Kullanıcı Yorumları

Selectra Kullananlar Yorumları

Bir antidepresan türün olan ilacın, Selectra kullananlar yorumları ile birlikte bu yazımızda detaylı bilgi sağlayabilirsiniz. Selectra, SSRI (Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri) sınıfına aittir. Sertralin etken maddesidir. Selectra, travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi durumlarda kullanılır. Aynı zamanda anksiyete bozuklukları, depresyon ve panik atak tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Selectra Nedir?

Selectra, 1991 yılında Pfizer tarafından pazarlanan seçici serotonin geri alım inhibitörleri grubundan bir antidepresandır. Eczanelerde 25, 50 ve 100 mg’lık tabletler şeklinde satılmaktadır. Yüksek oranda reçete edilen Selectra, serotonin geri alım inhibitörlerinden biridir. Birçok hastalığın tedavisinde ön sıralarda yer almaktadır. Vücutta serotonin seviyesinin düşmesi, kişilerin çeşitli ruhsal bozukluklar yaşamasına neden olur.

Serotonin, ruh halinden bağırsak hareketlerine kadar pek çok şey üzerindeki etkileri engelleyen maddelerden biridir. Bu nedenle vücudumuz için büyük önem taşımaktadır. Selectra kullananlar yorumları da bunu doğrulamaktadır. Ailede psikoz öyküsü varsa, serotonin düzeylerinde azalma ile birlikte bu bozukluğun olma olasılığı çok yüksektir. Ancak zamanla aileden bağımsız olarak farklı ruhsal durumlarla birlikte de ortaya çıkabilir.

Selectra Ne işe Yarar?

Travmatik yaşam olayları; yas, çocukluk örüntüleri, deprem gibi katastrofik olaylar serotonin düzeylerini düşürmede rol oynar. Selectra; kişinin serotonin seviyelerinin normale dönmesini ve rahatsız edici olumsuz semptomların hafifletilmesini sağlar. İlaç en az 6 ay kullanım gerektirir, doktor kontrolünde alınmalıdır. Bu tür ilaçların doktor kontrolü olmadan kullanılması çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Kişinin ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığı çok yüksek olur. Bu nedenle hastalar kesinlikle doktor reçetesi olmadan ilacı kullanmamalıdır.

Selectra 50 mg kullananların yorumları ilacın vücuttaki serotonin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğunu ve hastayı yaşadığı sıkıntıdan uzaklaştıran bir ilaç olduğunu göstermektedir. Altı aya kadar kullanım gereklidir. Hemen ardından hastanın durumu düzelirse kontrollü olarak 6 aylık ilacı kesme reçetesi yazılır. Ayrıca bazı hastalarda daha uzun süreli kullanım gerekebilir. Selectra kullananlar yorumları genellikle bu sürede ilacın kullanıldığını doğrulamaktadır. Rahatsızlığın derecesi ve hastanın yaşam tarzı gibi faktörler ilaç tedavisinin süresini belirler.

selectra kullananların görüşleri
selectra kullananların görüşleri

Selectra Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Birçok hastalığın semptomlarını hafiflettiği için popüler bir ilaçtır. En yaygın kullanılmasına sebep olan hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Depresyon gibi duygudurum bozuklukları
 • Panik ataklar
 • Travmatik stres bozukluğu
 • Anksiyete bozuklukları
 • Sosyal fobi
 • Fobiler
 • Adet öncesi sendromu

Kullandıkça semptomları önemli ölçüde azalttığı açıktır. Ancak psikoterapi seanslarına ilaçla katılmak olumlu sonuç verecektir. Selectra 50 mg kullananların yorumları incelendiğinde ilacın uzun vadede hastalığın tüm semptomlarını hafifletmeye ve kişiyi normal bir hayata döndürmeye yardımcı olsa da ilacı bıraktıktan sonra hastalığın tekrarlama riski vardır.

Ayrıca ilaçla birlikte psikoterapi, tedavi süresini kısaltacaktır. Psikoterapi daha kalıcı bir çözümdür ve çeşitli müdahalelerle kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Selectra kullananlar yorumları ilaçla beraber psikoterapi desteği almanın daha olumlu sonuçlar sağladığını belirtmektedir.

Selectra Nasıl Kullanılır?

Genellikle yemeklerden sonra aç karnına alınmalıdır. Günde bir tablet olarak reçete edilse de doktorlar bazen daha fazla reçete yazmaktadır. Hastalık durumu ve insanın yaşam tarzı bu aşamada belirleyicidir. İlaç genellikle sabahları alınmak üzere reçete edilir. İlacın her gün aynı saatte alınması ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Bir doz atlanırsa, kişi o gün için kaçırılan dozu alabilir. Ancak bir gün hap almayı unutursanız ertesi gün iki doz almayınız.

Doğrudan hormonları etkileyen bu ilaçların fazla tüketilmesi birçok yan etkiye yol açar. Bu nedenle kişilerin bu soruna dikkat etmesi ve ilacı düzenli ve tam olarak doktorun önerdiği şekilde kullanması gerekmektedir. İlaç kullanırken greyfurt tüketmemekte fayda var. Greyfurt, seçici serotonin geri alım inhibitörleri olan antidepresanlar ile reaksiyona girebilir. Selectra 50 mg kullananların yorumları greyfurt içildiğinde yan etkilerin daha fazla hissedildiğini belirtmektedir. Ayrıca kişiler antidepresan kullanırken kesinlikle alkolden uzak durmalıdır.

Bir kişi 10 günden fazla ilaç yan etkisi yaşıyorsa hayatını etkileyecek şekilde doktora danışarak ilaç değiştirmesi idealdir. İlacın yan etkileri 10 gün içinde orta şiddette ortaya çıkar, 10 gün sonra giderek azalır ve 21. günden itibaren tamamen durur. Selectra kullananlar yorumları yan etkilerini genellikle 14 gün civarında gördüklerini belirtmektedir.  Ancak etkiler hastanın hayatını olumsuz etkiliyorsa ve hastanın zor duruma düşmesine neden oluyorsa 3. günden itibaren doktor tarafından tekrar muayene edilmelidir.

Selectra Yan Etkileri

Selectra’nın bazı ciddi yan etkileri vardır. Çok yaygın yan etkiler çoğu hastada görülür ve genellikle 5 gün içinde kaybolur. Sık görülen yan etkiler 10 hastadan 3’ünde görülür ve genellikle 10 gün içinde kaybolur. Semptomlar çok şiddetliyse ve uzun sürerse, insanlar bir doktora görünmelidir. Selectra’nın bilinen yan etkileri şu şekildedir:

 • Uyku düzeninde değişiklikler, uykusuzluk veya uyuşukluk gibi sorunlar
 • İshal, hazımsızlık, iştahsızlık ve mide ağrısı gibi sindirim sorunları
 • Cinsel isteksizlik veya erken boşalma sorunları
 • Zayıflık veya yorgunluk
 • Terleme veya çok fazla titreme
 • Boğaz ağrısı veya göğüste sıkışma gibi sorunlar.
 • Anksiyete, sinirlilik, huzursuzluk ve cinsel dürtüde azalma gibi sorunlar
 • Kas gerginliği veya ağrı nedeniyle yorgun hissetmek
 • Görme sorunları (çift görme gibi), konsantrasyon kaybı
 • Tat duyusunda değişiklik
 • Esneme, kulak çınlaması gibi sorunlar
 • Kalp çarpıntısı ve göğüs ağrısı
 • Serotonin sendromu
 • Ellerde, yüzde ve ayaklarda kızarıklık
 • İntihar düşünceleri ve girişimleri
 • Depresyon
 • Çeşitli alerjik reaksiyonlar.

Selectra Kullananlar Dikkat Etmesi Gerekenler

İlaç; kapsüller, tabletler ve şurup şeklinde mevcuttur. Doktor, her kişi için ne kadar kullanılması gerektiğine karar verecektir. Yine kişinin yaşam tarzı bu konuda net bilgi vermelidir. Hastalar kendi kendilerine ilaç kullanmamalı, doktorun önerdiği doza göre her gün aynı dozu almalıdır.

Reçetesiz kullanılması kesinlikle önerilmeyen bir ilaçtır. İnsanların ne tür yan etkiler yaşayacağı bilinmiyor. Doktor ilaç yazarken, varsa hastanın kullandığı ilacın cinsine, yaşam tarzına, mesleğine ve varsa diğer koşullarına göre reçete yazmaktadır. Kişi doktor tavsiyesi olmadan ilacı kullanmaya başlarsa olumsuz etkilere yol açacaktır. Selectra kullananlar yorumları bunu doğrulamaktadır.

İlacı kullanmaya başlamadan önce, kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bir kişi ilacı alırken başka bir sağlık sorunu nedeniyle başka bir ilaç kullanacaksa, doktoruna Selectra kullandığını mutlaka söylemelidir. Ameliyata hazırlanan kişi ilacı kullandığını doktora bildirmeli, gerekirse 2 gün önceden kullanmayı bırakmalıdır.

Selectra Fiyatı

Selectra 50 mg kullananların yorumları ilacın muadillerini de zaman zaman kullandıklarını göstermektedir. Selectra ve muadillerinin fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Selectra 100 mg 28 film tablet: 64,53 TL
 • Selectra 25 mg 28 film tablet: 26,33 TL
 • Selectra 50 mg 28 film tablet: 31,78 TL
 • As-Sertral 100 mg 28 film tablet: 78,35 TL
 • Lustec 50 mg 28 film tablet: 44,42 TL
 • Lustral 50 mg 56 tablet: 66,83 TL
selectra kullananlar yorumları
selectra kullananlar yorumları

Selectra 50 mg Kullananların Yorumları

Kullanıcı yorumu: Depresif olduğum dönemlerde kullandım. Gayet iyi geldi.

Kullanıcı yorumu: Anksiyetem için kullanmıştım. Bir süre iyi geldi ama bıraktıktan sonra anksiyetem tekrar başladı.

Kullanıcı yorumu: Doktorum kaygı bozukluğum için kullanmamı söyledi. O eski kaygı ve sıkıntılarım geçti.

Kullanıcı yorumu: 2 aydır kullanmama rağmen hiçbir etkisini görmedim.

Kullanıcı yorumu: Etkisini 1 aydan önce göremezsiniz. Düzenli kullanıma devam edin, ben 1 sene kullandım çok iyi geldi.

Selectra kullanırken herhangi bir etkisini görmeseniz bile doktor kontrolü olmadan ilacı kendi başınıza bırakmayınız. Ani ilaç bırakmalar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çünkü bu tarz antidepresanların çok ciddi yan etkileri vardır. Bu yüzden doktor kontrolünde bırakılması gerekir. Selectra kullanıcı yorumları ilacın etkili olduğunu ve dikkatli kullanmak gerektiğini göstermektedir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu