Bireysel Emeklilik

Akbank BES İptal, İptali Nasıl Yapılır? Telefonla, Şubeden

2017 senesinin Ocak ayında yasallaşan ve yine 2019 senesinde de devam edilmesine karar verilen Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) aracılığıyla katılımcıların mevcut maaşlarından net olarak %3’lük bir tutarda kesinti uygulanarak kendi adlarına açılmış olan birikim hesaplarına aktarılmaya başlandı ve tasarrufun çoğaltılması hedeflendi. Farklı sebeplerle BES iptalinde bulunmak isteyen katılımcılar Akbank’ın sağlamış olduğu alternatif yöntemler aracılığıyla bu taleplerini yerine getirebiliyorlar.

Akbank BES İptal etme
Akbank BES İptal etme

 

Akbank BES İptal Nasıl Edilir?

Akbank, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım yapan müşterilerin birikim hesaplarını yan firması olan Avivasa üzerinden açmaktadır. Bu neticede iptal işlemini başlatmak isteyen katılımcıların Akbank’a ek olarak Avivasa şubelerinden de faydalanmaları mümkündür.

Şubeden Akbank BES İptal Etme

Avivasa ve Akbank şubesini ziyaret eden katılımcılar BES iptal dilekçesi yazabilir ya da kendisine verilen hazır dilekçenin boş kısımlarını kendine özel bilgilerle doldurabilir. Bahsi geçen dilekçeye imza atıp teslim eden katılımcı anında BES iptalini yapmış olur. Fakat paranın iade edilmesi 10 iş gününü bulabilir. Para iadesi, kesinti yapılan maaşın yatırıldığı hesaba aktarılacaktır.

Akbank BES iptali ayrılma formunda bulunan boşlukları kendi bilgilerinize göre doldurduktan sonra e posta, faks, posta gibi herhangi bir yolla Akbank Avivasa Emeklilik firmasına iletilebilirsiniz. Bu işlem yapılırken özellikle gönderimin ardından belgelerinizin ulaşıp ulaşmadığına dair firmadan bilgi almanızda fayda vardır.

Akbank BES İptali
Akbank BES İptali

Telefondan Akbank BES İptal Etme (En Kolay Yöntem)

BES hesabını telefon üzerinden kapattırmak isteyen katılımcıların oldukça kolay bir yöntemle bu isteklerini yerine getirmeleri mümkündür. 444 11  11 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçen katılımcılar müşteri temsilcisiyle görüşüp gereken güvenlik sorularını da vererek BES iptalini yapabilirler. Para iadesi 10 iş günü içinde yapılacaktır.
Ayrıca, AEGON BES iptali konusunda da ilgili sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz.

İptal Halinde Kesinti Uygulaması

Katılımcıların poliçelerinin hazırlanmasının ve BES hesabının oluşturulmasının ardından 2 ay içinde cayma haklarını kullanmaları durumunda herhangi bir kesinti yaşanmadan birikimlerini iade alabilirler. Ancak BES hesabının 2 aydan uzun bir süre aktif olması durumunda fon gider kesintisi, giriş aidatı gibi giderlerin ödenmesi şart olacak, haliyle yapılan birikim net olarak geri alınamayacaktır. BES hesabından alınacak paranın ne tutarda kesintiye uğrayacağı Avivasa çağrı merkezi üzerinden öğrenilebilir. Çünkü kesintiye uğrayacak miktar BES sistemi üzerinde ne kadar kalınıp kalınmadığına göre de farklılık gösterir.

Cayma Hakkı

Katılımcıların mecburi olarak katıldıkları bireysel emeklilik sisteminden cayma hakları söz konusudur. Ancak herhangi bir kesinti veya aidat ödemesiyle karşı karşıya kalmamak adına sözleşme uygulamaya konulduktan sonra en fazla 2 ay içinde iptalin yapılmış olması gerekir. 2 aydan uzun bir zamandır aktif olan BES hesabını kapatmak isteyen katılımcıların hesaplarından aidat ve katılım payı gibi farklı adlarla kesintilerin yapılması mümkün olabiliyor. Katılımcılar, iptal yapılmadan evvel hesaplarından ne tutarda bir kesinti yaşanacağını öğrenme olanağına sahiptir.

 

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu