Kamu Maaşları

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı

Bu yazımızda özel okulda ve devlet okullarında beden eğitimi öğretmeni maaşı ne kadar onu konuşacağız. Eğer siz de beden öğretmenleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Beden Eğitimi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Her okul beden eğitimi öğretmeni bulundurmalıdır. Çocukların çok erken yaşlarda spora olan alışkanlığının arttırılmasında önemli bir yere sahip olan beden eğitimi öğretmenliği her düzeydeki eğitim sürecinde yer almalıdır.

Ülkemizde beden eğitimi öğretmenliğini yürüten eğitmenler ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde çocukların yaşına ve fiziki durumlarına göre çalışmalar yürütür. Asıl görevi çocukların çeşitli spor dalları ile egzersiz alışkanlıklarını gerçekleştirmek olan bu öğretmenler aynı zamanda çocukların fiziki gelişimlerini de takip eder.

Devlet okullarında ve özel sektörde beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Okulun sahip olduğu şartlar doğrultusunda beden eğitimi müfredatının tasarlanması, koordine edilmesi ve uygulanması
  • Öğrencilere spor dallarının, oyunların, çeşitli ritimlerin ve vücut hareketlerinin ne işe yaradığını açıklamak
  • Öğrencileri ekip çalışmasına uygun bir şekilde gruplaştırarak spor faaliyetleri düzenlemek
  • Ders esnasında tüm öğrencilere yetecek kadar malzemenin bulunmasını sağlamak, gerektiğinde temin etmek
  • Gerçekleştirilen faaliyetler esnasında öğrenciler için eğitim odaklı, güvenli ve hijyenik ortamların sağlanması
  • Öğrencinin fiziksel gelişimini değerlendiren raporların hazırlanması

Bunlara ek olarak özellikle devlet okullarında çalışan beden eğitimi öğretmenleri çeşitli törenlerde vb. faaliyetlerde de görev alır.

beden öğretmeni maaşı ne kadar
beden öğretmeni maaşı ne kadar

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden eğitimi öğretmeni olmak için lisans düzeyinde eğitim almak gerekir. Bu öğretmenlerin eğitimi diğer öğretmenlerden biraz daha farklıdır.

Ülkemizde aktif olarak öğrenci kabul eden beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi, spor yöneticiliği, rekreasyon, egzersiz ve spor bilimleri gibi bölümlerden mezun olmak beden eğitimi öğretmeni olmak için yeterlidir.

Tabi bu bölümlerden mezun olduktan sonra aynı zamanda KPSS sınavından da yeterli düzeyde puan alınması ve sözlü mülakat sonucunda atama listesine girilmesi gerekiyor. Ayrıca, resim öğretmeni ve müzik öğretmeni maaşları da ilginizi çekebilir.

beden eğitimi öğretmeni maaşı
beden eğitimi öğretmeni maaşı

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Beden eğitimi öğretmenliği ülkemizdeki en popüler öğretmen türlerinden biridir. Hal böyle olunca beden öğretmeni ne kadar maaş alır, MEB’in okullarında çalışan kadrolu beden eğitimi öğretmenlerinin maaşı ne kadardır gibi sorular sıkça yönetilmekte.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki beden eğitimi öğretmeni maaşı, öğretmenin ders saatine, kişinin kadrolu beden eğitimi olup olmamasına ve kişinin kıdemli öğretmen olarak çalışıp çalışmamasına göre değişiklik gösterir.

Devlette çalışan beden eğitimi öğretmenlerinin maaşı ortalama 5.500 TL’dir. Bu rakam ek ders ücretleri vb. eklemeler ile 6.000 TL’ye kadar artar.

Özel okullarda çalışan beden eğitimi öğretmenleri ise ortalama 5.000 TL’den 10.000 TL’ye kadar maaş alır. Aradaki bu fark özel okulun maaş politikasına göre değişiklik gösterir.

Bu yazımızda beden eğitimi öğretmeni maaşı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer Türkçe öğretmeni maaşı ne kadardı gibi sorularınız varsa ve diğer öğretmenlerin maaşlarını merak ediyorsanız web sitemizde kısa bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Tarih öğretmenleri ne kadar maaş alıyor?

Tarih öğretmenleri 5.500 ila 6.500 TL arasında maaş alır.

Beden hocası olmak için kaç puan gerekir?

Beden eğitimi öğretmeni olurken puandan daha çok sıralamaya önem verilir.

Matematik öğretmenleri ne kadar maaş alıyor?

Matematik öğretmenleri ortalama 6.000 TL civarında maaş alır.

Türkçe öğretmenleri ne kadar maaş alıyor?

Türkçe öğretmenlerinin maaşları 5.500 ila 6.500 TL civarındadır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu