Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Müteahhit Maaşları

Müteahhit maaşları ne kadar? Yeni başlayan müteahhit ne kadar maaş alır? Müteahhit nasıl olunur? Müteahhit ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve müteahhitlik hakkında merak ettiğiniz diğer detayları sizler için derledik.

Müteahhit Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu

Müteahhit maaşları 18.000 TL ile 45.000 TL arasında değişir. Müteahhitlik mesleğinin yapısı gereği alınan maaşlar arasında ciddi farklılıklar olabilir. İşleri iyi olan bir müteahhit aylık 250.000 TL üzerinde dahi kazanabilir. Buna karşın işleri kötü olan bir müteahhit zarar edebilir. Dolayısıyla burada belli bir standart yoktur.

Müteahhit Maaşları
Müteahhit Maaşları

Müteahhit, esasında Arapça kökenli bir kelimedir. Türkçe anlamı ise taahhüt eden anlamına gelir. İşte bu anlam müteahhitlik mesleğinin en kısa tanımıdır. Müteahhit; bir yapının baştan sona inşa sürecini koordine eden meslek grubudur. İnşa edilenler genellikle bina türünden yapılardır. Ancak bunun dışında yol ve köprü gibi yapılar da yine müteahhitlerin çalışma alanları içerisindedir.

Bir yapının inşasındaki bütün süreçlerden birinci derecede müteahhit sorumludur. Projeyi hayata geçirmek için gerekli olan çalışanları istihdam etmekten gerekli malzemeleri temin etmeye kadar bütün süreçleri yönetir. Bunların yanında bazen inşa edilen yapıların satışını da yine müteahhitler yapar. Bundan dolayı müteahhit maaşları hakkında net bir rakam vermek çok zordur.

Müteahhit maaşı ortalama 35.000 TL’dir. Müteahhitler, ne kadar iş yaparsa o kadar yüksek kazanç elde eder. İş yapamayanlar herhangi bir kazanç elde edemezken işleri yoğun olan müteahhitlerin yıllık kazançları milyonlarla ifade edilir.

Türkiye’de son yıllarda inşaat sektöründe ciddi hareketlenmeler oldu. İşte bu durum müteahhitlerin kazançlarının katlanarak artmasına neden oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarından alınan ihaleler sayesinde elde edilen gelirler daha da yükseldi. Tüm bunlar ise insanların müteahhitliğe ilgi duymasını tetikledi.

İlginizi çekebilir: inşaat teknikeri maaşları

İlginizi çekebilir: yurtdışı inşaat iş ilanları

Müteahhit olmak isteyenlerin bazı prosedürleri yerine getirmesi yeterlidir. Bunun dışında herhangi bir şart bulunmaz. 18 yaşını tamamlayan her vatandaş müteahhitlik yapabilir. Yerine getirilmesi gereken prosedürler şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • İnşaat projelerini hayata geçirmek için müteahhitlik yetki belgesi almak
 • Ticaret odasına kaydını müteahhit şeklinde tescil ettirmiş olmak
 • Yeterli sermayeye sahip olmak

Müteahhit olmak için en önemli nokta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki belgesi almaktır. Bunun dışındaki şartları hemen herkes kolaylıkla sağlayabilir. Ancak şartların sağlanması halinde bu mesleği yapacak olanların en önemli ihtiyacı sermayedir. Çünkü inşaat projelerini hayata geçirmek için yüksek sermayelere ihtiyaç vardır. Dolayısıyla sadece yetki belgesine sahip olmakla bu meslek icra edilemez.

İyi Bir Müteahhit’in Aylık Maaşı Ne Kadardır?

Müteahhit aylık maaşı ortalama olarak 35.000 TL’dir. İşleri iyi olanlar çok daha yüksek rakamlar kazanabilir. Buna karşın işleri kötü olanlar kazanç elde edemeyeceği gibi ciddi zararlara girebilir.

Müteahhitlerin aylık geliri, farklı unsurlara göre değişebilir. Bazı dönemlerde aylık gelirler, çok yüksek seviyelere çıkabilir. Örneğin; bir konut projesini tamamlayan ve bunların satışını gerçekleştiren müteahhitler, yüksek rakamlar kazanır. Dolayısıyla müteahhitlerin aylık gelirlerine değil, yıllık gelirlerine bakılması daha doğru olacaktır. Aksi durumda, yanıltıcı sonuçlara ulaşılabilir.

TEİAŞ Müteahhittin Ödemediği Maaşları Ödemek Zorunda

TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletişim AŞ) tarafından açılan ihaleyi alan müteahhit firma çalışanların maaşlarını ödemedi. Ödenmeyen maaşların ise TEİAŞ tarafından ödenmesi gerektiği vurgulandı.

TEİAŞ’ın açmış olduğu ihaleyi kazanan yüklenici müteahhit firma işçilerin ödemesini zamanında yapmayınca konu kamuoyu gündemine geldi. İzmir ve Manisa’yı kapsayan 3 bölge müdürlüğü tarafından açılan ihalede mağdur olan işçilerin maaşlarının TEİAŞ tarafından ödenmesi gerektiği ifade edildi.

Kamu kurumlarının zaman zaman böyle mağduriyetler yaşadıkları biliniyor. Müteahhitlerin yapmış olduğu usulsüzlükler genellikle mahkemelere taşınıyor ve sorunlar yargı yoluyla çözülmeye çalışılıyor.

Müteahhit Maaşları Ne Kadar
Müteahhit Maaşları Ne Kadar

Müteahhit Ne İş Yapar, Müteahhitlerin Görevleri Nelerdir?

Müteahhitler, bir yapının inşasına dair bütün süreçlerden sorumludur. Görevleri ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • İnşaat yapılacak sahanın belirlenmesi
 • Projenin maliyetini belirleme
 • Gerekli sermayenin temin edilmesi
 • İlgili alanın inşaat için kullanılması için arsa sahibine ödeme yapılması
 • Gerekli olan malzemelerin temin edilmesi
 • Projede görev yapacak çalışanların istihdam edilmesi
 • İşçilerin maaş ödemesinin yapılması
 • Yapılan işleri denetlemek
 • Çalışanların performansını ve verimliliğini arttırmak için gerekli önlemleri almak
 • Projenin ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmesini sağlamak
 • Potansiyel müşteri kitlesini belirlemek ve bunlara yönelik çalışmalar yapmak
 • İnşa edilen yapıların satışını gerçekleştirmek
 • Proje için gerektiğinde finansman kaynakları bulmak

Müteahhitlerin görevleri genel olarak bu şekildedir. Müteahhitler, kendileri proje geliştirerek bunu hayata geçirebilir. Böyle durumlarda genellikle konut projeleri tercih edilir. Ancak bazen de kamu kurumlarının vermiş olduğu ihaleleri alarak hazır projelerin hayata geçirilmesi yönünde faaliyet gösterilebilir.

İnşaat işi denildiğinde akla gelen müteahhitler yol ve köprü gibi projeleri de üstlenirler. Birçok alanda iş yapan müteahhit buna bağlı olarak yüksek rakamlarda kazanç elde edebilir.

Müteahhit maaşları ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Bu meslek grubunun sabit bir maaşı yoktur. Bundan dolayı verilen ortalama rakamların değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu