Özel Sektör Maaşları

PDR Maaşları 2022, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

PDR maaşları ne kadar? PDR nasıl olunur? PDR ne iş yapar? Konuyla ilgili merak ettiğiniz bütün detayları ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

PDR Maaşları 2022 Ne Kadar? Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Maaşları

PDR maaşları 7.000 TL ile 12.000 TL arasında değişir. Yeni başlayan PDR uzmanları 7.000 TL civarında maaş alırken, deneyimli olanlar ise 12.000 TL civarında maaş alır. Alınan maaşlar görev yapılan kuruma ve deneyime göre değişir.

PDR Maaşları Ne Kadar
PDR Maaşları Ne Kadar

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) uzmanları devlet kadrolarında ve özel sektörde görev yapabilir. Devlet kadrolarında genellikle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yaparlar. Bunun dışında Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) de bir diğer çalışma alanlarıdır. Özelde ise rehabilitasyon merkezlerinde, özel okullarda ve benzeri alanlarda görev yapabilirler.

Devlette görev yapan psikolojik danışmanlık uzmanlarının maaşları 7.900 TL ile 8.500 TL arasında değişir. Yeni başlayanlar ortalama 7.900 TL maaş alırken, hizmet yılı yüksek olanlar ise 10.500 TL seviyesinde maaş alır. Bunun yanında devlet okulları ve Rehberlik Araştırma Merkezi’nde görev yapan PDR uzmanlarına ek ders ücreti de ödenir.

Özel sektör maaşları devlet okullarına göre daha düşük seviyededir. Yeni başlayanlara asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş verilir. Deneyimli olanlar ise 5.000 TL civarında maaş alır. Ancak psikolojik danışmanların özeldeki iş imkanları fazladır. Buna bağlı olarak maaşlar arasında ciddi farklılıklar olabilir.

PDR maaşları 2022 yılında ortalama 9.000 TL’dir. Özelde görev yapanlar 7.500 TL ile 10.000 TL arasında maaş alır. Kamuda görev yapanların maaşları ise 7.000 TL ile 11.000 TL arasındadır. Bunun yanında kamudakilere ek ödemeler de yapılır. Böylece alınan maaşlar biraz daha yükselmiş olur.

İlginizi çekebilir: çocuk gelişimi maaşları ne kadar?

Rehberlik ve psikolojik danışma alanındaki ihtiyaçlar her geçen gün biraz daha artıyor. İnsan psikolojisine verilen önemin artması ile birlikte yeni istihdam alanları oluşuyor. Bu durum maaşlar arasındaki farklılığın da artmasına neden oluyor.

Psikolojik danışman veya rehber öğretmen olmak için öncelikle eğitim fakültelerinin içerisinde yer alan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü tercih edilmelidir. Eşit ağırlık puanı ile alım yapan bu bölümün taban puanları ise 340 ile 450 arasındadır. Diğer öğretmenlik bölümleri ile kıyaslandığında taban puanlar yüksektir.

PDR bölümünde mezun olanlar kamuda veya özel sektörde farklı pozisyonlarda görev yapabilir. Ancak yüksek lisans yaparak eğitim seviyelerini arttıranların özellikle özel sektördeki iş imkanları belirgin şekilde artar.

PDR mezunu olanlar, devlette görev yapabilmek için KPSS’ye girmelidir. Buradan yeterli puanı alanlar mülakat için davet edilir. Mülakatı da başarı ile geçen adaylar son olarak arşiv taraması ve güvenlik soruşturmasına alınırlar. Burada adayların milli güvenliğe tehdit olarak kabul edilen yapılarla herhangi bir ilişkisi olup olmadığına bakılır. Araştırma sonucu olumlu gelen adayların atamaları yapılır.

İlginizi çekebilir: çocuk doktoru maaşı ne kadar oldu?

İlginizi çekebilir: pedagog maaşları

İlginizi çekebilir: psikolog seans ücretleri

Özelde görev yapmak isteyenler ise başvuru sonrasında eğitim kurumuyla ya da ilgili kurumla görüşür. Bu görüşme sonrasında adayın işe alınıp alınmayacağına karar verilir. Olumlu sonuç alan adaylar ilgili kurumda görevlerine hemen başlarlar.

PDR Öğretmen Maaşları 2022

PDR öğretmen maaşları 7.000 TL ile 11.000 TL arasında değişir. Deneyim, hizmet yılı, AGİ ve benzeri birçok unsura göre alınan maaşlar arasında farklılıklar olabilir. Dolayısıyla rehber öğretmenlerin maaşı hakkında net bir rakam vermek zordur.

Devlet okulunda çalışan bir psikolojik danışman 7.900 TL ile 9.500 TL arasında maaş alır. Alınan maaşlara ek olarak öğretmenlere haftalık 18 saat ek ders ücret ödenir. Bir ek ders saati için ödenen ücret 20 TL’dir. Dolayısıyla rehber öğretmenlere haftalık 390 TL, aylık ise 1.640 TL ek ders ücreti verilir. Bunlar da dikkate alındığında devlette görev yapanların maaşları 10.000 TL seviyesine yaklaşır.

PDR mezunları için bir diğer iş imkanı özel okullardır. Özel okullarda PDR öğretmeni olarak görev yapanlara 7.500 TL ile 9.000 TL arasında maaş verilir. Ancak öğretmenin deneyimi ve hizmet yılı gibi unsurlara bağlı olarak buradaki rakamlar değişebilir.

Özel okullarda psikolojik danışman olarak çalışanlara devlet kadrolarına göre daha düşük maaş verilmesinin nedeni yeni mezun sayısıdır. Türkiye’deki hemen her eğitim fakültesinde PDR bölümü bulunur. Her yıl bu bölümden mezun olan binlerce öğretmen adayı, iş arar. İşte bu durum özel okullardaki maaşların daha düşük olmasına neden olmuştur.

İlginizi çekebilir: ebelik maaşları ne kadar oldu?

PDR Nedir Ne İş Yapar?

PDR (psikolojik danışman ve rehberlik uzmanı), insanların yaşamlarındaki farklı sorunları çözmek ve onları doğru hedeflere yönlendirmek için faaliyet gösteren meslek grubudur.

Psikolojik danışmanlığı görev yaptığı pozisyona göre tanımlamak mümkündür. Örneğin; okullarda görev yapan psikolojik danışmanlar öğrencilerin yaşadıkları sorunları çözmek, ders çalışma yöntemlerinde onlara yardımcı olmak ve meslek konusunda onları yönlendirmek gibi görevleri üstlenirler.

Rehberlik Araştırma Merkezi’nde görevli olanlar ise buraya başvuran çocukların eğitim açısından sorunları ile ilgilenirler. Gerektiğinde farklı yerlere yönlendirirler.

Her ne kadar görev yapılan kuruma göre psikolojik danışmanların görev ve sorumlulukları değişse de bunlardan bazıları ortaktır. Psikolojik danışmanların görevleri şunlardır:

  • Danışanlarını sabırla, yargılamadan dinlemek
  • Danışanlarını rahatlatmak ve onlardan bilgiler almak için sorular sormak
  • Vaka öyküleri, gözlemci teknikler türünden yöntemler kullanarak danışanın hayatına dair ayrıntılı bilgiler almak
  • Aile terapisi için kişinin kendisi ve aile üyeleri ile birlikte problem çözme ve tartışma oturumları düzenlemek
  • Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilere dayanarak danışan için özel bir tedavi planı oluşturmak
  • Danışanın psikolojik, fizyolojik ve sosyal yanlarını birlikte ele almak ve onu bir bütün olarak değerlendirmek
  • Danışanların yanlış düşünceleri ile yüzleşmesini sağlamak için özel yöntemler kullanmak
  • Bireyin davranışının onu nasıl etkilediğini ve davranışlarını değiştirdiğinde ne tür etkiler görüleceğini göstermek
PDR Maaşları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
PDR Maaşları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

PDR Çalışma Alanları

PDR çalışma alanları bakımından oldukça zengin bir bölümdür. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları farklı iş imkanlarına sahiptir.

PDR iş olanağı denildiğinde ilk akla gelen okullarda öğretmenlik yapmak oluyor. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları gerek devlet okullarında, gerekse de özel okullarda rehber öğretmeni olarak görev yapabilir. Bunun dışında Rehberlik Araştırma Merkezi’nde uzman olarak çalışabilirler. Psikolojik danışma merkezleri ve insan kaynakları departmanı gibi bölümlerde de görev yapabilirler.

Özelde PDR Maaşları

Özelde PDR maaşları ortalama 7.500 TL’dir. Deneyim, hizmet yılı ve görev yapılan kurumun maaş politikasına bağlı olarak maaşlar değişmektedir. Deneyimli ve kendini geliştirmiş olanlar 11.000 TL üzerinde dahi maaş alabilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu