Kamu Maaşları

Malulen Emeklilik Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

Malulen emeklilik maaşı ne kadardır, malulen emekli maaşları kimler içindir, emekli olma şartları nelerdir? malulen emeklilik ile ilgili bütün bilgilere bu içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik herhangi bir işte çalışan kişinin hastalık vb. sebepler ile işini yerine getiremediği durumlarda hak kazanılan emeklilik türüdür. Kişi malulen emekli olduğu takdirde ekonomik açıdan zorluk çekmemek için normal emekliler gibi aylık almaya başlar.

Malulen emeklilik sistemi kişinin ekonomik güvencesidir. Bu kavram zaman zaman işsizlik maaşı ile karıştırılabiliyor ancak iki arasında önemli bir fark vardır. O da kişinin malulen emekli olma durumunun zorunluluk içermesidir.

Malulen Emeklilik Kime Verilir?

Malulen emeklilik sosyal güvenlik sistemine dahil olan ve düzenli olarak aylık alan kişilere verilir. Ancak kişiye aylık bağlanması için bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

Malullük aylığının temel şartı kişinin mesleğini yerine getiremeyecek düzeyde bir hastalık ile karşı karşıya kalmasıdır. Örnek verecek olursak bir kişi MS hastalığına yakalandı ve günden güne kaslarını kontrol edemez duruma geldi. Bu durumda heyet tarafından rapor alınarak malulen emeklilik maaşı alınabilir.

malulen emeklilik maaşı ve başvuru şartları nelerdir
malulen emeklilik maaşı ve başvuru şartları nelerdir

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emekliliğin önemli iki şartı vardır. Bunlardan biri kişinin malulen emekli olabilmesi için en az 10 yıldır sigortalı olmasıdır. Eğer kişi bu tarihten önce hastalık vb. durumlar ile karşı karşıya kalırsa malulen emeklilik hakkı kazanamaz.

Ancak SGK resmî internet sitesinde yapılan bir açıklamada bakıma muhtaç olan kişilerin 1800 gün boyunca sigortasının yatmasının malulen emeklilik için yeterli olduğu ifade edilmiştir.

Malulen emekliliğin bir diğer şartı ise heyet tarafından verilen orandır. Çalışma prim gün sayısını dolduran kişilere malullük aylığının bağlanabilmesi için vücudun yüzde 60’ının fonksiyonlarını kaybetmesi gerekir.

Malulen emeklilik şartlarını yerine getiren kişilere aylık bağlanması kararı verilir. Tabi bunun için öncelikle kişinin malulen emeklilik başvurusu yapması gerekir. Malulen emeklilik maaşı başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız bir sonraki başlığa geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bağkur emekli maaşı 2022 yılında ne kadar?

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusu için heyet raporuyla birlikte sigorta kurumuna gidilmelidir. Burada prim gün sayısı hesaplanarak ve heyet raporu göz önünde bulundurularak malulen emeklilik işlemleri başlatılır.

malulen emeklilik maaşı ne kadar
malulen emeklilik maaşı ne kadar

Malulen Emeklilik Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Malulen emekli olan kişilerin en düşük maaşı 1.500 TL’dir. Kişinin sigorta detaylarına göre bu rakam bir miktar da artış gösterebilir.

Malulen emeklilik maaşı ne kadardır konulu bu yazımızın sonuna geldik. Eğer işsizlik maaşı, yardımlar vb. konular hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz paylaştığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

Malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Malulen emekli olan bir kişi en az bin 500 TL maaş alır.

Malul aylığı ne kadar 2022?

Malul aylığı 2022 yılında 1.500 TL’den başlıyor.

Malulen emeklilik için hangi hastalıklar geçerli?

Malulen emeklilik için kanser, epilepsi, MS, demans vb. sağlık sorunlarının olması gerekir.

Maluliyet raporu nasıl alınır?

Maluliyet raporu hastanelerin doktor heyeti tarafından verilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu