Borsa

İndikatör Nedir, 4 Adımda Hızlıca Öğren

Her türlü piyasada teknik analiz hayati öneme sahiptir. Teknik analizde yatırımcılar verilere bakarak o enstrüman hakkında bilgi sahibi olur. Bu noktada yatırımcıların teknik analiz yapmalarını kolaylaştırmak adına indikatörler ortaya çıkmıştır. Bu yazımızda borsaya yeni başlayan yatırımcılar için indikatör nedir, nasıl kullanılır ve hangi anlamları taşır şeklindeki soruların cevabını vereceğiz.

İndikatör Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Özellikle borsaya yeni başlayan yatırımcılar teknik analiz üzerine araştırmalar yaparken indikatör kelimesini sıkça duyuyor ve doğal olarak indikatör ne demek sorusunu sıkça yöneltiyor. İndikatör kelime anlamı olarak gösterge anlamına gelmektedir. Bu araçlar borsada fiyat bilgileri, hacim bilgileri ve buna benzer bilgileri matematiksel işlemler aracılığı ile hesaplayarak yatırımcılara bilgi verir. Yatırımcılar indikatörlerin bu özelliklerinden faydalanarak al sat sinyali, hacim bilgisi ve kar zarar stop noktası belirleme gibi hususlarda işlem yapar.

indikatör nedir
indikatör nedir

Günümüzde borsa verileri telefon ve bilgisayarlardan kolay bir şekilde takip edilebiliyor. Bu noktada birçok analiz platformunda bu indikatörler tek bir tuş ile kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Hal böyle olunca birçok yatırımcı bu indikatörlerin yeni nesil bir analiz aracı olduğunu düşünüyor. Ancak bu çok yanlış bit düşüncedir. Çünkü indikatörlerin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Örneğin çok kullanılan Ichimoku indikatörü bundan tam 90 yıl önce Japonya’daki borsacılar tarafından kullanılmaktaydı.

Tabi ki o zamanki borsacılar indikatörleri bizim gibi dijital ekranlarda değil de tahta olarak bilinen borsadaki alış satış platformları üzerinde kullanıyordu. Bu eski borsacılar indikatörlerin hesaplamada yaptığı kolaylıklardan faydalanarak daha farklı çalışma prensiplerine sahip olan yeni borsa indikatörleri oluşturmaya başlamıştır. Bu da zamanla farklı şekillerde çalışan ve farklı verilerin analiz edilmesini sağlayan yeni indikatörlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

İndikatör Ne İşe Yarar, İndikatörler Nasıl Çalışır?

İndikatörün ne anlama geldiğini öğrendikten sonra gelin bu borsa araçlarının ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını öğrenelim.

Borsada indikatörler bir enstrümana ait “istatiksel verilerin” yorumlanmasını sağlar. Yatırımcılar yatırım yapmak istediği ya da yatırıma devam ettiği bir enstrümanı teknik analiz yöntemi ile analiz ederken rakamsal veriler üzerinden karar alır. Bu noktada destek ve direnç gibi klasikleşmiş teknik analiz yöntemlerinden daha farklı bir analiz ortaya çıkarmak isteyen yatırımcılar indikatörlerin verdiği sinyallerden faydalanır. İndikatörler yatırımcılara alım satım sinyalleri, enstrümanın trend yönü, hacim bilgisi ve kar zarar stop noktaları hakkında bilgi alır. İndikatörler bu bilgileri herhangi bir müdahale gerektirmeden yalnızca rakamsal verileri kullanarak ortaya çıkarır.

indikatör ne demek
indikatör ne demek

Özellikle ilk kez borsaya giriş yapan yatırımcılar indikatörleri adeta “sihirli” bir araç olarak görüyor. Borsada yatırım yapmak istediği yatırım aracının grafiğini açıp indikatör ekleyen bir yatırımcı bu sinyalleri gördükten sonra çok yanlış bir karar vererek yalnızca bu indikatörler ile alım satım yapmaya başlıyor. Bu da tahmin edebileceği üzere ciddi zararlara yol açıyor.

İndikatör Çeşitleri Nelerdir?

İndikatörler çalışma prensiplerine göre farklı gruplara ayrılmıştır. Gelin bunu bir tablo olarak inceleyelim.

Momentum İndikatörleri Trend Takip İndikatörleri Volatilite Ölçen İndikatörler Hacim, Arz Ve Talep Ölçen İndikatörler Destek ve Direnç İndikatörleri
Rate Of Change (Roc) Moving Averages Bollinger Bands Accumulation Distribution Andrews’ Pitchfork
Stochastic Oscillator (%K, %D) Moving Average Convergence Divergence (MACD) Projection Oscillator Chaikin Money Flow (Cmf) Envelope
Relative Strength Index (RSI) Average True Range (ATR) Average True Range Volume Rate Of Change Fibonacci Arcs, Fans, Retracements
Commodity Channel Index (Ccı) Parabolic Sar, (Psar) Trading Bands (Envelope) Volume Oscillator (Pvo) Gann Lines, Fans, Grids
Williams %R (Wm%R) Linear Regression, Demand Index Projection Bands
Chande Momentum Oscillator (Cmo) Wilder’s Dmı (Adx) On Balance Volume (Obv) Projection Oscillator
Stochrsi Price Oscillator (Ppo) Money Flow Index Quadrant Lines
Trıx Forecast Oscillator Ease Of Movement Speed Resistance Lines
Ultimate Oscillator (Ult) Tirone Levels
Aroon Trendlines

 

İlginizi çekebilir: Oran analizi nedir, çeşitleri nelerdir?

borsada ve kriptoda indikatör çeşitleri
borsada ve kriptoda indikatör çeşitleri

Bu indikatörlere ilk baktığımızda birçok kişinin kafasını karıştığını söyleyebiliriz. Öyle ki birçok kişi de haklı çünkü borsalarda kullanılabilen birçok indikatör var ve bunlar kafa karışıklığına yol açıyor. Bu tabloda verdiğimiz indikatörler piyasalarda en iyi sonuçları verebilen indikatörlerdir. Ancak bunların da neredeyse tamamında eksiklikler vardır. Bu nedenle bir sonraki başlıkta en çok kullanılan indikatörler nelerdir ve nasıl kullanılır hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak bu indikatör sınıflarının ne anlama geldiğini şu şekilde açıklayalım;

  • Momentum indikatörleri yatırım enstrümanının değerindeki değişim hızını gösterir
  • Trend indikatörleri yatırım enstrümanının fiyatının aşağı yönde mi yukarı yönde mi hareket ettiği gösterir
  • Volatilite indikatörleri yatırım aracının değerindeki oynaklık düzeyini gösterir
  • Hacim ve arz talep indikatörleri yatırım aracındaki hacim ve girdi ilişkisini ölçer
  • Destek ve direnç indikatörleri grafikteki destek ve direnç noktalarını gösterir

Borsada En Çok Kullanılan İndikatörler Nelerdir, Hangi İndikatörler Al Sat Sinyali Verir?

Yatırımcıların en çok merak ettiği konuya bu başlıkta giriş yapıyoruz. Birçok yatırımcı borsada hangi indikatörlerin kullanıldığını ve bu indikatörlerden hangilerinin al sat sinyali verdiğini merak ediyor. Borsada en çok kullanılan indikatörler şu şekilde sıralanabilir;

  1. RSI: Göreceli güç endeksi olarak bilinen RSİ şüphesiz en çok kullanılan indikatörlerin başında gelmektedir. Orijinal haliyle 14 günlük periyotlar içerisinde aşırı alım olduğunu ya da aşırı satım olduğunu gösteren bu indikatörler al sat işlemlerinde sıkça kullanılır. Günümüzde birçok borsa yatırımcısı RSİ seviyelerine bakarak kısa vadeli al sat işlemleri yapar. Orijinal haliyle 30 ila 70 seviyeleri arasında bulunan bu indikatörde fiyat 30 seviyesine yaklaşıyorsa satışın daha çok olduğunu, fiyat 70 seviyesine yaklaşıyorsa alımın daha çok olduğunu gösterir. Al sat sinyali veren indikatörler içerisinde yatırımcıların en çok tercih ettiği indikatör RSI’dır.
  2. MACD: MACD orijinal haliyle 12 günlük ve 26 günlük periyotları kullanarak istatistikleri bir çizgi haline döker. Bu indikatör ile 12 günlük periyottaki fiyat ortalamalarından 26 günlük periyottaki fiyat ortalamaları çıkartılarak sonuç bulunur. Birçok yatırımcı MACD indikatörünü al sat sinyali verdiği için kullanır.
  3. Bollinger Bandı: Bollinger bantları son 20 günlük fiyat ortalamasının analiz edilmesini sağlar. Orta hat bu 20 günlük fiyat ortalamasını belirtirken +2 puan yukarısı üst seviye, -2 puan aşağısı alt seviye olarak belirlenir. Mum çubuklarının bu fiyatlara değmesi ile al sat sinyali oluşturulur.
  4. CCI: CCI kısa süreli al sat işlemleri için uygun olan bir indikatördür. Bu indikatör yatırım araçlarının mum grafiği üzerindeki fiyat değişimlerini analiz ederek al sat sinyali verir.

Bu indikatörler borsada en çok kullanılan indikatörlerdir. Özellikle Tradingview en iyi indikatörler nelerdir şeklinde soran yatırımcılar için bu indikatörleri önerebiliriz.

Burada yer alan yorum ve bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu yazıdaki bilgiler hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir. Sadece burada yer alan bilgiler ile borsada kullanılan indikatörler hakkında bilgiler verilmek istenmiştir. Bu bilgiler ışığında kendinizi geliştirmeden sadece bu bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bir yatırımcı olarak risk ve getiri tercihlerinize göre profesyonel bir şekilde yatırım kararı vermelisiniz.

Teknik İndikatör Ne Demek?

Teknik indikatör teknik analizde faydalanılan indikatörleri belirtmek için kullanılan bir kavramdır. Teknik indikatör ile yatırım araçlarının fiyat ve hacim verileri gibi verilerin analizi yapılır.

Kriptoda İndikatör Nedir?

Kripto indikatörleri kripto paralarda kullanılan indikatörlerdir. Normal borsada kullanılan indikatörler burada da kullanılabilir fakat aynı sonuçlar ortaya çıkmayabilir.

Teknik Analizde Hangi İndikatörler?

Teknik analizde kullanılması gereken belirli bir indikatör ismi vermek yanlış olur. Bir yatırım aracı için kullanılacak en iyi indikatör o yatırım aracında en iyi çalışan indikatördür. Bu da tamamen deneme yanılma yolu ile olur.

En İyi Al Sat İndikatörü Hangisidir?

Bir indikatör için en iyi al sat indikatörü budur şeklinde yorum yapılamaz. Her yatırım aracının verileri farklı olduğu için indikatörler de farklı şekillerde çalışır. Bir yatırım aracı için en iyi indikatörü bulmak için backtest işlemi yapılmalıdır.

Momentum İndikatörü Nedir?

Momentum indikatörü fiyatlardaki ani değişimleri gösteren indikatörlerdir.

Trend İndikatörleri Nelerdir?

Trend indikatörleri bir yatırım aracının yukarı yönde mi yoksa aşağı yönde mi hareket ettiğini gösterir.

Öncü İndikatör Nedir?

Bir yatırım aracında alım satım kararı verilirken kullanılacak indikatöre öncü indikatör adı verilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu