Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaşı

Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı ne kadar? Tıbbi laboratuvar teknikeri ne iş yapar? Tıbbi laboratuvar teknikeri nasıl olunur? İş imkanları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve tıbbi laboratuvar teknikerliği ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaş 2023

Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı, ortalama olarak 6.100 TL’dir. Devlette gören yapanlar ortalama 5.600 TL maaş alırken, özel sektörde görev yapanlar ise asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyorlar. Ayrıca alınan bu maaşlar deneyim ve kişinin kendini geliştirme düzeyine göre farklılık gösteriyor.

Tıbbi laboratuvar teknikeri olarak kamuda görev yapanlar genellikle devlet hastanelerinde istihdam edilirler. Bundan dolayı maaşlarına ek olarak döner sermaye ödemesi de alırlar. Alınan döner sermaye hastanenin yoğunluğu ve personel sayısına göre farklılık gösterebilir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaş Nedir
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaş Nedir

Devlette tıbbi laboratuvar teknikeri maaşları, özellikle kıdem ve dereceye bağlı olarak değişiyor. Göreve yeni başlayan bir tekniker yaklaşık 6.000 TL maaş alırken, deneyimli bir tekniker ise 7.100 TL’ye yakın maaş alır. Ayrıca medeni hal ve çocuk sayısına bağlı olarak teknikerler aile ve çocuk yardımı da alabilir.

Özel sektörde laboratuvar teknikeri maaşları ise daha düşük seviyededir. Bu durumun temel nedeni ise çok sayıda laboratuvar teknikerinin olmasıdır. Ülkemizdeki birçok üniversitede tıbbi laboratuvar teknikerliği bölümü bulunmaktadır ve bu bölümlerin puanları çok yüksek değildir. Dolayısıyla her yıl binlerce yeni mezunun verildiği bir alanda özel sektör maaşlarının düşük olması son derece olağandır. Bu durum nedeniyle mezun olanlar önceliği devlet kadrolarına veriyorlar.

Özel sektörde maaşlar asgari ücret veya bunun biraz üzerindedir. Ancak deneyimli, çalışkan ve başarılı olan teknikerler görev yaptıkları kuruluşun da maaş politikasına bağlı olarak daha yüksek rakamlarda maaş alabilir.

İlginizi çekebilir: ameliyathane hizmetleri maaşı

İlginizi çekebilir: genetik mühendisliği maaş

İlginizi çekebilir: kimyager maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaşları Ne Kadar?

Tıbbı laboratuvar teknikerliği maaşları, 6.100 TL civarındadır. Kamuda görev yapanlar 6.100 TL ile 7.100 TL arasında maaş alırken, özel sektörde çalışanlar ise 7.700 TL civarında maaş alır. Kamuda görev yapan teknikerler ayrıca döner sermaye, aile ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler de alıyorlar.

Devlet hastanelerinde laboratuvar teknikeri olarak görev yapan kamu görevlilerinin maaşları, derece ve kıdeme göre değişiyor. Derece ve kıdeme göre ortalama maaşlar şu şekildedir;

 • 9/1 derecesinde tıbbı laboratuvar teknikeri maaşı: 6.100 TL
 • 8/2 derecesinde tıbbı laboratuvar teknikeri maaşı: 6.300 TL
 • 6/1 derecesinde tıbbı laboratuvar teknikeri maaşı: 6.480 TL
 • 3/1 derecesinde tıbbı laboratuvar teknikeri maaşı: 6.700 TL
 • 1/4 derecesinde tıbbı laboratuvar teknikeri maaşı: 7.100 TL

Buradaki rakamlar ortalama olup, farklı unsurlara göre değişebilir.

Tıbbı laboratuvar teknikeri olmak için adayların üniversitelerdeki 2 yıllık ön lisans bölümü olan tıbbi laboratuvar teknikerliği bölümüne gitmesi gerekiyor. Buradaki eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar kamuda veya özel sektörde görev yapabilir.

Kamuda görev yapmak için KPSS ve mülakattan yeterli puanların alınması gerekiyor. Laboratuvar teknikleri kamuda ve özel sektörde büyük oranda sağlık kuruluşları bünyesinde görev yapar. Ancak farklı alanlardaki laboratuvarlarda da görev yapma imkanları bulunuyor.

Tıbbi laboratuvar teknikerleri arasından her yıl kamuya alımlar yapılıyor. Ancak bu alımlar sınırlı sayıda oluyor. Çünkü bir sağlık kuruluşunda sadece birkaç tane sağlık teknikerinin görev yapması yeterlidir. Dolayısıyla kamu hastanelerine atanmak oldukça zordur. Bundan dolayı laboratuvar teknikerleri dikey geçiş sınavı ile bölümlerini değiştirebilir.

Dikey geçiş sınavını kazanan adaylar; ebelik, hemşirelik ve sağlık hizmetleri, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik gibi bölümlere geçiş yapabilir. Kamu hastanelerinde görev yapmak isteyenler için bunlar arasından en mantıklı seçim hemşirelik ve sağlık hizmetleridir. Bu bölümden devlet hastanelerine her yıl binlerce atama yapılabiliyor.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ne İş Yapar Maaşı?

Tıbbi laboratuvar teknikerleri, mesleğin adından da anlaşılacağı üzere laboratuvarlarda görev yapar. Tıbbi laboratuvar teknikerinin görevleri genel olarak şunlardır;

 • Hastalardan gelen numuneleri kabul eder ve bunların analize hazırlanmasını sağlarlar.
 • Gelen numunelere analiz yaparlar.
 • Kliniğe başvuru yapan hastalardan, gerekli durumlarda numune alırlar.
 • Alınan numuneleri, özelliklerini dikkate alarak muhafaza ederler ve bozulmalarını engellerler.
 • Laboratuvarda bulunan araç gereçleri kullanıma hazırlarlar.
 • Laboratuvardaki test cihazı ve ekipmanları kullanarak, istenen analizleri gerçekleştirirler.
 • Alınmaması gereken numuneler hakkında diğer sağlık personellerini bilgilendirirler ve bunların alınmamalarını sağlarlar.
 • Kullanılan tıbbi cihazlar hakkında bilgi sahibi olmak için gerekli eğitimlere katılırlar.
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaşları Ne Kadar
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaşları Ne Kadar

Tıbbi laboratuvar teknikleri mezunları, mezun olduktan sonra göreve başladıklarında genel olarak bu görevleri yerine getirir. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse teknikerler sadece sağlık kuruluşlarında değil, farklı alanlarda da görev yapabilirler. Buradan hareketle temel görevleri; gelen numunelere ilişkin analizler yapmak ve laboratuvarın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak oluyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte tıbbi laboratuvarlarda kullanılan cihazlar da değişiyor. Son geliştirilen cihazlar sonuçların daha doğru ve daha kısa zamanda çıkmasını sağlıyor. Teknikerlerin bu yeni cihazların kullanımı hakkında bilgi sahibi olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında teknikerlerin görevleri kolay gibi görünse de son derece hassas oldukları da unutulmamalıdır. Kullanılan tıbbi cihazlar çok değerlidir. Ayrıca alınan numunelerin doğru sonucu vermesi için teknikerlerin büyük bir hassasiyet göstermesi ve numuneyi doğru miktarda kullanması gerekiyor. Bu noktada yapılacak küçük bir hata veya gösterilecek küçük bir ihmal hastaların tedavi süreçlerini olumsuz olarak etkiliyor.

Tekniker maaşı, kamuda 6.100 TL ile 7.100 TL arasında değişiyor. Bu rakam, sadece maaş miktarıdır ve teknikerler bunun haricinde döner sermaye de alırlar. Böylece maaşları daha yüksek olur. Ayrıca aile ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler de maaşların artmasına neden oluyor. Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Konuyla ilgili güncel bilgiler için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu