İnşaat

Güneş Enerjisi Sıcak Su Deposu Fiyatları

Bu yazımızda güneş enerji sistemi kurdurmak isteyen kişiler için güneş enerjisi sıcak su deposu fiyatları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak güneş enerjisi sistemleri ile ilgili bütün sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Sıcak Su Deposu Fiyatları 2023

Bu yıl talep artışı sebebiyle güneş enerjisi sıcak su deposu fiyatları epey yükseldi. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde önemli bir yere sahip olan enerji çeşididir. Bu durum güneş enerjisinin birçok alanda kullanılmasına zemin hazırlamıştır.

Bu noktada 2023 yılı ile en çok evlerde sıcak su sağlamak için bu enerjiden faydalanılmakta.

güneş enerjisi sıcak su deposu fiyatları
güneş enerjisi sıcak su deposu fiyatları

Şu an enerji sistemleri sayesinde güneşten gelen ışınlar suyu ısıtmak ve depolamak için kullanılmakta. Bu yazımızda bu güneş enerjisi sıcak su deposu yaptırmanın maliyeti ile ilgili bilgi vereceğiz. Ancak öncesinde gelin bu sistem güneş enerjisini nasıl kullanıyor onu bir öğrenelim.

Bilindiği üzere sıcak su tüm insanlar için önemli bir yere sahip. Hal böyle olunca insanlar sıcak suya ulaşmak için farklı yöntemler denemektedir. Bunlar içerisinde elektrik enerjisi ve doğalgaz enerjisi kullanılan birçok sistem olsa da maliyet ve verimlilik öncelik verilen konulardan biri olduğu için birçok kişi evlerinin çatısına sıcak su sistemleri kurduruyor.

Bu sistemler herhangi bir elektrik ya da diğer enerji türünü gerektirmeden direkt olarak güneşten faydalandığı için ücretsiz olarak sıcak su elde etmeyi kolaylaştırıyor.

Güneş enerji sistemleri denilince birçok kişinin kafası karışıyor olsa da aslında bahsettiğimiz bu sistem neredeyse her 3 evden birinde bulunan ve çatılara yerleştirilen panelli yapılardır. Bu paneller her şehirde farklı bir yöne doğru kurulur ve üzerinde 1 ila 2 adet depo bulundurur.

İlginizi çekebilir: 30 tüplü güneş enerjisi fiyatı

Normal su depo sistemlerinden farklı olan bu yapılarda gün boyunca güneşten gelen ışınlar panellerin üzerine gelir ve paneller içerisinde ısı enerjisi üretilir. Daha sonra su deposu güneş ışınlarının yarattığı ısı sayesinde sıcak su ile dolar ve devamlı olarak kişi sıcak suyu temin edebilir.

Çoğu zaman 24 vakum tüplü olarak yaptırılan bu sistemlerde güneş enerjisi soğuk su için bir ısıtma görevi gördüğü için kişinin ek olarak şofben ya da doğalgaz ile su ısıtmasına gerek kalmaz. Ayrıca bazı sistemlerde sıcak suya ek olarak soğu su depoları da bulunduğu için su kesintileri durumunda ya da elektrik kesintileri esnasında suyu temin etmede herhangi bir problem yaşanmaz.

litresine göre güneş enerjisi sıcak su deposu fiyatları
litresine göre güneş enerjisi sıcak su deposu fiyatları

Litresine Göre Güneş Enerjisi Sıcak Su Deposu Fiyatları

Güneş enerjisi sistemleri ile ilgili kısa bir bilgi verdiğimize göre bu sistemlerde kullanılan sıcak su deposu fiyatları konusunda bilgi verebiliriz. Ocak 2023 tarihi ile birlikte sıcak su depolarının fiyatları şu şekildedir;

 • 300 Litre Emaye Basınçlı Sıcak Su Deposu: 5.250 ₺
 • 250 Litre Emaye Basınçlı Sıcak Su Deposu: 4.000 ₺
 • 200 Litre Emaye Basınçlı Sıcak Su Deposu: 3.500 ₺
 • 160 Litre Emaye Basınçlı Sıcak Su Deposu: 2.900 ₺
 • 150 Litre Galvaniz Basınçlı Sıcak Su Deposu: 2.750 ₺
 • 120 Litre Emaye Basınçlı Sıcak Su Deposu: 2.750 ₺
 • 150 Litre Basınçlı Krom Güneş Enerjisi Sıcak Su Deposu: 3.300 ₺
 • 150 Litre 2 Mm Galvaniz Sıcak Su Deposu (Kapalı Devre): 1.900 ₺
 • 150 Litre 1.5 Mm Galvaniz Sıcak Su Deposu (Kapalı Devre): 1.600 ₺
 • 150 Litre 1.2 Mm Galvaniz Sıcak Su Deposu (Kapalı Devre): 1.500 ₺
 • 150 Litre 2 Mm Galvaniz Sıcak Su Deposu (Açık Devre): 1.650 ₺
 • 150 Litre 1.5 Mm Galvaniz Sıcak Su Deposu (Açık Devre): 1.300 ₺
 • 150 Litre Krom Sıcak Su Deposu (Kapalı Devre): 1.800 ₺
 • 150 Litre 1.2 Mm Galvaniz Sıcak Su Deposu (Açık Devre): 900 ₺
 • 150 Litre Krom Sıcak Su Deposu (Açık Devre): 1.300 ₺

Güneş enerjisi sistemlerinde en çok kullanılan sıcak su depolarının fiyatları ortalama olarak bu şekildedir. Eğer siz farklı ölçülerde ve sistemlerde sıcak su deposu taktırmak istiyorsanız bu fiyatlar artış ya da azalış gösterebilir. Ayrıca sıcak su depolarını ikinci el olarak almak isterseniz daha uygun fiyata da bu depolara sahip olabilirsiniz. Güneş enerjisi sıcak su deposu fiyatları her an değişebilir.

Güneş enerji sistemlerinde sıcak su depolarının yanı sıra soğuk su depolarının da kullanıldığından bahsetmiştik. Bazı ev sahipleri sıcak su depolarına ek olarak soğuk su depoları da taktırmak isteyebiliyor. Hal böyle olunca birçok kişi soğuk su deposu fiyatları konusunda da bilgi sahibi olmak istiyor.

Bu depolar suyu sıcak olarak tutmak için ekstra bir nitelik gerektirmediği için sıcak su depolarına oranla daha uygun fiyatlıdır diyebiliriz. Eylül 2023 tarihi itibariyle 500 ila 1000 TL’ye bir soğuk su deposu alabilmek mümkündür. Eğer ikinci el olarak alacak olursanız bundan daha aşağı fiyatlara satın alabilmeniz mümkündür.

Eğer istediğiniz sıcak ve soğuk su depolarının fiyatlarını merak ediyorsanız ve bu yazıda aradığınız cevabı bulamadıysanız aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bu şekilde o konuda bilgi sahibi olan başka bir kişi size cevap verebilir.

Güneş Enerjisi Sıcak Su Deposu Hangisi?

Güneş enerjisi sıcak su depoları güneş enerjisiyle ısıtılan suların biriktiği depolardır.

Bir Ev İçin Kaç kW Güneş Paneli Gerekli?

Bir ev için kullanım amacına göre farklılık göstermekle beraber en az 14 panel güneş enerjisi paneli yeterli olacaktır.

Güneş Enerjisi Sıcak Su Deposu Nasıl Çalışır?

Güneşten gelen ışınlar paneli ısıttıktan sonra ortaya çıkan ısı enerjisi suyu ısıtır. Bu şekilde ısınan sular sıcak su depolarında birikir.

Güneş Enerjisi Kışın Su Isıtır Mı?

Güneş ışınları geldiği sürece güneş enerjisi sistemleri çalışmaya devam eder.

3 kW Elektrik Neleri Çalıştırır?

3 kW elektrik aydınlatma sistemlerini ve beyaz eşyaları çalıştırmak için yeterlidir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu