Kamu Maaşları

Teğmen Maaşı 2022 Ne Kadar? Teğmen Görevleri Nelerdir?

Teğmen maaşı ne kadar? Nasıl teğmen olunur? Türk Silahları Kuvvetleri içerisinde subay olarak görev yapan teğmenlere dair merak ettiğiniz hususları sizler için derledik.

Teğmen Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Teğmen maaşları, 9.000 TL ile 11.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Buradaki değişimin nedeni subayların maaşlarının farklı unsurlardan etkilenmesidir. Bundan dolayı aynı rütbeye sahip olan TSK mensupları farklı seviyede maaş alabilirler.

Teğmen maaşlarını etkileyen unsurların başında görev yapılan bölge oluyor. Ülke sınırları içerisinde bazı bölgeler güvenlik açısından daha risklidir. İşte bu riskli bölgelerde görev yapan teğmenlere farklı seviyelerde tazminat veriliyor. Alınan tazminat miktarına bağlı olarak maaşlar da değişiyor.

Teğmen maaşları medeni hal ve çocuk sayısına göre de değişiyor. Eğer ilgili kişi evli ve çocukları var ise bunun için ek ödeme yapılıyor. Çocuk sayısına bağlı olarak farklı miktarlarda ödeme yapılıyor. Bir diğer husus ise hizmet yılıdır. Hizmet yılı arttıkça maaşlarda küçük de olsa artışlar meydana gelir. Teğmenlerin maaşlarını etkileyen temel unsurlar şunlardır;

 • Kıdem
 • Bekar veya evli olma
 • Çocuk sahibi olma
 • Terör tazminatı
 • Görev yapılan bölge

Teğmen Maaşları Nedir, Nasıl Teğmen Olunur?

Teğmen maaşları hakkında bilgi alan kişiler nasıl teğmen olunur sorusuna da cevap arıyorlar. Teğmen olabilmek için öncelikle bazı şartların sağlanması gerekiyor. Nihayetinde teğmen Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde görev yapan bir subaydır. Ülke güvenliğini direkt olarak ilgilendiren bir meslektir. Bundan dolayı teğmen olmak isteyenlerde başvuru yapabilmeleri için bazı şartlar aranıyor. Aranan şartlar şunlardır;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 20 yaşında veya daha alt yaşlarda olmak
 • Lise veya dengi bir okuldan mezun olmak
 • ÖSYM tarafından yapılan TYT-AYT sınavında en az Milli Savunma Üniversitesi taban puanını almak
 • Evli, boşanmış ve nişanlı olmamak
 • Sicili temiz olmak
 • Devletin güvenliği için riskli yapılarla irtibatlı ve iltisaklı olmamak
 • İstenen fiziksel özellikleri taşımak

Teğmen olmak isteyenlerin yukarıdaki şartları sağlaması gerekiyor. İstenen fiziki şartlar ise kızlar ve erkeklerde farklıdır. Her sene yayınlanan kitapçık incelenerek fiziksel şartlar hakkında bilgi edinilebilir.

İlginizi çekebilir: Asteğmen maaşı ne kadardır?

Teğmen Maaşı
Teğmen Maaşı Ne Kadar Oldu

Gerekli şartları sağlayanlar öncelikle fiziksel yeterlilik sınavına alınıyorlar. Burada başarılı olanlar ise mülakat sınavına giriyor. Mülakat puanında da geçerli puan alanlar, Milli Savunma Üniversitesi içerisinde eğitime alınıyorlar. Üniversiteden mezun olanlar teğmen olarak görevlerine başlarlar.

Teğmen olmak dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünebilir ancak durum sanıldığı gibi değildir. Çünkü adaylar hem fiziksel, hem zihinsel, hem de psikolojik olarak bu mesleğe uygun olmalıdır. Eğitimler sırasında her açıdan adaylar zorlanıyorlar. Böylece askerlik görevi için uygun olmayanlar tespit edilerek onlar eleniyor.

Teğmenlerin Görevleri Nelerdir?

Teğmen görevleri aldıkları eğitime uygun olacak şekilde komutanları tarafından kendilerine verilen emir ve talimatları uygulamaktır. Tim komutanı olarak görev yapan teğmenler kendi timlerinden sorumludur. Terör bölgelerinde veya daha farklı güvenlik risklerinin olduğu bölgelerde farklı görevleri üstlenirler. Bunların dışında görevleri şunlardır;

 • Kendinden alt rütbede bulunan askerleri yönlendirme
 • Görev sırasında etkili bir şekilde iletişim kurulmasını sağlama
 • Savaşlarda veya operasyonlarda timini komuta etme
 • Gerekli görülen durumlarda üstlerine bilgiler verme
 • Ülke savunması ve güvenliği için inisiyatif alma
 • Profesyonel olarak silah kullanabilme
 • Zor şartlarda görev yapabilme
 • Emir komuta zincirine uygun hareket etme

İlginizi çekebilir: Albay maaşı ne kadar?

Görev Yapılan Yerlere Göre Teğmen Maaşı

Teğmen maaşları ile ilgili en önemli noktalardan birisi görev yapılan bölgelerdir. Doğu bölgelerinde yer alan kentlerdeki terör riski yüksektir. Bu doğrultuda teğmenlere terör tazminatı adı altında ek ödeme yapılır. Böylece alınan subay maaşı seviyesi artar.

Bilindiği gibi TSK son dönemlerde sadece ülke sınırları içerisinde değil aynı zamanda sınır ötesinde de operasyonlar yürütüyor. Operasyon için yurtdışına giden teğmenler bunun için de ek ödeme alıyorlar. Örneğin; Suriye’de görev yapan teğmenlere yurtdışı tazminatı ödeniyor. Benzer şekilde KKTC içerisinde görev yapan teğmenler de farklı seviyede maaş ve tazminat alırlar. Buradaki rakamlar yapılan göreve göre farklılık gösterir. Ancak maaşları fazlasıyla etkiler.

Teğmen denildiğinde sadece Kara Kuvvetleri içerisinde görev yapan askerler akla gelmez. Teğmenler Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri içerisinde de görev yaparlar. Özellikle havacı olarak görev yapanların maaşları bir miktar daha yüksektir.

İlginizi çekebilir: Subay maaşları ne kadar oldu?

Teğmen Maaşları Ne Kadar Oldu
Teğmen Maaşı Ne Kadar Oldu

Teğmen olarak görevini sürdüren askerler her yıl Ağustos ayında yapılan Yüksek Askeri Şura ile üst rütbeye yükseltilebilirler. Şurada yapılan değerlendirme sonucunda yeterli şartları sağlayan askerler, bu sayede hem rütbe olarak hem de teğmen maaşı olarak kazanım elde ederler.

Orgeneralliğe, hatta Genelkurmay Başkanlığı’na giden yol teğmenlikten geçiyor. TSK içinde göreve teğmen olarak başlayan askerler zaman içinde daha yüksek rütbelere çıkarlar. İlerleyen yıllarda tuğgenerallik veya orgenerallik gibi rütbeleri dahi alabilirler.

Teğmen maaşları ile ilgili verilen rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Asker maaşlarını etkileyen birçok unsur bulunuyor. Bundan dolayı sizlerle paylaştığımız rakamların değişkenlik göstereceğini asla unutmayın.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu