BaşvuruMaddi Yardım

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvuru süreci hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bugünkü yazımızda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen şartlı eğitim yardım kampanyası hakkında bilgiler verdik.

Şartı Eğitim Yardımı Nedir?

Ülkemizde eğitimine devam eden ancak maddi açıdan zorluk yaşayan binlerce öğrenci bulunuyor. Üstelik bu öğrencilerin büyük bir bölümü henüz okul hayatlarının başında olan ilk ve ortaokul öğrencileri.

şartlı eğitim yardımı başvuru
şartlı eğitim yardımı başvuru

Öğrenciler ailelerinin maddi açıdan zor durumda olması nedeniyle eğitimlerine bir yere kadar devam edebiliyor ve daha sonraki süreçte zorluklar yaşıyor. Ancak iyi haber şu ki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı kanun uyarınca muhtaç durumda olduğunun belirlendiği ailelerin çocuklarına eğitim

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kampanyaları kapsamında verilen bu nakdi yardımlar çocuklara eğitimin başlangıcından lise yıllarına kadar düzenli olarak veriliyor. Tabi bunun için ailenin bazı şartları yerine getirmesi gerek.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı eğitim yardımında dikkat edilen ilk husus çocuğun ailesinin maddi açıdan zor durumda olması. Bunun için ebeveynlerin mülkiyetinde araba, ev, arsa vb. değerli malların olmaması gerek.

Aynı zamanda çocuk okula düzenli olarak gitmeli, 1 ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamalıdır. Çocuğun başarılı olup olmaması hak sahiplerine verilecek ödemeleri etkilemez.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Şartlı eğitim yardımları hakkında merak edilen bir diğer konu ise bu ödemelerin ne kadar olduğudur.

şartlı eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır
şartlı eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır

Bakanlık tarafından yapılan ödemeler çocuğun cinsiyetine ve devam ettiği okula göre değişiklik gösteriyor. Bu ödemeler şu şekilde sıralanabilir;

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenciler için aylık 45 TL
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenciler için aylık 55 TL
  • İlköğretime devam eden kız öğrenciler için aylık 50 TL
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenciler için aylık 75 TL ödeme yapılır.

Ödemeler PTT tarafından her ay ailenin hesabına düzenli olarak yapılır.

Buraya kadar anlattıklarımız şartlı eğitim yardımının detay kısmıydı. Gelin bir de şartlı eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır ona göz atalım.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yardım başvuru sürecini başlatmanız gerekiyor. Bunun için ikamet ettiğiniz yerdeki bu vakıflara gitmeniz yeterlidir.

Şartlı eğitim yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler bu vakıflara başvurduktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelecek haberi beklemeye başlayabilir. Yardım başvurusu onaylanan aileler ilerleyen süreçlerde şartları yerine getirmeye devam ettikçe yardım ödemelerinden faydalanabilir.

Şartlı eğitim yardımı başvuru süreci bu şekildeydi. Eğer başvurular ve istenen şartlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız size en yakın Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına gidebilirsiniz.

Şartlı eğitim yardımı parası ne kadar?

Şartlı eğitim yardımları çocuğun eğitim durumuna ve cinsiyetin göre 45 TL’den başlıyor ve 75 TL’ye kadar artıyor.

Şartlı eğitim Yardımı 2022 ne kadar?

Şartlı eğitim yardımı 2022 yılında 45 ila 75 TL arasındadır.

Şartlı eğitim yardımı ne zaman yatacak?

Şartlı eğitim yardımları kimlik numarasının son hanesine göre değişmekle birlikte her ayın son haftasında yatar.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu