Kamu Maaşları

Çöpçü Maaşı

Çöpçü maaşı 2023 yılında ne kadar oldu? Nasıl çöpçü olunur? Temizlik görevlileri olarak da bilinen çöpçülere dair merak ettiğiniz bütün detayları sizler için bir araya getiriyoruz.

Çöpçü Nedir? Kimlere Çöpçü Denir?

Çöpçü, temizlik görevlisinin halk dilindeki karşılığıdır. Normalde bu isimde bir meslek grubu bulunmuyor. Ancak temizlik görevlilerinin sokaklardaki çöpleri toplamasından dolayı halk dilinde bu meslek grubuna çöpçü denilmeye başlanmıştır. Yoğun ve özverili çalışmaları sonucunda çöpçü maaşı 2023 yılında çok iyi seviyelerdedir.

Çöpçüler, başta temizlik olmak üzere birçok görevi üstlenirler. Özellikle pandemi döneminde önemleri daha net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bilindiği gibi maske kullanımının zorunlu hale gelmesi insanların Covid-19’dan korunmasını sağlıyor.

Ancak bilinçsiz insanlar maskelerini direkt olarak yerlere atabiliyor. İşte böylesine durumlar halk sağlığı için çok büyük bir risk teşkil ediyor. Bu risk temizlik görevlileri yani çöpçüler tarafından ortadan kaldırılıyor.

Günümüzde temizlik görevi olan hemen herkese çöpçü deniliyor. Ancak bu kavram genellikle sokaklarda görev yapanlar için kullanılıyor. Örneğin; kamu binalarında temizlik yapan kişiler için bu ifade çok sık kullanılmaz. Dolayısıyla çöpçü kime denir sorusunun cevabı; sokaklarda temizlik yapan görevlilere denir şeklindedir.

Çöpçü Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Çöpçü maaşı hakkında net bir rakam belirtmek oldukça zordur. Maaşlarında belli bir standart olmayan meslek gruplarından birisi de çöpçülerdir. Çöpçüler genellikle asgari ücret kadar maaş alıyorlar. Ancak bazı yerlerde aldıkları maaşlar daha yüksek seviyelerde olabiliyor.

Çöpçü maaşları; 5.500 TL ile 6.500 TL arasındadır.

Temizlik alanındaki meslek gruplarından biri olan çöpçüler, maaşlarının yanında ek ödemeler de alıyorlar. Görev yaptıkları yerlere bağlı olarak yılın belli dönemlerinde ikramiye ve prim tarzı ödemeler aldıkları biliniyor.

Çöpçü Maaşı ne kadar
Çöpçü Maaşı ne kadar

Çöpçünün aldığı maaş farklı unsurlara göre değişiyor. Birçok meslek grubunun maaşlarında olduğu gibi evli olma durumu, çocuk sayısı ve görev süresi gibi unsurlar maaşların değişmesine neden oluyor.

Çöpçülerin görev yaptıkları kurumların başında belediyeler geliyor. Belediye kadrolarında yer alan çöpçüler, diğer kurumlarda görev yapanlara göre daha yüksek maaş alıyorlar. Diğer kurumlarda çöpçü maaşı asgari ücret kadarken, belediyelerde 6.500 TL üzeri dahi olabiliyor.

İlginizi çekebilir: muhtar maaşı

İlginizi çekebilir: zabıta maaşı

İlginizi çekebilir: kepçe operatörü maaşı

Çöpçülerin Çalışma Şartları

Çöpçü maaşı ile birlikte merak edilen hususlardan birisi de çalışma şartlarıdır. Dışarıdan bakıldığında sadece çöp toplama görevleri olduğu düşünülür. Ancak çöpçüler farklı görevleri de bulunuyor. Buna bağlı olarak çalışma şartları oldukça zorlu olabiliyor.

Öncelikle diğer meslek gruplarında çalışma saatleri genellikle 08.00 ile 17.00 arasındadır. Ancak temizlik görevlilerinin çalışma saatlerinde bu şekilde bir düzen bulunmuyor. Özellikle sokaklarda çöplerin koku yapmaması için birçok kentte çöpler akşam saatlerinde dışarı atılıyor. Daha sonra ise gece saatlerinde çöp arabaları ile toplanıyor. Böylece hem çöpler kokmaz, hem de insanlara rahatsızlık vermeden işlem tamamlanmış oluyor.

Çöpçülerin çalışma saatleri, yapılan işe bağlı olarak farklılık gösteriyor. Ancak genellikle akşam saatlerinde çalışırlar. Bundan dolayı uyku düzenleri sıradan insanlardan daha farklıdır. Bahsedilen durum ise bütün yaşamlarını etkiler.

Çöpçülerin çöp toplamak dışındaki görevleri şunlardır;

  • Günün farklı saatlerinde, belirtilen sokak ve caddeleri temizleme,
  • Süpürge ile yere atılmış olan çöpleri toplama,
  • Bahçe, park ve benzeri alanların temizliğini yapma,
  • Çöp arabasını kullanma,
  • Çöp toplama ve temizlik için kullanılan ekipmanların bakımını üstlenme,
  • Kurum ve kuruluşların zeminlerini günün belli saatlerinde silme.

Nasıl Çöpçü Olunur?

Çöpçü olmak için öncelikle alım ilanlarını takip etmek gerekiyor. İlan açıldığında, ilgili yere başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için istenen şartlar ise şu şekildedir;

  • En az ilkokul mezunu olma,
  • Görev yapılan il/ilçe merkezinde ikamet etmek,
  • Askerlik ile ilişiği olmamak,
  • Mesleki yeterlilik şartlarına sahip olmak.

Alımı yapacak olan kurum veya belediyeler bunların dışında farklı şartlar da arayabilir. Çöpçü alımlar İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) üzerinden yapılıyor. İŞKUR, alım yapılacağı zaman bunu duyurular sayfasında ilan ediyor. Belirtilen şartları taşıyanların başvuruları kabul edilir. Daha sonra yapılacak değerlendirme sonucunda kimlerin işe alındığı yine İŞKUR üzerinden açıklanıyor.

Geçmişte belediye kadrolarına alımlar daha farklı yapılıyordu. Ancak artık belediye bünyesindeki çöpçülerin alımları da İŞKUR üzerinden gerçekleştiriliyor. Böyle yapılan alımlarda maaşlar genellikle asgari ücret seviyesinde oluyor. İlk 3-6 ay kadar maaşlar İŞKUR tarafından ödeniyor. Daha sonra kurum veya kuruluş kendisi ödeme yapmaya başlıyor.

çöpçü maaşları ve çalışma şartları
çöpçü maaşları ve çalışma şartları

Çöpçü Maaşları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çöpçü maaşı her ne kadar asgari ücret seviyesinde olsa da, mesleki yeterliliği olmayanlar için önemli bir seçenek oluyor. Eğitim hayatında başarılı olamayan sonrasında ise herhangi bir meslek edinemeyenler rahatlıkla çöpçülük yapabiliyor. Bu meslekte geceleri çalışılması gerekiyor. Onun dışında fiziki olarak da biraz yorucudur. Ancak herhangi bir sorumluluğunun olmaması önemli bir avantajdır.

Kutsal mesleklerden olan ve direkt olarak halk sağlığını ilgilendiren çöpçülük, bir dönem oldukça popülerdi. İşsizliğin tavan yaptığı dönemlerde sabit gelirli bir işte çalışmak insanlar açısından oldukça önemlidir. Geçmişte çöpçülük garantisi olan meslekler arasında yer alıyordu.

Bir defa belediye kadrosuna girenler daha sonraki dönemlerde işten atılamazdı. Fakat günümüzde durum değişiyor. Temizlik görevlileri genellikle geçici işçi statüsünde dönemsel olarak alınıyor. Dönem sonunda direkt olarak işten çıkarılıyorlar. Dönemsel olarak bu şekilde İŞKUR üzerinden alımlar yapılıyor.

Çöpçü maaşı ile ilgili verilen rakamlar, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Çalışılan kurum ve yapılan görevlere bağlı olarak maaşlar ciddi anlamda farklılaşabilir. Bu husus dikkate alınmalıdır.

Çöpçüler kaç saat çalışır?

Çöpçünün günlük çalışma süresi 8 saattir. Bunun üzerindeki mesailer için ek ücret alır.

2019 Çöpçü Maaşları Ne Kadardı?

2019 yılında belediyelerde çalışan çöpçüler 600 TL ile 2.500 TL arasında maaş almaktaydılar.

Çöpçü olmak için ne gerekir?

Çöpçü olmak için herhangi bir mesleki belge şartı yoktur. Bu mesleğe sahip olmak isteyenler belediyelere bağlı çalışan taşeron firmalara başvuruda bulunmalılardır.

Çöpçülük bir meslek midir?

Çöpçülük, belediyelere bağlı tarafından temizlik hizmeti veren kişilerin mesleğine verilen addır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu