Kimya Öğretmeni Maaşı 2021 Ne Kadar Oldu?

Kimya öğretmeni maaşı ne kadar? Kimya öğretmeni nasıl olunur? Kimya öğretmeni iş imkanları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Kimya Öğretmeni Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar

Kimya öğretmeni maaşı, devlette ortalama 5.500 TL iken özel sektörde ise ortalama 4.000 TL’dir. Ancak bunlar ortalama rakamlar olup öğretmenin deneyimi ve benzeri unsurlara göre farklılık gösterebilir.

Devlette kimya öğretmeni maaşları en düşük 4.900 TL, en yüksek ise 6.500 TL’dir. Buradaki rakam sadece maaşa aittir. Maaşın haricinde devlette öğretmenlere girdikleri ders sayısına göre ek ders ücreti ödemesi yapılır. Bu ücret ise girilen ders saatine bağlı olarak aylık 1.500 TL’yi geçebilir.

kimya öğretmeni maaşı
kimya öğretmeni maaşı

Devlet kadrolarında kimya öğretmeni olarak çalışanların maaşları; BES kesintisi, kıdem, derece, hizmet yılı, medeni hal, ek ders ücretleri ve çocuk sayısı gibi unsurlara bağlı olarak değişir. Yeni başlayan ve bekar bir kimya öğretmeni aylık 4.900 TL alırken hizmet yılı 25’ten fazla ve evli olan bir kimya öğretmeni ise 6.000 TL’den fazla maaş alır.

Özel okullarda kimya öğretmeni maaşları maalesef devlet okullarına göre daha düşüktür. Yeni mezun bir kimya öğretmeni özel okullarda asgari ücretle görev yapıyor. Deneyimi yüksek ve kendisini yetiştirmiş bir kimya öğretmeni ise çok daha yüksek rakamlar alabilir. Bu noktada herhangi bir sınır yoktur. Okulun maaş politikası, yeri, bulunduğu ile ve öğretmenin nitelikleri bu nokta belirleyicidir.

Kimya Öğretmen Maaşları Özel Okulda Ne Kadar

Kimya öğretmen maaşları özel okullarda en düşük 3.000 TL, en yüksek ise 10.000 TL seviyesindedir. Öğretmenin deneyimi maaşlar üzerinde fazlasıyla etkilidir. Deneyimli, başarısı ile bilinen ve bulunduğu bölgede tanınan bir kimya öğretmeni aylık 10.000 TL üzerinde maaş alır. Ancak yeni mezun olmuş ve halen kendisini ispatlamamış bir kimya öğretmeni ise asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş alır.

Özel okullarda görev yapan kimya öğretmenleri için ortalama maaş 4.000 TL civarındadır. Evet, devlet kadrolarına kıyasla burada daha düşük maaşlar ödenir. Üstelik özel okullardaki çalışma şartları ve özlük hakları da devlet okullarına göre daha kötüdür. Bundan dolayı kimya öğretmenlerinin önemli kısmı mezun olduktan sonra devlet kadrolarında görev yapmak ister.

Devlette kimya öğretmeni olmak için adayların KPSS’ye girmesi ve burada yüksek bir puan alması gerekiyor. Daha sonra açıklanan öğretmen alımlarına bu puan ile başvuruluyor. Puan önceliğine göre adaylar mülakata çağırılıyor. Mülakatı da kazanan adaylar kimya öğretmeni olarak görevlerine bağlıyor.

Özel okulda kimya öğretmeni olmak isteyenlerin ise direkt özel okulla görüşmesi gerekiyor. Bunun dışında Türkiye İş Kurumu İstanbul veya diğer il müdürlüklerine giderek başvuru da yapılabilir. Uygun pozisyonda iş olduğunda kurum sizinle iletişime geçecektir.

Kimya Öğretmen Maaşı Doğa Koleji’nde Ne Kadar?

Doğa Koleji kimya öğretmeni maaşı, ortalama 3.500 TL’dir. Deneyimli öğretmenler daha yüksek maaş alırken, göreve yeni başlayan öğretmenler ise genellikle asgari ücret seviyesinde maaş alıyor.

Özel eğitim kurumlarında maaşlar devlet okullarına göre daha düşüktür. Özel okullar için sorulan kimya öğretmeni maaşları ne kadar sorusunun cevabı, çoğu zaman hayal kırıklığı oluşturuyor. Özellikle devlet okullarına alımın sınırlı sayıda olması fen edebiyat fakültesindeki kimya bölümü bitirenlerin pedagojik formasyon ile öğretmenli yapabilmeleri bu duruma neden olmuştur. Çok fazla iş arayan kimya öğretmeni olması nedeniyle özel okullardaki maaşlar düşük seviyededir.

Lise Kimya Öğretmen Maaşları 2021

Lise kimya öğretmen maaşları, 5.000 TL’dir. Devlet okullarında ortalama maaşlar 5.500 TL civarında iken, özel okullarda ise bu rakam ortalama 4.000 TL’dir. Maaşlar; deneyim, hizmet yılı, ders yoğunluğu ve benzeri unsurlara göre değişiyor.

Devlete görev yapan öğretmenlerin maaşları her yıl Ocak ve Temmuz ayında zamlanır. Her ne kadar zam oranı toplu sözleşmede belirlenmiş olsa da, enflasyonun altında kaldığından genellikle geçersiz olur. Ve zamlar son 6 aylık enflasyon oranına göre yapılır. 2021 yılı enflasyon rakamları oldukça yüksektir. Temmuz ayında açıklanan verilerin ardından 2021 yılının ilk yarısındaki enflasyon oranı belli oldu. Enflasyon, %8,45 olarak gerçekleşti ve öğretmenlere bu oranda zam yapıldı. Bu zam maaşlara geldiği gibi ek derslere de geldi.

Kimya öğretmenleri maaşları 2021 yılında Ocak ayındaki zamlar da dikkate alındığında ortalama %16 arttı. Benzer durum özel okullarda görev yapan öğretmen maaşlarında yaşandı. Asgari ücrete yapılan %21’lik zammın ardından özel okul öğretmen maaşları da önemli derecede arttı.

Sözleşmeli Kimya Öğretmeni Maaşı 2021

Sözleşmeli kimya öğretmeni maaşı, ortalama 5.500 TL’dir. Sözleşmeli öğretmenler devlette görev yapıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin maaşları kadrolu öğretmenlerden farklı değildir. Ancak devlet politika ve mali durumlar gereği artık direkt kadrolu öğretmen almıyor. Bunun yerine sözleşmeli öğretmen alımı yapıyor.

Sözleşmeli öğretmenler bir süre bu statüde çalışmalarının ardında herhangi bir disiplinsiz olayına karışmamaları durumunda kadroya geçiyor. Böylece normal kadrolu öğretmen maaşları alınmaya başlanıyor.

kimya öğretmeni maaşları özel okul
kimya öğretmeni maaşları özel okul

Özelde Kimya Öğretmen Maaşları 2021

Özel kimya öğretmen maaşı, ortalama 3.500 TL’dir. Ancak asgari geçim indirimi ve çocuk yardımı gibi ek ödemelerle bu rakam biraz daha yükselebiliyor. Özel okullarda eğitim veren öğretmenlerin maaşlarının düşük olmasının temel nedeni iş imkanlarının sınırlı olmasıdır.

Kimya öğretmeni olabilmek için üniversitelerde bulunan kimya öğretmenliği bölümü tercih edilmelidir. Bu bölüm sınırlı sayıdaki üniversitede var ve kontenjanlar da düşüktür. Buna karşın taban puanları bilinen üniversiteler haricinde oldukça düşüktür. Çünkü devletteki alımların çok düşük sayıda olması insanların kimya öğretmenliğini tercih etmemesine neden oluyor.

Kimya öğretmeni maaşı ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Burada bahsedilen maaşlar ortalama rakamlardır ve sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmıştır. Farklı unsurlara göre bu rakamlar değişebilir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı Maaşları 2021 Yılında Harika Seviyelerde!

Yazılımcı maaşları ne kadar? Yazılımcı nasıl olunur? Bilgisayar yazılımcıları ne kadar maaş alıyor? Burada yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.