Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Harita Teknikeri Maaşları 2022, Harita & Kadastro

Harita teknikeri maaşları ne kadar? Harita teknikeri nasıl olunur? Harita teknikeri ne iş yapar? Bu soruların cevapları ve harita teknikerliği ile ilgili merak ettiğiniz diğer hususları, sizler için derledik.

2022 Yılında Harita Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Harita teknikeri maaşları, ortalama 4.500 TL’dir. Özel sektörde ve devlet kurumlarında görev yapabilen harita teknikerleri deneyim ve hizmet yılı gibi unsurlara bağlı olarak farklı seviyede maaşlar alıyor.

Harita teknikerleri kamu kurum ve kuruluşların bünyesinde görev yaparken 5.500 TL ile 6.500 TL arasında maaş alır. Maaşın yanında yapılan göreve bağlı olarak farklı ek ödemeler de alınabilir. Bu ek ödemeler sayesinde maaşlar bir miktar daha yükselebilir.

Harita Teknikeri Maaşları Ne Kadar
Harita Teknikeri Maaşları Ne Kadar

Özel sektörde ise maaşlar daha düşüktür. İşe yeni başlayanlara genellikle asgari ücret verilir. Ancak iş yoğunluğu, deneyim ve benzeri unsurlara bağlı olarak maaşlar 5.500 TL’ye kadar yükselebilir. Özel sektörün maaş seviyesinin düşük olmasının temel nedeni bu alanda iş arayan kişi sayısının fazla olmasıdır. Mezunların fazla olması özel sektördeki maaşların asgari ücrete kadar düşmesine neden olmuştur.

Harita ve Kadastro Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Harita ve kadastro teknikeri maaşları, 4.500 TL ile 6.500 TL arasında değişiyor. Devlet kurumlarında görev yapan teknikerler ortalama 5.500 TL maaş alırken özel sektördeki ortalama maaşlar ise 5.500 TL’dir.

Harita teknikeri olmak için adayların iki yıllık ön lisans programı olan harita ve kadastro bölümünü bitirmesi gerekiyor. Harita ve kadastro bölümü mezunları KPSS’ye girerek devlet kadrolarına atanabilirler. Teknikerler, KPSS puanı ile ön lisans mezunları için açılan ortak bölümlere başvuru yapabilir. Bunun yanında harita teknikerliği pozisyonunda alım yapan kurumları tercih edebilir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü her yıl belli sayıda harita teknikeri alıyor. Yüksek puan alanlar ve sözlü sınavı geçenler bu kadrolara atanabilir.

Harita kadastro teknikerleri için devlet kadroları hem maaş hem de özlük hakları bakımından daha avantajlıdır. Bundan dolayı teknikerlerin ilk tercihi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne atanmaktır.

İlginizi çekebilir: tıbbi laboratuvar teknikleri maaş

İlginizi çekebilir: inşaat teknikeri maaşları

İlginizi çekebilir: makine teknikeri maaşları

Özel Sektörde Harita Teknikeri Maaşları 2022

Özel sektörde harita teknikeri maaşları, 4.500 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor. Teknikerin deneyimi ve iş yoğunluğu alınan maaşları etkiliyor.

Harita teknikerleri araziler üzerinde yer alan detayları tespit ederek bunları kayıt alır. Bu alanda faaliyet gösteren ekiplerin içerisinde yer alır ve farklı alanlarda görev yapabilirler. Harita teknikerlerinin iş imkanları ve çalışma alanları oldukça geniştir. Ancak özel sektörün düşük maaş vermesi teknikerleri genellikle devlet kadrolarına yönelmeye itiyor.

Tapu ve kadastro teknikerlerinin görevleri aşağıdaki gibidir;

  • Harita çizimi yapmak
  • Bilgisayar üzerinde farklı çizim programlarını etkili olarak kullanabilmek
  • Haritalar üzerinde istenen hesaplamaları yapmak
  • Arazi üzerinde bulunan taşınmazlara ilişkin yürütülen değerleme sürecinde görev yapmak
  • Altyapı çalışmalarında mühendislerin gözetiminde çalışmalar yapmak, raporlar hazırlamak

Tapu Kadastro Harita Teknikeri Maaşları 2022

Tapu kadastro harita teknikeri maaşları, 4.500 TL ile 6.500 TL arasında değişiyor. Görev yapılan kurum, görev yoğunluğu, hizmet yılı ve deneyim gibi unsurlara bağlı olarak maaşlar farklılık gösterebiliyor.

Tapu ve kadastroda görev yapan teknikerlerin maaşları yılda iki defa zamlanıyor. Yapılacak zam oranı ise toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Kamu görevlileri ve kamu işçilerine yönelik yapılan bu görüşmelerde belirlenen zam oranları maaşlara uygulanır. Ancak belirlenen zam oranlarının enflasyondan daha düşük olması durumunda maaşlara bir de enflasyon farkı uygulanıyor. Böylece maaşlar enflasyon oranında zamlanıyor.

Son yıllarda yüksek seyreden enflasyon nedeni ile maaş zamları genellikle enflasyon oranına göre yapılıyor. 2021 yılının Ocak ayında %7,36, Temmuz ayında ise %8,45 oranında zam yapılmıştır. Bu zamların ardından kamuda görev yapan harita teknikeri maaşı, ortalama 950 TL artmıştır.

Devlette Harita Teknikeri Maaşları 2022

Devlette harita teknikeri maaşları, 5.900 TL ile 7.500 TL arasında değişir. Ancak görev yeri ve yapılan göreve bağlı olarak maaşlar değişebilir. Sürekli araziye giden ve arazide görev yapan teknikerler ek ödemeler alır. Bu ek ödemeler sayesinde maaşlar 8.000 TL seviyesini dahi aşabilir.

Devlette harita teknikeri olarak görev yapmak isteyenlerin KPSS’ye girmesi gerekiyor. Alımlar, ön lisans mezunları için uygun olan puan türü üzerinden yapılıyor. Ancak alımlar için geçilmesi gereken tek engel KPSS değildir. Bunun ardından adayların bir de sözlü sınavı ve güvenlik soruşturmasını geçmesi gerekiyor.

Harita teknikerlerini alan en önemli devlet kurumu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’dür. Bunun dışındaki devlet kurumları farklı pozisyonlar için teknikerleri alıyor. O pozisyonlar ise genellikle harita ile ilgili olamıyor.

Tapu, Kadastro Harita Teknikeri Maaşları
Tapu, Kadastro Harita Teknikeri Maaşları

DSİ Harita Teknikeri Maaşı 2022

DSİ harita teknikeri maaşı, ortalama olarak 6.500 TL’dir. Ancak DSİ bünyesinde görev yapan teknikerler genellikle arazide görev yapıyor. Buna bağlı olarak ek ödemeler alıyorlar. Böylece maaşlar burada belirtilen rakamın çok daha üzerine çıkabiliyor.

DSİ, önemli devlet kurumları arasında yer alıyor. Bu kurumda görev yapmak isteyenlerin yine bir takım sınav süreçlerini geçmesi ve yüksek puanlar alması gerekiyor. Böylece DSİ bünyesinde görev yapmaya başlayabilirler.

Sizce harita teknikeri maaşları günümüz ekonomik şartlarına göre yeterli mi? Harita teknikeri olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünden görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu