Kamu Maaşları

Ölen Babanın Emekli Maaşı Nasıl Alınır

Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır, ölen babanın emekli maaşı kime verilir, şartlar nelerdir? Babamın ölüm aylığını almak istiyorum ne yapabilirim diyorsanız bu içeriğimizi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Ölen Babanın Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Ülkemizin Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlar için bazı haklar tanımıştır. Bunlardan biri de ölüm ayrılığıdır. Bu maaşlar SGK’dan emekli aylığı alan kişilerin vefatı halinde geride kalan hak sahiplerine verilir.

Ülkemizdeki emekli yoğunluğunu göz önünde bulundurduğumuzda en çok erkeklerin emeklilik aylığı aldığını görüyoruz. Hal böyle olunca ölüm aylığı da daha çok evlatların babalarının vefat ettiği durumlarda veriliyor. Ancak unutmamak gerek ki ölüm aylıkları için anne babadan herhangi birinin vefat etmesi yeterlidir.

600 ila 1.500 TL aralığında değişiklik göstere bu ölüm aylığını almaya başlayan kişiler mali olarak biraz da olsa nefes almaya başlıyor. Bu nedenle babadan ölüm aylığı almak isteyen kişiler “ölüm aylığı nasıl alınır” şeklinde sorular yöneltiyor.

ölen babanın emekli maaşı alma şartları
ölen babanın emekli maaşı alma şartları

Ölüm Aylığı Kimlere Verilir? Şartları Neler

Babasından yetim aylığı almak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Aynı zamanda vefat eden sigortalının belirli bir süredir priminin yatmış olması ve emekli aylığının olması gerekiyor.

Erkek çocuklara ve kız çocuklara ölüm aylığı bağlanma prosedürü bir miktar değişiklik gösteriyor. Bu nedenle kız çocukları ve erkek çocukları için ölüm aylığı alma şartlarını iki farklı başlıkta anlatmak istiyoruz.

Kız Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanması

Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanırken evlilik durumu ve maaş alma durumu göz önünde bulunduruluyor. Evlenmemiş olan, dul kalan ya da boşanmış olan kız çocuğunun herhangi bir yerden maaş almaması durumunda babasına aylık verilen emeklilik ödemesinin bir miktarı ödeme olarak verilir. Bu ödemeler dul aylığı ödemeleri ile karıştırılsa da hiçbir ilgisi yoktur.

Erkek Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanması

Erkek çocuklarında çalışmanın yanı sıra eğitim durumu göz önünde bulundurularak ölüm aylığı bağlanır. Üniversite öğretimi gören erkek çocuklarında 25 yaşına kadar, ortaöğretim görmeleri halinde 20 yaşına kadar ve herhangi bir eğitim görmemeleri durumunda 18 yaşını dolduruncaya kadar ölüm aylığı bağlanır.

İlginizi çekebilir: SGK 4A en yüksek emekli maaşı

İlginizi çekebilir: Bağkur emekli maaşı

İlginizi çekebilir: Malulen emeklilik maaşı

ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır
ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır

Ölüm Aylığı Nasıl Alınır?

Ölüm aylığı başvurusu için sigorta kurumlarına giderek başvuru yapabilirsiniz. Ya da durumunuza göre e-devlet aracılığı ile de başvuru yapabilirsiniz. Bağlanan aylıkları yine bu platformdan takip edebilirsiniz.

Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır konulu yazımızda vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Eğer BAĞKUR maaşları vb. konular hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz paylaştığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

Eşinden ayrılan kadın ölen babasının emekli maaşını alabilir mi?

Eşinden ayrılan kadın eğer herhangi bir işte çalışmıyorsa ya da başka yerden maaş almıyorsa ölüm aylığı alabilir.

Ölen babadan maaş almak için nereye başvurulur?

Ölen babadan maaş almak için sigorta kurumlarına başvuru yapabilirsiniz.

Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi?

Kızlar ölen babasının maaşını gerekli şartları taşıdığı durumlarda alabilir.

Baba öldüğünde emekli maaşı kime kalır?

Baba öldüğü zaman maaşı gerekli şartları taşıyan eşine ve çocuklarına bağlanır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu