Kamu Maaşları

Zabıta Maaşları

Zabıta maaşları ne kadar? Zabıta amiri ne kadar maaş alır? Zabıta Müdürü ne kadar maaş alıyor? Zabıta maaşları ile ilgili bu soruların cevapları ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zabıta Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Zabıta maaşları, 5.500 TL ile 6.500 TL arasında değişiyor. Görev yapılan pozisyon, derece, hizmet yılı ve benzeri unsurlara göre maaşlar değişiyor. Göreve yeni başlayan bir zabıta, 5.400 TL civarında maaş alırken, hizmet yılı 25 ve üzeri olanlar ise 6.500 TL civarında maaş alıyor.

Zabıta Maaşları Ne Kadar
Zabıta Maaşları Ne Kadar

Zabıta maaşı, ortalama 6.000 TL’dir. Alınan maaşlar, görev yapılan pozisyon ve derece gibi unsurlara göre farklılık gösteriyor. Ayrıca kişinin eğitim seviyesi, medeni hali ve çocuk sayısı da maaşlar üzerinde etkilidir. Aile ve çocuk yardımı, maaşların 600 TL civarında artmasına neden olabiliyor.

Zabıta Memuru Maaşı Ne Kadar?

Zabıta memuru maaşı, 6.500 TL ile 7.500 TL arasındadır. Eğitim seviyesi, görev yeri ve benzeri etkenlere göre maaşlar değişiyor. Yeni başlayanlar 5.500 TL civarında maaş alırken, deneyimli olan zabıtalar ise daha yüksek maaşlar alıyor.

Zabıta olmak isteyenler, gerekli şartları sağladıktan sonra alımlar için başvuru yapabilir. İstenen şartlar şunlardır:

  • En az lise mezunu olmak
  • Erkek adaylar en az 175 cm, kadın adaylar ise 165 cm olmalı
  • Adli sicili temiz olmak (Hüküm giymemiş olma)
  • KPSS’den en az 60 puan alma

Kadrolu zabıta maaşları 2023 yılının Ocak ve Temmuz aylarında zamlandı. Devlet memurları maaşlarına yapılan zamlar, aynı şekilde zabıtalara da uygulanıyor. Memurlarının maaşları, yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen zam oranlarına göre artıyor.

Ancak enflasyon rakamlarına göre, maaşlara enflasyon farkı da ekleniyor. Temmuz ayı başında Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile yapılacak zam oranı belli oldu. Buna göre zabıta maaşı zam oranı %8,45 oldu.

İlginizi çekebilir: 2023 yılında zabıta nasıl olunur? kadın, memuru amiri olma şartları

İlginizi çekebilir: infaz koruma memuru maaşları

İlginizi çekebilir: orman muhafaza memuru maaşları

Kadrolu, Belediye Memuru Zabıta Maaşları
Kadrolu, Belediye Memuru Zabıta Maaşları

Kadrolu Zabıta Maaşı 2023

Kadrolu zabıta maaşı, 5.500 TL ile 6.500 TL arasındadır. Görev yapılan pozisyon, derece ve benzeri hususlara göre maaşlar değişiyor. Yeni başlayanlar 5.500 TL civarında, deneyimli olanlar ise 6.500 TL seviyelerinde maaş alıyor.

Taşeron Zabıta Maaşı 2023

Taşeron zabıta maaşı, 5.500 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor. Taşeron zabıta maaşı, kadrolu olanlara göre daha düşüktür. Taşeron zabıtalar belediyelerin maaş politikasına göre farklı seviyelerde maaş alabilir.

Zabıta Amiri Maaşı

Zabıta amiri maaşı, 6.250 TL ile 7.250 TL arasındadır. Zabıtaların amiri konumunda olan bu görevliler, diğer pozisyonlardaki zabıtalara göre daha yüksek maaş alır. Alınan maaşlar; ek ödemeler, derece ve hizmet yılı gibi unsurlara göre değişir.

Zabıta Müdürü Maaşı

Zabıta müdürü maaşı, 5.500 TL ile 6.500 TL arasında değişiyor. Görev yapan müdürün eğitim seviyesi, medeni hali ve çok sayısı gibi unsurlara bağlı olarak aldığı maaş farklılık gösterebiliyor.

Belediye Zabıta Maaşı

Belediye zabıta maaşı, 5.400 TL ile 7.500 TL arasındadır. Maaşlar arasında bu kadar büyük farklılık olmasının temel nedeni, görev yapılan pozisyon ve derededir. Amir, müdür, komiser ve memur gibi pozisyonlar, maaşları fazlasıyla etkiler.

Sözleşmeli Zabıta Maaşı

Sözleşmeli zabıta maaşları, ortalama 6.000 TL’dir. Sözleşmeli zabıtalar, herhangi bir disiplinsizlik yapmadıklarında belli bir süre sonra kadroya alınırlar.

Zabıta Komiseri Maaşları

Zabıta komiseri maaşı, 6.200 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Ortalama maaş, 6.700 TL’dir. Derecesi yüksek, eşi çalışmayan ve çocuğu olan zabıta komiserleri, daha yüksek maaş alırlar.

Emekli Zabıta Maaşı Ne Kadar?

Emekli zabıta maaşı, 5.200 TL ile 6.000 TL arasında değişir. Zabıtaların hangi yıllarda görev yaptığı, o dönem aldıkları maaş ve yatırılan prime göre emekli maaşları farklılık gösteriyor.

Lisans Mezunu Zabıta Maaşı

Lisans mezunu zabıta maaşları, 5.500 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Lisans mezunu olmak, maaşlar üzerinde etkilidir. Ancak bunun yanında hizmet yılı, medeni hal, BES kesintisi ve benzeri unsurlar da büyük bir önem taşıyor.

Motorlu Zabıta Maaşı 2023

Motorlu zabıta maaşları, ortalama 6.500 TL’dir. Motorlu zabıtalar, mobil olarak görev yaparlar. Motorları sayesinde kısa süre içerisinde daha büyük alanlarda kontroller yapabilirler. Bu özellikleri sayesinde en etkili görevliler, zabıta memurlarıdır.

İstanbul'da Zabıta Maaşları

İstanbul’da zabıta maaşları, 6.500 TL ile 6.500 TL arasındadır. Göreve yeni başlayanlar 6.400 TL seviyesinde maaşı alırken, deneyimli olanlar ise 6.000 TL üzerinde maaş alır.

Zabıta Memuru Ne Kadar Maaş Alıyor?

Zabıta memuru, ortalama 6.000 TL maaş alıyor. Zabıtanın eğitim seviyesi, görev yaptığı pozisyon ve benzeri unsurlar, alınan maaşları etkiliyor. Görev süresine veya yapılan görevlere göre ödenen mesai ücretleri de değişebiliyor.

Zabıta Kaç Yaşında Emekli Olur?

Zabıtalar, işe giriş yılına göre farklı yaşlarda emekli olurlar. 2008 yılı sonrasında göreve başlayanlar 65 yaşında emekli olacak. Ancak daha önce işe girenlerin emeklilik yaşları, işe girdikleri (sigorta başlangıç yılı) yıla göre değişir.

Belediye Zabıtası Ne Kadar Maaş Alıyor?

Belediye zabıtası, ortalama 6.000 TL maaş alıyor. 2023 yılından itibaren geçerli olan bu rakam, özellikle Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zamlarla bu seviyeye gelmiştir.

Yeni Başlayan Zabıta Maaşı Ne Kadardır?

Yeni başlayan zabıta, 4.400 TL maaş alır. Bu rakam, bekar olanlar için geçerlidir. Yeni başlayan zabıtanın evli, eşinin çalışmaması ve çocuklarının olması durumunda alınan maaş 6.800 TL seviyesine kadar çıkabilir.

Lisans Mezunu Zabıta Maaşları Ne Kadardır?

Lisans mezunu zabıta maaşları, 5.500 TL ile 6.500 TL arasındadır. Medeni hal, BES kesintisi ve benzeri unsurlar alınan maaşları etkiliyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu