İş İmkanları

PÖH Nasıl Olunur

PÖH nasıl olunur? PÖH olmak zor mu? PÖH maaşları ne kadar? Bu soruların cevaplarını ve polis özel harekat ile ilgili merak ettiğiniz detayları sizler için derledik.

2023 Yılında PÖH Nasıl Olunur?

PÖH olmak için PMYO öğrencisi iken tercihte bulunulması gerekiyor. Polislik eğitimi sırasında isteyenler özel harekat polisliğini tercih edebilir. Uygun şartları taşıyan ve eğitimleri başarı ile tamamlayanlar PÖH olarak göreve başlar.

PÖH olmak için bir diğer seçenek ise polis olarak görev yaparken özel harekat polisliği için gönüllü olmaktır. Gönüllü olanlardan istenen şartları taşıyanlar ve eğitimleri sorunsuz olarak tamamlayan PÖH olabilir. İsteyen aday bu yolu tercih edebilir.

PÖH Nasıl Olunur
PÖH Nasıl Olunur

Son olarak da zaman zaman dışarıdan yapılan alımlara başvuru yapılabilir. Başvuru tarihinden önce gerekli şartları taşıyan adayların başvuruları kabul edilir. Adaylar zorlu bir eğitim sürecine alınır. PÖH olmaya karar veren adayların zorlu eğitimleri göze alması gerekiyor. Bu eğitimleri de başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar özel harekat polisi olarak göreve başlayabilir.

İlginizi çekebilir: PÖH maaşı ne kadar oldu? Özel harekat polislerinin maaşları yükseldi mi?

PÖH olmak için adayların henüz PMYO’da iken başvuru yapması gerekiyor. Gerekli şartları taşıyan adayların başvuruları kabul ediliyor. Polis özel harekat için gerekli olan başvuru şartları şunlardır;

  • Silah taşıma ve kullanma konusunda herhangi bir engeli olmamak
  • Erkek adayların boyunun en az 167 cm, kadın adayların boyunun ise en az 162 cm olması
  • Uygun beden kitle indeksi
  • Genel ahlak ve edebe aykırı davranışlarda bulunmama
  • Güvenlik soruşturmasından olumlu yanıt alma
  • Başvuru zamanında herhangi bir siyasi partiye üye olmama

Özel harekat polisliği yapmak isteyenlerin bu şartları taşıması gerekiyor.

Lise Mezunu PÖH Nasıl Olunur?

Lise mezunu olan adayların PÖH olması için öncelikle gerekli başvuru şartlarını taşımaları ve sonrasında ise yapılan sınavları geçmeleri gerekiyor. Verilen eğitimleri de başarı ile tamamlayan adaylar, özel harekat polisi olarak göreve başlar. Lise mezunları üniversite sınavına girerek PMYO için tercih yapabilir.

Özel harekat polisi alımları için istenen şartlar zaman zaman değişebiliyor. Bazı alımlarda adayların en az lise mezunu olması istenirken bazı alımlarda ise lisans veya ön lisans programlarından mezun olma şartı getiriliyor. Dolayısıyla böyle durumlarda lise mezunlarının üniversite sınavına girerek bir lisans veya ön lisans programını kazanması ve buradan mezun olması gerekir.

Lise Mezunu PÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları
Lise Mezunu PÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları

PÖH Nasıl Olunur Boy Kilo?

PÖH olma şartları arasında adayların istenen boy ve kiloya sahip olması da var. Erkek adayların boylarının en az 167 cm, kadın adayların boylarının ise en az 162 cm olması isteniyor. Buna karşın kilo ile herhangi bir sınır bulunmuyor. Sadece adayların boy kilo indeksinin 18 ile 27 arasında olması isteniyor. 162 boy ile polis olunur mu sorusunun cevabı da buradaki bilgilere göre verilebilir.

PMYO dan Sonra PÖH Nasıl Olunur?

PMYO dan sonra PÖH olmak için adayların henüz okuldaki polislik eğitimi devam ederken özel harekat polisliğini tercih etmesi gerekiyor. Bu tercih sonrasında adayların boy, kilo ve diğer özelliklerinin özel harekat polisliği için uygun olup olmadığına bakılır. Şartları taşıyan adaylar özel harekat polisi eğitimine alınır. Eğitimi de başarı ile tamamlayanlar özel harekat polisi olur.

Kadın PÖH Nasıl Olunur?

Kadın PÖH olmak için adayların boyunun en az 162 cm olması, başvuru şartlarını taşıması ve verilen eğitimleri başarı ile tamamlaması gerekiyor.

Kadın adaylar için boy ve kilo şartının dışında farklı bir şart yoktur. Özel harekat polisleri, zorlu bir eğitim sürecinin sonunda bu görevi yapmaya hak kazanırlar. Benzer durum kadınlar için de geçerlidir. Başvuru şartlarını taşıyan ve eğitimleri başarı ile tamamlayan kadın adaylar özel harekat polisi olmaya hak kazanırlar.

Üniversite Okumadan PÖH Olunur Mu?

Üniversite okumadan PÖH olmak isteyen adaylar, üniversite sınavından aldıkları puan ile Polis Meslek Yüksekokulu’na başvuru yapabilir. Yapılan fiziki ve sözlü sınavdan başarılı olan adaylar özel harekat polisi eğitimine alınır. Eğitimleri başarı ile tamamlayan PÖH olurlar. PÖH olmak için hangi sınava girilir sorusunun cevabı da yine üniversite sınavıdır. Peki, PÖH olmak için kaç puan gerekir? Bu sorunun cevabı ise TYT için 150, AYT için ise 170’dir.

PÖH Kaç Sene Okur?

PÖH eğitimi, toplamda 6 aydır. Bu eğitimin ilk 3 aylık bölümü temel polislik eğitimi ile ilgilidir. Son 3 aylık bölümü ise özel harekat eğitimi şeklindedir.

Özel Harekat Ayda Kaç Para Alıyor?

Özel harekat polisi ayda 6.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş alır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan ve kamu görevlisi statüsünde olan özel harekat polisleri, görev yerleri ve benzeri unsurlara göre daha yüksek veya düşük maaşlar alabilir.

PÖH Zorunlu Doğu Görevi Kaç yıl?

PÖH zorunlu doğu görevi, illere göre farklılık gösteriyor. Örneğin; Şırnak için 3 yıl, Van için 4 yıl ve Tunceli için 3 yıldır. İldeki terör riski ve çalışma koşulları ne kadar zorlu ise zorunlu görev süresi o kadar kısa oluyor.

Polis Özel Harekat Eğitimi Nerede Olacak?

Polis özel harekat eğitimi, ülkemizdeki bazı Polis Meslek Yüksekokulu bünyesinde veriliyor. Balıkesir, Çankırı, Kırşehir, Niğde ve Karabük’te bulunan PMYO’larda özel harekat eğitimi veriliyor. PÖH olmak için hangi üniversiteye gitmek gerekir sorusu da böylece cevaplanmış oluyor.

Özel Harekat Polisi Nerede Görev Yapar?

Özel harekat polisi, en zorlu görevler için yetiştirilir. Polis özel harekat PÖH terör örgütlerinin korkulu rüyasıdır. Ancak sadece terör bölgelerinde değil aynı zamanda batı illerindeki kritik operasyonlarda da görev alırlar.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu