Asgari Ücret

Rusya Asgari Ücret

Rusya asgari ücret ne kadar? Rusya’da iş olanakları nasıl? Asgari ücret ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Rusya Asgari Ücret Ne Kadar?

Rusya’da asgari ücret, 12.792 Ruble’dir. 2020 yılında asgari ücret 12.130 ruble iken, yapılan %5,5 oranındaki zam ile 2023 yılında bu seviyeye gelmiştir. Rusya’da asgari ücret 176 dolardır. Ancak ruble ile dolar arasındaki kur farkına bağlı olarak bu rakamın değişebileceği unutulmamalıdır.

Rusya Asgari Ücret
Rusya Asgari Ücret

Rusya, dünyadaki en büyük yüz ölçümüne sahip ülkelerinden biridir. Sahip olduğu büyük kara parçalarında önemli ölçüde petrol ve doğalgaz çıkar. Zengin doğal kaynaklara sahip olmasına karşın asgari ücret ise düşüktür.

Rusya Federasyonu, yapmış olduğu son düzenlemeler ile asgari ücreti belirleme yetkisini bölgelere verdi. Merkezi hükümet tarafından belirlenen asgari ücretten düşük olmamak şartıyla her bölge kendi asgari ücretini belirleyebiliyor. Bu durum Rusya’nın kentlerinde farklı asgari ücretler uygulanmasına neden oluyor.

Rusya’nın bazı kentlerindeki asgari ücretler şu şekildedir;

 • Moskova: 20.590 Ruble
 • St Petersburg:100 Ruble
 • Rostov: 19.500 Ruble

Buradaki rakamlara dolar cinsinden bakıldığında Rusya’daki asgari ücretin 250 dolar ile 280 dolar arasında olduğu görülüyor. Üstelik bu rakamlar, 2023 yılı itibariyle geçerli oldu. Geçmiş dönemlerde asgari ücret, 10 bin Ruble seviyesindeydi.

İlginizi çekebilir: Ukrayna asgari ücret ne kadar?

Rusya’da Çalışma Şartları

Rusya’da çalışma şartları, Avrupa standartlarının altındadır. Resmiyette haftalık çalışma süresi 40, günlük çalışma süresi ise 8 saat olarak belirlenmiştir. Ancak yapılan araştırmalara göre Rusya’da ortalama çalışma süresi 9,5 saat. Ayrıca çalışanların %15’i haftanın 7 günü çalışıyor ve hiç izin yapmıyor.

Yıllık izin konusunda da benzer bir durum var. Normalde çalışanlar, hizmet yıllarına göre 10 ila 25 gün arasında yıllık izin kullanabiliyor. Ancak haklara sahip olan çalışan sayısı oldukça kısıtlı.

Rusya’da halkın önemli bir bölümü aldıkları maaşları yetersiz buluyor. Yoksulluk sınırının altındaki çalışan sayısının fazla olması bu durumun en önemli nedenidir. Bahsedilen duruma bağlı olarak çalışanların bir kısmı ikinci bir işte çalışıyor.

İlginizi çekebilir: Polonya asgari ücret ne kadar?

Rusya Asgari Ücret Ne Kadar
Rusya Asgari Ücret Ne Kadar

Rusya’nın Genel Ekonomik Durumu

Rusya, dünyanın en önemli devletlerinden biri. Soğuk savaş döneminde doğu bloğunu adeta tek başına oluşturan Rusya, askeri gücü ile dikkat çekiyor. Büyük yüz ölçümüne sahip ülke ekonomik olarak da oldukça iyi bir görüntü sergiliyor.

GSYİH açısından bakıldığında Rusya’nın, dünyadaki sıralamasının 9 olduğu görülüyor. Satın alma gücü paritesi açısından ise dünya sıralamasında yeri 6’dır. Son yıllarda siyasi istikrara sahip olması ekonomik anlamda güçlenmesinin en önemli nedenlerindendir. Ancak bu noktada petrol ve doğalgaz gibi doğal kaynaklara sahip olmasının da önemli bir payı olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Rusya’da işsizlik oranı, resmi rakamlara göre %6. Ayrıca halkın %15’lik bölümü yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İşte tüm verilerin ne kadar doğru olduğunu anlamak için asgari ücret, önemli bir veri. Ancak asgari ücret ile birlikte Rusya’daki yaşam maliyetine de bakılması gerekiyor.

Bir ülkedeki yaşam pahalılığını anlamanın en basit yolu, gıda fiyatlarının incelenmesidir. Rusya’da gıda için yapılan harcamalar, aylık bazda 4.000 Ruble ile 6.000 Ruble arasında değişiyor. Ülkedeki bazı gıdaların fiyatları şu şekildedir:

 • Ekmek: 30 Ruble
 • Et (1 kg): 450 Ruble
 • Süt (1 lt): 85 Ruble
 • Pirinç (1 kg): 140 Ruble
 • Ayçiçek Yağı (1 lt): 120 Ruble
 • Toz şeker (1 kg): 80 Ruble

Burada yer alan rakamlar ortalamadır. Ayrıca ruble ile dolar arasındaki kur farkına bağlı olarak rakamlar değişebiliyor.

Rusya ekonomisi, önemli ölçüde petrol ve doğalgaz gelirleri üzerine kuruludur. Buradan elde edilen gelirlerin azalması, ülke ekonomisini önemli ölçüde olumsuz etkiliyor. ABD, Rusya ekonomisine zarar vermek için zaman zaman bu kozu kullanıyor ve OPEC ülkelerinin üretimi arttırarak petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşmesini sağlıyor. Bu ise Rus ekonomisinin yavaşlamasına ve güç kaybetmesine neden oluyor.

İlginizi çekebilir: Çin asgari ücret ne kadar?

Rusya’da Ortalama Maaş

Rusya’da ortalama maaş, yaklaşık 35.000 rubledir. Bu rakam ise yaklaşık 480 $ yapıyor.

Asgari ücret konusu açıldığında çalışanların önemli kısmının asgari ücret aldığı düşünülür. Ancak bu doğru değildir. Birçok Avrupa ülkesinde asgari ücretli olarak çalışanların toplam çalışanlar içerisindeki payı sadece %5-10 seviyesindedir. Rusya’da da benzer bir durum var. Bunun en önemli göstergesi ise ortalama aylık seviyesinin 35.000 ruble olmasıdır.

Rusya’da bazı meslek gruplarının aldıkları maaşlar şu şekildedir:

 • Öğretmen: 50.000 Ruble
 • Doktor: 90.000 Ruble
 • Hemşire: 45.000 Ruble
 • Polis: 45.000 Ruble
 • Elektrikçi: 60.000 Ruble
 • Tamirci: 50.000 Ruble

Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere çalışanların önemli kısmı asgari ücretin üzerinde maaş alıyor.

Rusya ile ilgili merak edilen konulardan birisi de iş olanakları. İşsizlik oranının %6 seviyelerinde olması burada iş bulma konusunda zorluk yaşanmayacağını gösterebilir. Ancak yeni işe başlayanlara asgari ücret veriliyor. Asgari ücretin çok düşük seviyede olması işe başlayacak kişiler açısından önemli bir dezavantaj. Ancak bir uzmanlık alanı olanlar burada yüksek maaşlı işlere girebilir. İnşaat ustası olarak çalışmaya gelenler, burada 1.000 dolardan daha fazla maaş alabiliyor.

Rusya'da asgari ücret kaç ruble?

Rusya’da asgari ücret ortalama 20.000 rubledir. Bu rakam ise 275 $ yapıyor. Ayrıca Rusya’da merkezi hükümetin belirlediğinden düşük olmaması şartı ile şehirler de asgari ücreti belirleyebiliyor. Bu durum ülkenin farklı yerlerinde farklı asgari ücretlerin uygulanmasına neden oluyor.

Rusya'da asgari ücretle çalışan sayısı kaçtır?

Rusya’da asgari ücretle çalışan sayısının 5 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. 2020 yılında açıklanan verilere göre asgari ücretli çalışan sayısı 4,9 milyondu.

Rusya'da 1 su ne kadar?

Rusya’da 1,5 litrelik su 39 ruble.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 4.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu