özel kreş açmak için hangi diploma gerekli?

Kreş açmak için ilkokul diplomasının yeterli olduğunu belirtmiştik. Özel kreş açabilmek için de aynı şartın geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Kreşte kaç kişi çalışır?

Kreşin büyüklüğüne göre kişi sayısı da değişiyor. Ancak genellikle 0-3 yaş arası için 10 kişi, 12 yaşa kadar 20 kişi ve toplam da ortalama 30 kişi çalışıyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Ahmet Alp

Merhaba, ben Ahmet Alp. 30 yaşındayım. Kitap okumayı, merak ettiğim bir konuyu enine boyuna araştırmayı, kamp yapmayı ve gezmeyi çok seviyorum. 10 senedir makale yazarlığı yapıyorum. Yazdığım makalelerin çok sayıda insana ulaştığını görmek beni mutlu ediyor. Makale yazarken aynı zamanda yeni bir şeyler öğrenmeyi ve bunları hayatıma katmayı çok seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu