Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Dermatolog Maaşları

Bu yazımızda dermatolog olmak için ne yapılır, dermatolog ne işe yapar ve dermatolog maaşları ne kadar gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer siz de dermatolog maaşları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Dermatoloji Nedir, Kime Dermatolog Denir?

Günümüzde tıp alanında hizmet veren birçok uzmanlık alanı bulunuyor. Bunlardan biri dermatoloji ya da bilinen diğer adıyla cilt ve zührevi hastalıklar uzmanlığıdır.

Dermatoloji kısaca cilt ve cilt altı hastalıkları ile kozmetik alanıyla ilgilenen tıp bilimidir diyebiliriz. Bu alanda hizmet veren uzmanlaşmış doktorlara ise dermatolog adı verilir.

Dermatologlar, üniversitelerin tıp fakültesinden mezun olduktan sonra TUS sınavına girip deri ve zührevi hastalıkları uzmanlığı eğitimi alan kişilerdir. 6 yıl tıp fakültesi ve 4 yıllık uzmanlık eğitimi yaptıktan sonra doktorlar daha sonraki süreçte Uzm. Dr. unvanıyla görevlerine başlarlar. Bu hekimler dilerse ilerleyen yıllarda doçent ve profesör de olabilirler.

Nasıl Dermatolog Olunur?

Dermatoloji ile ilgilenen birçok kişi dermatolog nasıl olunur ve dermatolog olmak için hangi bölüm okunmalı şeklinde sorular yöneltmekte.

Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi dermatolog olunması için 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminin başarıyla tamamlanması ve daha sonraki süreçte Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girilerek 4 yıllık dermatoloji uzmanlığı eğitiminin alınması gerekir.

dermatolog maaşları ne kadar oldu
dermatolog maaşları ne kadar oldu

Dermatolog Ne İş Yapar?

Dermatologlar genel olarak cilt problemleri ile ilgilenen hekimlerdir. Ayrıca bu hekimlerin ilgi alanında belsoğukluğu, frengi vb. cinsel hastalıklar da yer alır.

Dermatologların son yıllarda kozmetik alanında da etkinlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Hem hastane içerisinde hastaların sivilce, yara izi vb. konularda etkinlik gösterdikleri hem de kozmetik sektöründe görev aldıkları biliniyor.

İlginizi çekebilir: masseter botoksu fiyatları

İlginizi çekebilir: saç mezoterapisi fiyat

devlette ve özelde dermatolog maaşları
devlette ve özelde dermatolog maaşları

Özelde ve Devlette Dermatolog Maaşları 2023

Dermatoloji doktoru maaşı için net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü bu hekimler hem özel sektörde hem de kamuya bağlı hastanelerde görev yapabiliyor.

Dermatolog maaşı devlet hastanesi ve üniversite-araştırma hastaneleri için ortalama 15 bin TL civarında. Bu rakam dermatolog olarak çalışılan yıl sayısına ve yapılan mesai sayısına göre 20 bin TL’yi de geçebilir.

Eğer dermatolog olarak özel sektörde çalışılırsa bu rakam çok daha fazladır. Özel sektörde çalışan bir dermatolog ortalama 35 bin TL civarında kazanır. Eğer kişi kendini çok iyi geliştirirse aylık 75 bin TL kadar kazanır.

Dermatolog Olmak İçin Kaç Yıl Okunur?

Dermatolog olabilmek için 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrasında 4 yıllık uzmanlık eğitiminin alınması gerekir.

Kozmetik Dermatolog Nasıl Olunur?

Dermatoloji alanında uzmanlık eğitimi alan bir hekim kozmetik alanında eğitim alarak kendini geliştirirse kozmetik dermatolog olabilir.

Dermatoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Dermatoloji bölümü hekimleri cilt hastalıkları ile zührevi hastalıklara bakar.

Cildiye ve Dermatoloji Aynı Şey Mi?

Cildiye ve dermatoloji aynı kavramlardır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 3 Anlık Puan: 1.3]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu