Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Bankacılık ve Sigortacılık Maaşı

Bankacılık ve sigortacılık maaş ne kadar, bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunu ne iş yapar, iş imkanları nasıl? Bankacılık ve sigortacılık mesleğiyle ilgili bütün detaylar yazımızın devamında.

Bankacılık ve Sigortacılık Nasıl Bir Meslek?

Bankacılık ve sigortacılık finans sektöründe görev alan önemli meslek gruplarından biridir. Görev yerleri danışmanlık firmaları, bankalar ve sigorta acenteleri olan bu meslek, serbest piyasadaki finansal kuruluşlarda faaliyet gösterirler.

Bankacılık ve sigortacılık mezunları kamu ve özel sektörde iş bulabilirler. Ancak günümüzde bankacılık ve sigorta şirketlerinin daha çok özel sektöre kayması nedeniyle bankacılık ve sigortacılık bölümünü bitiren kişilerin çalışma alanları özel sektördür.

Sizler için hepkredi.com olarak bankacılık ve sigortacılık bölümü hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Gelin birlikte bu bölümden mezun olan kişilerin ne iş yaptığına, nerelerde çalıştığına ve iş imkanlarının nasıl olduğuna göz atalım ?

bankacılık ve sigortacılık maaş
bankacılık ve sigortacılık maaş

Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları Ne İş Yapar?

Bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olan kişiler finans alanında faaliyet gösterirler. Çalışma alanları daha çok bankalar ve sigorta şirketi olan bu kişiler aynı zamanda danışmanlık firmalarında da görev alırlar.

Bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunlarının çalışma alanları şu şekildedir;

  • Bankalarda risk yönetimi pozisyonu
  • Yatırım bankaları
  • Bankacılık işlemleri
  • Sigorta şirketleri
  • Yatırım ve sigorta ürünleri
  • Şirketlerin önemli finansal kuruluşları bu bölümün mezunlarının görev alanlarıdır.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

Bankacılık ve sigortacılık bölümü eğitim süresi 2 yıldır. Ön lisans bölümü olarak okutulan bu bölüm bazı üniversitelerde 4 yıllık lisans bölümü olarak okutulur. 2 yıllık ön lisans bölümü okuyan bankacılık ve sigortacılık mezunları Dikey Geçiş Sınavına girerek eğitimlerine devam edebilirler.

Bankacılık ve sigortacılık bölümü dersleri içerisinde yatırım analizi, ticari bankacılık, finansal piyasalar ve borsalar, risk yönetimi vb. dersler vardır. Derslerin neredeyse tamamı teorik bilgi içerir.

Bankacılık ve sigortacılık bölümünün puan türü eşit ağırlıktır. Ön lisans programından ve bazı üniversitelerde lisans programından öğrenci kabul eden bu bölüme YKS sınavı ile giriş yapılabilir.

Bankacılık ve Sigortacılık Önü Açık Mı?

Herkesin bildiği üzere günümüzde finansal faaliyetler tüm dünyada gelişimine devam ediyor. Günden güne ihtiyacın arttığı bu sektörde haliyle yeni personellere ihtiyaç duyuluyor.

Bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olan ve kendini bu alanda geliştiren kişilerin kolaylıkla iş bulabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle yabancı dilini geliştiren kişiler hem ülke içerisinde hem de uluslararası alanda kolaylıkla iş bulabilirler.

Öte yandan, sigorta uzmanı, banka müdürü ve muhasebeci maaşları da ilginizi çekebilir.

bankacılık ve sigortacılık maaşı, ne iş yapar
bankacılık ve sigortacılık maaşı, ne iş yapar

Bankacılık ve Sigortacılık Maaş 2023 Nedir?

Bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olan ve işe yeni başlayan kişilerin ortalama maaşları 7.500 TL civarındadır. Bu rakam kişinin kendini geliştirmesiyle ve daha iyi pozisyonlara oturmasıyla birlikte çift haneli rakamlara da çıkabilir.

Bankacılık ve sigortacılık maaş konulu yazımızın da sonuna geldik. Eğer kamuda ve özel sektörde çalışan diğer kişilerin maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz web sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Bankacılık ve sigortacılık ne kadar maaş alıyor?

Bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olan kişiler ortalama 7.500 TL maaş alır.

Bankacılık ve sigortacılık Ön lisans mezunları nerelerde çalışabilir?

Bu bölümden mezun olan kişilerin çalışma alanları bankalar, sigorta firmaları ve danışmanlık şirketleridir.

Bir muhasebeci ne kadar maaş alır?

Muhasebeciler 5.500 TL ve üzerinde maaş alırlar.

Bir banka çalışanı ne kadar maaş alır?

Banka çalışanlarının maaşları asgari ücretten başlar ve çift haneli rakamlara ulaşır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 1]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu