Borsa

Analitik Beceri Nedir, Analitik Düşünme Becerisi

Bu yazımızda başta iş hayatımız olmak üzere birçok yerde karşımıza çıkan analitik beceri hakkında analitik beceri nedir, analitik beceri nasıl geliştirilir ve analitik düşünme teknikleri nelerdir şeklindeki soruların cevabını vereceğiz.

Analitik Beceri Nedir, Analitik Düşünme Becerisi Ne Anlama Gelir?

Analitik beceri kişinin herhangi bir olay esnasında karşılaştığı problemi çözmek için konu hakkında hızlı ve etkili çözümler ortaya çıkarmasını sağlayan bir beceridir. Analitik düşünme becerisine sahip olan kişiler en karmaşık ve en zor sorunları bile basit bir hale getirerek problem çözme yetenekleri ile çözüme ulaşırlar.

analitik beceri nedir
analitik beceri nedir

Analitik beceri ile birlikte problem çözümü bir bütün halinde değil de konuların küçük parçalara bölünme ise ile gerçekleştirilir. Analitik düşünce becerisi olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda problem çözerken küçük parçaların birleştirilerek büyük problemlerin çözülebildiği görülmüştür. Yani bir nevi tümden gelim söz konusudur diyebiliriz.

Analitik düşüncenin bu yönleri ele alındığında üretilen çözüm yolları sayesinde kişinin günlük hayatında birçok sorundan kurtulabileceğini söyleyebiliriz. Arkadaşlık ilişkilerimizden iş hayatımız içerisinde meydana gelebilecek sorunlara kadar hemen hemen her türlü sorunda analitik düşünme yeteneği olan kişiler karmaşık problemleri bile herhangi bir zorluk yaşamadan çözüme ulaşabilirler.

İlginizi çekebilir: karma ekonomi nedir?

Analitik Becerinin Avantajları Nelerdir?

Analitik bakış açışlarını geliştirmek isteyen kişilerin merak ettiği soruların başında bu becerilerin ne gibi avantajlarının olduğudur. Analitik becerilerin günlük hayattaki avantajları şu şekildedir;

  • Analitik becerisi olan öğrenciler okul hayatında problem çözme konusunda daha başarılı olurlar. Özellikle sayısal öğrencileri için analitik beceri okul hayatında başarılı olmak için iyi bir fırsat sunar.
  • Analitik düşünebilen ve bu becerileri ile sonuca ulaşmayı seven kişiler araştırmacı ve sorgulayıcı bir karaktere sahip olurlar. Öyle ki toplum tarafından benimsenmiş önemli kişileri bile sorgulayan bu kişiler net sonuca ulaşana kadar araştırmaya devam edebilirler. Bu da analitik becerisi olan kişilerin büyük oranda doğru sonuca ulaşmasını sağlar.
  • Herhangi bir bilginin, söylemin ya da davranışın doğru olup olmadığını anlamak için analitik beceri önemli bir yere sahiptir. Analitik düşünen kişiler herhangi bir konuda şüphe duyuyorsa analitik beceri ile birlikte o sorun ve karmaşık yapılar karşısında pratik çözümler üretebilirler.
  • Analitik beceri sayesinde karşımıza çıkan her türlü sorunda ortaya çıkış noktasından çözüm yollarına kadar her aşama tek tek ele alınarak sorunlar çözülebilir.
  • Analitik beceri liderlik için öneli bir yere sahiptir. İster küçük bir ekibe liderlik yapılsın ister büyük bir topluluğa liderlik yapılacak olsun analitik beceri sayesinde kitleler kolay bir şekilde toplanılabilir ve toplu hareket edilebilir.

İlginizi çekebilir: senyoraj nedir?

Analitik Beceri Nasıl Geliştirilir?

Analitik becerinin günlük yaşamdaki etkilerinden dolayı birçok kişi analitik düşünme becerisi nasıl geliştirilir, analitik beceri geliştirme yolları nelerdir şeklinde sorular yöneltmektedir. Analitik becerilerini geliştirmeye karar verenler için uzmanların önerdiği etkinlikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Analitik becerilerini geliştirmeye karar verenler için en iyi yöntem polisiye roman okumaktır. Özellikle Agatha Christie tarzında yazılan polisiye romanlar insanların analitik becerisini geliştirmektedir. Bu romanlarda bitmek bilmeyen bir olay örgüsü ve sürekli bir sorgulama söz konusu olduğu için analitik düşünce için en iyi yöntemlerden biridir.
  • Analitik beceriyi geliştirmenin bir diğer yolu da film izlemektir. Özellikle politika ve bilim kurgu filmlerinin analitik beceriyi geliştirme yolundaki etkisinin çok olduğu düşünülmektedir. Olaylar karşısında bilim kurgu ve politik filmlerin izlenmesi zamanla sorgulama ve araştırma alışkanlığının kazanılmasını sağlamaktadır.
  • Analitik beceriyi geliştirmenin bir diğer yöntemi de matematik problemleri ve bulmaca çözmektir. Öyle ki sayısal öğrencilerinin analitik düşünme yeteneklerinin daha fazla olması bunun bir göstergesidir. Matematik problemleri ve iç içe geçen bulmacalar yöntemi ile alt konulara geçme yeteneği kazanan kişiler küçük parçaları birleştirip ana problemi kolay bir şekilde çözebilme yetkinliğini kazanabilirler.
  • Analitik beceri geliştirmek isteyen kişiler için diğer öneri ise strateji oyunlarıdır. Özellikle Monopoly gibi strateji oyunları kişinin oyun süresince düşünmesine, araştırmasına ve sorgulamasına yardımcı olduğu için insanlar bu oyunlar sayesinde analitik becerilerini geliştirebilirler.

İlginizi çekebilir: fiyat istikrarı nedir?

analitik beceri nedir ve nasıl geliştirilir
analitik beceri nedir ve nasıl geliştirilir

Analitik Zekâ Nasıl Olur?

İnsanların sürekli sorgulaması ve araştırması analitik zekanın ortaya çıkmasını sağlar.

Eleştirel ve Analitik Düşünme Hangi Becerileri Kazandırır?

Eleştirel ve analitik düşünme kişinin en doğru sonuca ulaşmasını, iş ve okul hayatında daha başarılı olmasını ve sorunlar karşısında çözüm üretmelerine yardımcı olur.

Eleştirel ve Analitik Düşünme Nasıl Geliştirilir?

Analitik ve eleştirel düşünme strateji oyunları oynayarak, matematik problemleri çözerek, polisiye romanları okuyarak ve bilim kurgu filmleri izleyerek geliştirilebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu