Kamu Maaşları

Bağkur Emekli Maaşı

Bağkur emekli maaşı 2023 yılında ne kadar oldu, en düşük BAĞ-KUR emeklisi aylığı kaç TL olacak? BAĞ-KUR’dan emekli olanların maaşlarıyla ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu yazıda.

BAĞ-KUR Nedir?

BAĞ-KUR kurumundan emekli olan kişilerin maaşları hakkında bilgi vermeden önce BAĞ-KUR nedir sorusuna yanıt vermek istedik. Çünkü bu kavram çoğu zaman karıştırılıyor.

Özel sektörde iki önemli kavram vardır. Bunlar işveren ve işçi. İşçiler işveren tarafından yatırılan ödemeler ile zamanı geldiğinde emekli olabilmekte. Ancak bu durum işveren açısından farklılık gösteriyor.

İşverenler emekli olduğunda maaş alabilmek, sağlık sigortalarından ve diğer haklardan faydalanabilmek için düzenli olarak devlete BAĞ-KUR sigortası ödemesi yapar. Yani işverenler kendi kendilerini emekli eder. BAĞ-KUR kısaca bir emeklilik kurumudur diyebiliriz.

SSK ise işveren tarafından yapılan sigorta ödemeleri ile elde edilen emekliliktir. SGK ve Bağ Kur emekli kavramını açıkladığımıza göre milyonlarca emeklinin haberini beklediği BAĞ-KUR zam oranları ve en düşük emekli aylığı hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

bağkur emekli maaşı ne kadar
bağkur emekli maaşı ne kadar

BAĞ-KUR Emeklisi Nasıl Olunur?

BAĞ-KUR ile emekli olabilmek için bir işletmenin sahibi olmak gerekiyor. Eğer bir işletmeye sahipseniz kamuya bağlı sigorta kurumları aracılığı ile BAĞ-KUR’lu olabilirsiniz.

Yeri gelmişken belirtmemiz gerekiyor ki BAĞ-KUR’lu olan bir kişi SSK’dan emekli olamaz. Yani işletme sahibi kamuda görev başlayacak olursa emeklilik türünde değişiklik gerçekleşir.

Ayrıca emekli banka şube müdürü ve emekli albay maaşı da ilginizi çekebilir.

BAĞ-KUR Maaşları Neye Göre Belirleniyor?

BAĞ-KUR maaşlarının ne kadar olacağı belirlenirken o seneki 12 aylık enflasyon farkı, alım gücü vb. parametreler göz önünde bulundurulur ve bir zam oranı ortaya çıkar.

Yetkililer tarafından yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin sona ermesiyle birlikte BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları, memur ve memur emeklisine yapılacak zamlar açıklanır. Yani BAĞ-KUR ve memur emekli maaşları belirlenirken aynı parametreler göz önünde bulundurulur.

en düşük bağkur emekli maaşı ne kadar oldu
en düşük bağkur emekli maaşı ne kadar oldu

En Düşük BAĞ-KUR Emekli Maaşı 2023

2023 yılı için en düşük BAĞ-KUR emekli maaşı belli oldu. Son dakika haberleriyle birçok BAĞ-KUR emeklisi güne güzel haberlerle uyandı.

2021 yılında gerçekleşen enflasyon artışı ve alım gücünün düşmesiyle birlikte BAĞ-KUR emeklilerine zam yapılma kararı alınmıştı. BAĞ-KUR emeklisine 2023 yılına hediye olarak verilen bu zamlarla birlikte en düşük BAĞ-KUR emeklisi maaşı 2.500 TL’ye kadar çıktı. Bu zamda enflasyon farkı olarak 470 TL belirlendi.

Bu zam oranı tabi ki önceki maaşlara göre değişiklik gösteriyor. BAĞ-KUR kurumundan emekli olan kişilerin maaşları 2023 öncesinde 2.000 TL civarındaysa enflasyon farkı 500 TL’ye kadar çıktı.

2023 yılında yapılan zamlarla birlikte en düşük BAĞ-KUR emeklisinin maaşı bu kadardı. 2023 yılının ilerleyen dönemlerinde BAĞ-KUR emekli maaşlarının ne kadar olacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Bağkur emekli maaşı ne kadar oldu konulu yazımızın da sonuna geldik. Diğer sigortalıların emekli maaşları, kamu maaşları ve özel sektör maaşları hakkında bilgi almak istiyorsanız web sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz ?

”Emeklilik

?” state=”close”]En düşük emekli maaşı 2023 yılında 2.500 TL olarak belirlenmiştir.

”Bağ-Kur

ne kadar?” state=”close”]En düşük BAĞ-KUR emekli maaşı 2.500 TL’dir.

Emekli maaşı ne zaman yatar?

Emekli maaşları hangi sigorta kurumundan emekli olduysa o kurum tarafından belirlenmiş tarihte yatar.

Emekli sandığı maaş farkları ne zaman ödenecek?

Emekli sandığı maaş farklarının yılın ilk haftalarında ödenmesi planlanıyor.

Son olarak, 2023 yılında emeklilere kredi veren bankalar yazımızı da incelemenizi öneririz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu