Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Başhemşire Maaşları 2022 Ne Kadar Oldu?

Başhemşire maaşları ne kadar? Başhemşire nasıl olunur? Başhemşire görevleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve başhemşire maaşlarına ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Başhemşire Maaşları 2022

Başhemşire maaşları, 7.100 TL ile 8.100 TL arasında değişiyor. Maaşlar, kişinin hizmet yılı ve görev yaptığı kurum başta olmak üzere birçok unsura göre farklılık gösterir. Ayrıca devlette görev yapan başhemşireler döner sermaye ve benzeri ek ödemeler de alırlar. Bunlar da dikkate alındığında maaşlar arasındaki farklılık artıyor.

Kamuya bağlı sağlık kuruluşlarında görev yapan başhemşireler ortalama olarak 7.600 TL maaş alır. Bunun yanında görev yapılan kurumun yoğunluğu ile orantılı olacak şekilde başhemşireler döner sermaye de alır.

Özel hastanelerde görev yapan başhemşirelerin maaşları ortalama olarak 7.600 TL’dir. Kişinin deneyimi ve bu alandaki yeterliliği maaşları etkileyen başlıca unsurlardır. Söz konusu unsurlar nedeniyle maaşlar burada bahsedilen rakamların biraz daha üzerine çıkabilir.

Başhemşire Maaşları
Başhemşire Maaşları

Başhemşire Maaşları Ne Kadar Oldu?

Başhemşire maaşları, ortalama olarak 7.100 TL’dir. Devlet hastanesinde görev yapan başhemşireler 7.600 TL civarında maaş alıyor. Özel sektör çalışanları ise ortalama 5.500 TL maaş alırlar. Ancak bahsedilen rakamlar ortalama olup farklı etkenlere göre değişebilir. Örneğin; A sınıfı bir özel hastanede görev yapan başhemşire 11.000 TL seviyesinde maaş alabilir.

Başhemşire veya güncel adıyla sağlık bakım hizmetleri müdürü, sağlık kuruluşlarındaki hasta bakım hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesinden sorumludur. Bunun yanında hemşire ve ebelerin idaresini de üstlenir. Gerektiğinde görev dağılımı yapar ve bunlara ilişkin çalışanları bilgilendirir. İşleyiş için önemleri çok fazladır. Başhemşire görevleri şunlardır;

  • Yönetmiş olduğu ekibin lideri olmak,
  • Kendine bağlı olan ekibin koordinasyonunu sağlamak ve gerektiğinde görev dağılımı yapmak,
  • Hastaların bakım ve tedavi süreçlerini yönetmek, bakım ve tedavilere ilişkin kontroller yapmak,
  • Ekipte yer alan ebe ve hemşirelerin mesleki gelişimlerini sağlamak ve onların deneyim kazanmasına yardım etmek,
  • Sağlık hizmetleri yerine getirilirken fark edilen eksiklik ve hataların düzeltilmesini sağlamak,
  • Kurum politikalarını dikkate alarak, hizmetlerin uluslararası hizmet kalitesine uygun olacak şekilde verilmesini sağlamak.

İlginizi çekebilir: hemşire nöbet ücretleri ne kadar?

İlginizi çekebilir: ameliyathane hizmetleri maaşı

İlginizi çekebilir: hemşire maaşları

Başhemşire Ne Kadar Maaş Alır?

Başhemşire, 6.600 TL ile 8.100 TL arasında maaş alır. Özel sektörde genel olarak maaşlar daha düşük, çalışma süreleri ise daha yüksektir. Devlet hastanelerinde ise maaşlar daha yüksek buna karşın çalışma şartları daha iyidir.

Devlet kadrolarında görev yapan başhemşirelerin maaşları, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Yapılacak olan maaş zamları toplu sözleşmeye ilişkin görüşmelerde belirleniyor. Başhemşireler, bir sonraki zam döneminde ne kadar maaş alacağını bu görüşmeleri takip ederek öğrenebilir.

Her ne kadar maaş zamları toplu sözleşmeye göre belirlenmiş olsa da belirlenen zam oranlarının enflasyon rakamlarının altında kalması durumunda maaşlara enflasyon farkı ekleniyor. Böylelikle maaşlar enflasyon oranında zamlanmış oluyor.

2022 hemşire maaşları ne kadar oldu veya hemşir maaşları ne kadar olacak şeklindeki soruların cevabı açıklanacak enflasyon rakamlarında gizlidir. Bütün memur ve emekli maaşları enflasyona göre zamlanıyor.

2022 yılının hemen başında TÜİK Aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Böylece memur maaşı ve emekli maaşı zammı belli oldu. Açıklanan verilere göre maaşlara 7.36 oranında zam yapıldı. Temmuz ayında açıklanan verilerden sonra ise memur maaşlarına %8,45 oranında zam yapıldı.

Zam oranı yine enflasyona göre belirlendi. Burada bahsedilen tüm zamlar başhemşire maaşları üzerinde de etkilidir. 2022 yılında yapılacak olan zam daha şimdiden merak ediliyor.

Başhemşire Maaşları Özel hastanelerde ve emeklisi
Başhemşire Maaşları Özel hastanelerde ve emeklisi

Başhemşire Maaşları 2022 Özel Hastane

Özelde başhemşire maaşları, 6.100 TL ile 11.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan kurum ve kişinin deneyimi bu noktada oldukça önemlidir. Alanında uzman olan kendisini geliştiren ve liderlik özellikleri bulunan başhemşireler özel sektörde yüksek rakamlarda maaş alabiliyor.

Bilindiği gibi ülkemizde çok sayıda özel hastane var ve bunların büyüklükleri tamamen birbirinden farklıdır. Türkiye çapında şubeleri bulunan özel hastaneler olduğu gibi yerel çaplı faaliyetlerine devam eden hastaneler de var. İşte özel hastanelerin büyüklükleri ve maaş politikaları başhemşire maaşları üzerinde fazlasıyla etkilidir.

Başhemşire olmak için istenen bazı şartlar var. Devlet kadrolarında başhemşire olmak isteyen adayların; ebelik ve hemşirelik gibi bölümlerin 4 yıllık lisans programlarından mezun olması gerekir. Özel sektörde ise başhemşire olmak isteyenlerin hemşirelik deneyimlerinin olması çoğu zaman yeterlidir.

Başhemşire Yardımcısı Maaşı 2022

Başhemşire yardımcısı maaşı, ortalama 6.600 TL’dir. Devlette görev yapan başhemşire yardımcıları, 6.100 TL ile 7.100 TL arasında maaş alır. Bunun yanında döner sermaye gibi ek ödemeler de alırlar. Özel hastanelerde görev yapan başhemşire yardımcıları ise ortalama 6.600 TL maaş alır. Deneyim ve görev yapılan kurumun maaş politikası bu noktada önemlidir.

Başhemşire yardımcısı adından da anlaşılacağı üzere başhemşirelere yardımcı olan ve onların verdiği talimatları yerine getiren görevlilerdir.

Emekli Başhemşire Maaşı 2022

Emekli başhemşire maaşı, 7.100 TL ile 8.100 TL arasındadır. Emekli maaşları; görev yapılan kurum ve yatırılan sigorta primlerine bağlı olarak farklılık gösteriyor. Aktif olarak çalışırken yüksek maaş alan ve yüksek prim yatıranların emekli maaşları da yüksek oluyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu