Borsa

Fibonacci Nedir, Sayıları, 618, Retracement, Altın Oran

Bu yazımızda borsa açısından önemli olan fibonacci sayıları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak fibonacci nedir, ne işe yarar ve borsada nasıl kullanılır şeklindeki sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Fibonacci Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Fibonacci olarak belirtilen kavram Leonardo Fibonacci’nin keşfettiği sayıları ifade etmektedir. Bu sayılardan başta borsa olmak üzere birçok alanda faydalanılmaktadır.

fibonacci nedir
fibonacci nedir, fibonacci değerleri nasıl hesaplanır

Leonardo Fibonacci Orta Çağ döneminde yaşayan önemli bilim insanlarından biridir. Leonardo Fibonacci keşfettiği sayı dizisinin önemi anlaşıldıktan sonra birçok eseriyle birlikte günümüze kadar gelmiştir. Bu sayılar başta finans sektöründe olmak üzere birçok sektörde faydalanılmaktadır. Fibonacci dizisi içerisinde yer alan sayılar kendinden bir önceki sayının toplanması ile bulunur. Öyle ki bu sayılar arasında öyle bir ilişki vardır ki sayı dizisinin içindeki sayılar kendisinden bir ön sıradaki sayı ile oranlandığında altın orana yakın bir oran elde edilmektedir.  Fibonacci dizisinde belirli bir başlangıç kuralı yoktur. 0 ve 1 ile başlayan bir sayı dizisi 0 1 1 2 3 5 8 13 şeklinde devam edebileceği gibi 0 4 ile başlayan bir ayı dizisi 0 4 4 8 12 20 32 şeklinde devam edebilmektedir.

Fibonacci sayıları ile günün her anında karşılaşmak mümkündür. Örneğin çam kozalağındaki örüntüyü hesaplandığında doğanın bu sayı dizisiyle ve haliyle altın oranla kuşatıldığını görmek mümkündür. Bununla birlikte parmak boğumlarının birbirine oranı, Antik Mısır medeniyetinde yapılan Mısır Piramitleri ve ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin önemli eserlerinden biri olan Mona Lisa tablosunda da bu sayıların büyüsüyle karşılaşmak mümkün. Kısaca sayının kendisinden öncekiyle hesaplanan sayı dizileri ve bu sayıların birbirine oranları fibonacci sayılarını ve altın oranı vermektedir.

Fibonacci sayıları nedir ve fibonacci altın oran nedir şeklindeki soruların cevaplarını verdiğimize göre artık bu önemli sayıların borsada ne amaçla kullanıldığına gelebiliriz.

fibonacci sayıları 618 nedir
fibonacci sayıları nedir, 618 ne anlama gelir

Borsada Fibonacci Sayıları Neden Kullanılır?

Birçok yatırımcı borsada fibonacci sayılarının kullandığını duyduğunda “bu dizide sayılar kendinden öncekiyle toplanmasıyla elde ediliyor, borsada nasıl kullanılabilir ki” şeklinde yorumlar yapmaktadır. Ancak bir önceki başlıkta da verdiğimiz bilgilerde görüldüğü gibi bu sayıların günün her anında önemli bir yeri var.

Borsa rakamlar üzerine kurulu olan bir platformdur. İster hisse senedi alın satın ister kripto para alın satın her zaman rakamlar ile uğraşarak alım satım yapmak zorundasınız. Bu noktada istatistikten tutun da bu fibonacci sayılarına kadar birçok konuda bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için de birçok yatırımcı yatırımlarını daha güvenli bir şekilde devam ettirebilmek için fibonacci sayılarından faydalanıyor.

Borsada fibonacci sayıları alçalan ve yükselen trendleri tespit ederek önemli destek ve direnç noktalarını tespit etmek için kullanılır. Grafik üzerinde teknik analiz yaparken bu destek ve direnç noktalarını belirlemek yatırım araçları için çok önemlidir. Bu şekilde destek ve direnç noktalarını belirleyen yatırımcılar oluşan fiyat hareketi ile pozisyon alır. Aşağıda kıymetli Kıvanç Özbilgiç hocanın ücretsiz sunduğu eğitim videosunu izleyebilirsiniz.

Borsada Fibonacci Sayıları Nasıl Kullanılır?

Borsada fibonacci sayılarını kullanabilmek için öncelikle bir fibonacci aracının seçilmesi gerekmektedir. Borsada kullanılabilen fibonacci araçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Fibonacci Retracement (Fibonacci Geri Çekilmeleri)
  • Fibonacci Expansion
  • Fibonacci Fanları
  • Fibonacci Time Zone
  • Fibonacci Arasfibonacci Retracement

Bu dizide yer alan sayılar ile faydalanılarak bu araçlar ortaya çıkmıştır. Yatırım vadenize göre istediğiniz zaman aralığında açtığınız grafiklere bu araçları ekleyerek destek ve direnç noktalarını bulabilirsiniz.

Birçok yatırımcı borsada teknik analiz yaparken iki adet fibonacci aracından faydalanıyor. Bunlar Fibonacci Retracement ve Fibonacci Fan araçlarıdır. Biz de bu başlıkta bu araçlar hakkında bilgi vereceğiz.  Bu iki fibonacci aracına ait bilgiler ve kullanma şekilleri şu şekildedir;

Fibonacci Retracement: Bu araç fibonacci geri çekilmeleri olarak da bilinir. Destek ve direnç noktalarını bulabilmek için en iyi araçlardan birdir. Bunun için fibonacci retracement aracını seçtikten sonra grafik içerisinde soldan sağa doğru bir çizgi çekilir. Bu çizgi çekilirken dip ve tavan fiyatlar arasında seçim yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu fibonacci geri düzeltmesi aracı için en basit anlatımdır. Bu teknik analiz aracı kullanılırken beraberinde birçok detay daha vardır. Bu teknik analiz aracı doğru bir şekilde kullanıldığında her bir çizgi destek ve direnç noktalarını gösterir. Aşağıda Tesla şirketinin grafiğindeki fibonacci aracı kullanımı verilmiştir.

tesla fibonacci düzeltme
tesla fibonacci düzeltme

Borsada kullanılan bir diğer önemli fibonacci aracı da fibonacci fanlarıdır. Bu fibonacci aracı kullanılarak herhangi bir yatırım aracındaki destek ve direnç noktaları kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Bunun için grafikte görülebilen bir alandaki en yüksek fiyat ile en düşük fiyat aralığından trendin ortasına kadar fibonacci fanlarını çekmek destek ve direnç noktalarını ortaya çıkaracaktır.

Bununla birlikte düzeltme hareketlerini görmek de mümkündür. Bu araç uzun vadeli yatırımlarda daha etkili olmaktadır. Fibonacci retracement nedir ve fibonacci fanları nedir şeklindeki soruların cevabını verdiğimize göre sırada bu aracı kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği yer alıyor.

Fibonacci Araçları Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok yatırımcı fibonacci sayılarındaki büyülü görünümden dolayı yalnızca fibonacci araçlarına bakarak teknik analiz yapmaya çalışıyor. Bu da çoğu zaman yatırımın zararla sonuçlanmasına neden oluyor. Bu nedenle fibonacci araçlarını kullanırken şu hususlara dikkat edilmelidir;

  • Fibonacci araçlarından faydalanırken ek bir teknik analiz yöntemiyle destek ve direnç noktalarının belirlenmesi gerekir. Bunun için yatırımcı kendi eliyle destek ve direnç noktasını belirleyebileceği gibi indikatörler ile de destek ve direnç noktaları belirlenebilir.
  • Diğer birçok analiz aracında olduğu gibi fibonacci araçları da en iyi uzun vadeli yatırımlar için fikir vermektedir. Bu nedenle bu araçlardan en iyi sonucu alabilmek için uzun vadeli zaman aralığı seçilerek analiz yapılmalıdır.
  • Fibonacci çizgileri çekilirken dip ve tavan noktalarına çekildiğinden emin olunmalıdır.

Bu yazıda verilen bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bu yazıda fibonacci araçları hakkında bilgiler verdik. Eğer fibonacci araçlarını kullanarak yatırımlarını şekillendirmek istiyorsanız bu araçlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı ve kendi kararınızla yatırım yapmalısınız. Aksi halde risk ve getiri beklentilerinizin ötesinde ciddi mali tablolar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Fibonacci Değerleri Nasıl Hesaplanır?

Fibonacci değerleri bir dizideki sayının kendinden önceki sayı ile toplanmasıyla elde edilir. Örneğin 0 1 sayıları ile başlayan bir dizi 0 1 1 2 3 5 8 şeklinde devam eder.

Fibonacci 618 Ne Demek?

Bir fibonacci dizisinde 4. sırada bulunan sayı kendinden sonra gelen sayıya bölündüğünde yaklaşık olarak 0,618 sayısı elde edilir.

Fibonacci Dizisi Kaçtan Başlar?

Fibonacci dizileri 0 ve 1 rakamları ile başlanır.

Fibonacci Dizisinin Doğadaki Örnekleri Nelerdir?

Ayçiçeği, çam kozakları, tütün bitkileri, insan yüzü ve insan parmak boğumları fibonacci dizisinin doğadaki örnekleridir.

Fibonacci Geri Çekilmesi Nedir?

Fibonacci geri çekilmeleri fiyat hareketlerinin geri dönüşünü yani destek ve direnç noktaların ifade eder.

Fibonacci Düzeltme Seviyeleri Nasıl Hesaplanır?

Bir grafikteki dip ve tavan seviyesindeki fark ile katsayıların hesaplanması sonucunda fibonacci düzeltme seviyeleri hesaplanabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu