Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Orman Mühendisi Maaşı 2022, Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda orman mühendisi nasıl olunur, orman mühendisi ne iş yapar, orman mühendisi maaşı ne kadar gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer siz de orman mühendisleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Orman Mühendisi Nedir? Orman Mühendisi Maaşı Nasıl?

Orman mühendisleri adından da anlaşılabileceği üzere çalışma alanları orman olan kişilerdir. Kamuda ve özel sektörde görev yapan bu kişiler çalışma alanına giren ormanların korunması, erozyon gibi doğal afetlerle mücadelede, ıslah çalışmalarında ve geliştirilmesinde çalışır.

Daha çok kamuda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından istihdam edilen orman mühendisleri aynı zamanda ormanlık alanlarda faaliyet gösteren endüstriyel işletmelerde de mühendis olarak görev alır.

Orman Mühendisi Ne İş Yapar?

Orman mühendislerinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ormanlık alanlarda makro ve mikro korunma planlamaları yapmak
 • Ormanlık alanların koşullarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapmak
 • Orman muhafaza personelleri ile birlikte görev alan orman mühendisleri doğal afetlere yönelik müdahalelerde bulunur
 • Kontrol listeleri oluşturmak
 • Diğer orman çalışanlarının çalışma şartları için iyileştirmeler yapmak
 • Orman içerisinden geçecek yolların güzergâhını belirlemek
 • Ormanlık alanlarda inşa edilecek köprü, menfez ve tünel gibi projelerin öncesinde bilgi toplamak

Orman mühendisleri genel olarak bu çalışmaları yürütür. Bu çalışmaların büyük bir bölümü kamuda çalışan orman mühendisleri tarafından yürütülse de özeldeki orman mühendisleri de benzer işler yürütür.

Orman Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm?

Orman mühendisi olmak için üniversitelerde okutulan 4 yıllık Orman Mühendisliği programını okumak gerekiyor. Eğer kişi kamuda çalışmak istiyorsanız bölümden mezun olduktan sonra KPSS sınavına girmelidir. Eğer kişi özel sektörde çalışmak istiyorsa herhangi bir sınavdan başarılı olmasına gerek yoktur.

orman mühendisi maaşı ve görevleri nelerdir
orman mühendisi maaşı ve görevleri nelerdir

Orman Mühendisi Önü Açık Mı?

Orman mühendisliği bölümü önü açık olan mesleklerdendir. Hem özel sektörde hem de devlette çalışabilme imkanlarının olması nedeniyle çok kolay bir şekilde iş bulabiliyorlar. Aynı zamanda ülkemizdeki ormanlık alanların fazla olmasını da göz önünde bulunduracak olursak iyi bir meslektir diyebiliriz.

İlginizi çekebilir: jeoloji mühendisi maaşı

Orman Mühendisi Nerelerde Çalışır?

Orman mühendislerinin çalışma alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Milli parklar
 • Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlükleri
 • Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Genel Müdürlüğü
 • Orman Genel Müdürlüğü
 • Merkez ve taşra birimleri
 • Orman Bakanlığı’na bağlı diğer alanlar.
orman mühendisi maaşı ne kadar
orman mühendisi maaşı ne kadar

Orman Mühendisi Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Orman mühendisi maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için hepkredi.com olarak detaylı bir araştırma yaptık ve sizlerle paylaşmak istedik.

Orman mühendisliği maaşları kamuda ortalama 6.500 ila 7.000 TL arasında. Yeni başlayan bir orman mühendisi 6.000 TL maaş alırken görev süresi artan personellerin maaşları da artış gösterir.

Özelde orman mühendisi maaşları bir miktar daha fazladır. Özel sektörde çalışan orman mühendisleri ortalama 9 bin TL civarında maaş alır.  Özel sektördeki en yük orman mühendisi maaşı ise 15 bin TL civarındadır. Bu da günlük 500 TL gibi bir rakama denk.

Orman mühendisliği iş imkânı var mı?

Orman mühendisliği iş imkânı olan bölümlerdendir.

Orman mühendisi kaç puanla atanır?

Orman mühendisleri ortalama 85 puanla atanır.

Yazılım mühendisi maaşı ne kadar?

Yazılım mühendisleri ortalama 10 bin TL civarında maaş alır. Bu rakam şirketin büyüklüğüne göre 6 haneli rakamlara çıkabilir.

Harita mühendisi ne iş yapar ne kadar maaş alır?

Harita mühendisleri şehir planlaması yapar ve ortalama 6 bin TL maaş alır.

Bu yazımızda orman mühendisi maaşı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer orman muhafaza memuru maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz şu yazımızı okumanızı öneriyoruz; orman muhafaza memuru maaşı ne kadar?

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu