Sigorta Uzmanı Maaşı 2022, Anadolu, Allianz

Sigorta uzmanı maaşları ne kadar? Sigorta uzmanı nasıl olunur? Sigorta uzmanı ne iş yapar? Anadolu Sigorta, Allianz, Eureko, Acıbadem gibi kuruluşlarda sigorta uzmanı maaşı ne kadar? Bu soruların cevaplarını ve sigorta uzmanlığı ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Sigorta Uzmanı Maaşı 2022’de Ne Kadar

Sigorta uzmanı maaşı 5.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Devlette görev yapan sigorta uzmanları ortalama 6.000 TL maaş alırken, özelde görev yapanlar ise ortalama 4.500 TL maaş alıyor.

Sigorta uzmanı; özel sigorta şirketlerinde görev yapabileceği gibi devlet kurumlarında da görev yapabilir. Buna bağlı olarak maaşlar da değişiyor. Devlet kadrolarında görev yapan sigorta uzmanları ve uzman yardımcıları ortalama 6.000 TL maaş alıyor. Alınan bu maaşlar; hizmet yılı, deneyim, derece, medeni hal ve benzeri unsurlara göre değişiyor. Dolayısıyla maaşlar hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir.

Sigorta Uzmanı Maaşları
Sigorta Uzmanı Maaşları

Özel sektörde görev yapan sigorta uzmanları ise sigorta şirketlerinin bünyesinde yer alıyorlar. Bu kişiler genellikle maaş ve prim şeklindeki çalışma sistemine göre görev yaparlar. Asgari ücret veya bunun üzerinde maaş verilen uzmanlar poliçe satışı sayısına bağlı olarak prim alır. Böylece maaşlar çok yüksek seviyelere çıkabilir.

Sigorta Uzmanı Maaşları 2022

Sigorta uzmanı maaşları, ortalama 6.000 TL’dir. Görev yeri, görev yapılan kurum, iş yoğunluğu ve deneyim gibi unsurlara bağlı olarak alınan maaşlar değişebilir. Devlette görev yapanlar ortalama 7.000 TL maaş alırken, özel sektördeki sigorta uzmanları ise ortalama 6.000 TL maaş alır. Ancak özel sektörde maaşlar arasında ciddi farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır.

Devlette sigorta uzmanı olmak için açılan alım ilanlarına başvuru yapılabilir. Özellikle Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu‘na zaman zaman ciddi alımlar yapılabiliyor. Bu alımlara başvuru yapmak için öncelikle başvuru şartlarının sağlanması gerekiyor. Sigorta Denetleme uzman yardımcısı için başvuru şartları genel olarak şu şekildedir;

  • Üniversitelerin; siyasal bilgiler, hukuk, işletme, iktisat veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden ya da bunlara denkliği olan bölümlerin herhangi birinden mezun olmak
  • Erkek adayların askerlikle ilişiğinin olmaması
  • Yapılan kamu personeli seçme sınavlarında (KPSS) en az 75 puan almak (P39 puan türü)
  • Yabancı dil sınavlarında en az C düzeyinde puan almış olma
  • 35 yaşını doldurmamış olmak

Burada yer alan başvuru şartlarını taşıyan adaylar, giriş sınavına girebilir. Uzman yardımcılığı için giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki farklı aşama ile gerçekleştirilecektir. Adaylar öncelikle yazılı sınava alınacak. Yazılı sınav puanlarına göre bir başarısı sıralaması oluşturulacak. Daha sonra ise alım yapılacak sayıya göre yeterli sayıda aday sözlü sınava davet edilecektir. Sözlü sınav sonrasında kazanan adaylar belirlenecek.

Burada yapılan sınavı kazanan adaylar Sigorta Denetleme Kurulu bünyesinde istihdam ediliyor. İstihdam edilecek bölge daha önce yayınlanan kılavuzda ilan ediliyor. Bu sınavı kazanan adaylar genellikle İstanbul bölgesinde istihdam ediliyor. Yapılan bu sınavla ilgili her türlü bilgi yayınlanan kılavuzda veya bakanlığın internet sitesinde yer alıyor.

İlginizi çekebilir: hayat sigortası nedir

Anadolu Sigorta Uzman Yardımcısı Maaşları 2022

Anadolu sigorta uzman yardımcısı maaşları, 5.500 TL ile 6.500 TL arasında değişiyor. Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinden olan Anadolu Sigorta bünyesinde görev yapan uzman yardımcıları maaş ve prim şeklinde çalışır. Uzman yardımcılarına maaş verildiği gibi buna ek olarak performanslarına göre prim de verilir. Prim ödemesi sayesinde maaşlar daha yüksek seviyelere çıkabilir.

İlginizi çekebilir: Anadolu Hayat BES iptal etme yöntemleri

Allianz Sigorta Uzman Maaşları 2022

Allianz sigorta uzman maaşları, 6.000 TL ile 8.000 TL arasındadır. Sigorta uzmanının deneyimi, eğitim seviyesi ve bu alandaki başarısına bağlı olarak alacağı ücretler de değişiyor.

Allianz gibi önemli bir sigorta şirketinde uzman olarak görev yapanlar performanslarına göre maaş alırlar. Sigorta poliçesi satışı başına farklı oranlarda prim ödemesi almaya hak kazanırlar. Birçok sigorta şirketinde hatta bankalarda böyle bir sistem var. Kendini bu alanda geliştiren ve sigorta poliçesi satma konusunda başarılı olanlar 10.000 TL seviyesinde dahi maaş alabilir.

İlginizi çekebilir: Allianz BES iptal etme yöntemleri

Maksimum Sigorta Uzmanı Maaşları 2022

Maksimum sigorta uzmanı maaşları, 6.500 TL ile 7.500 TL arasındadır. Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun olduktan sonra sigorta uzmanı olanlar niteliklerine göre farklı seviyede maaş alıyor. Yeni başlayanlar asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş alırken, deneyimli olanlar ise daha yüksek maaş alıyor.

Eureko, Allianz, Acıbadem, Anadolu, Sigorta Uzmanı Maaş
Eureko, Allianz, Acıbadem, Anadolu, Sigorta Uzmanı Maaş

Acıbadem Sigorta Satış Uzmanı Maaş

Acıbadem sigorta satış uzmanı maaşı, 5.250 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor. Sigorta alanındaki en önemli şirketlerden birisi konumunda bulunan Acıbadem, maaş ve prim uygulaması yapıyor. Sigorta satış uzmanlarına sabit bir maaşın yanı sıra satış başına prim de veriliyor. Aylık yapılan satışlar maaşlara yansıtılıyor. Dolayısıyla maaşlar 5.000 TL seviyesini dahi geçebiliyor.

Eureko Sigorta Sigorta Uzmanı Maaşları

Eureko sigorta uzmanı maaşları, 5.500 TL ile 7.000 TL arasındadır. Bazı etkenlere bağlı olarak maaşlar burada yer alan seviyelerin çok üzerinde dahi olabilir. 1989 yılında Garanti Sigorta olarak kurulan şirket, 2007 yılında günümüzdeki adını almıştır. 17 farklı ülkede faaliyet gösteren Eureko sigorta çalışanlarına farklı seviyelerde maaş ödüyor.

Sigorta Denetleme Uzman Yardımcılığı Maaşı

Sigorta denetleme uzman yardımcılığı maaşı, 6.900 TL ile 8.500 TL arasında değişiyor. Hizmet yılı, deneyim, kıdem, derece, medeni hal ve benzeri etkenlere bağlı olarak maaşlar farklılık gösteriyor.

Sigorta denetleme uzman yardımcısı olabilmek için adayların hukuk, iktisat, işletme ve siyasal bilimler gibi bölümlerden mezun olması gerekiyor. Daha sonra ise uzman yardımcılığı için açılan alımlara başvuru yapılmalıdır. Ancak başvuru için gerekli şartların taşınması gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca adayların sınav konuları ile ilgili düzenli ve uzun bir çalışma yapması da gerekliliklerdendir. Bütün bunların sonucunda sınavı kazanan ve güvenlik soruşturmasını geçen adaylar, ilgili devlet kurumunda uzman yardımcısı olarak göreve başlar.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

a101 maaşı ne kadar

A101 Maaşı Ne Kadar? Part Time ve Tam Zamanlı 2022

Bu yazımızda A101’de çalışmayı düşünen kişiler için A101 maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında A101 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.