Borsa

KFC Endeksi Nedir – Kentucky Fried Chicken

KFC Endeksi nedir? İsmini uluslararası bir fast food zinciri olan Kentucky Fried Chicken’dan (KFC) alan ve Afrika’da bulunan ülkelerin döviz kurlarını kıyaslayarak satın alma durumunu ölçmeyi sağlayan gayriresmi bir ölçektir. Yapısal olarak Big Mac Endeksi model olarak alınmıştır. Ancak Kfc Endeksi’nin ayrımı sadece Afrika’ya odaklı olmasıdır. Çünkü McDonald’s Afrika’da çok fazla aktif değildir. Öbür yandan KFC ise Afrika kıtası üstünde neredeyse 20 ülkede şubesi bulunan bir restoran zinciridir.

KFC Endeksi Nedir, Hisse Senedi Midir?

KFC Endeksi bütün Afrika kıtasında piyasa incelemelerinde bulunan Sagaci Araştırma Şirketi (Sagaci Research) tarafından Afrika’da bulunan ülkelerin paralarının değerlerinin en doğru şekilde belirlenmesi maksadıyla gayriresmi bir şekilde oluşturulmuştur. Endeks, ülkelerin döviz kuru miktarlarını aynı orandaki bir ürününün her iki ülkedeki satın alma fiyatını dengeleyecek bir biçimde düzenlemesine dayanan Satın Alma Gücü Paritesi (SAGP) teorisinden gelir. Söz konusu teori özelinde, aynı orandaki ürün, KFC’nin sadece Afirka’da bulunan ülkelerde var olan ürünü olan 12/15 parçalık kovasından gelir.

KFC Endeksi nedir
KFC Endeksi

KFC Endeksi Afrika haricinde aynı zamanda Fransa, İspanya, ABD ve Birleşik Krallık’ı da içine alır. Örnek verecek olursak KFC’nin orijinal olan 12 parçalık kovası Ocak 2016 yılında ABD’de 20.50 dolarken, Nambiya’da döviz kuruyla oranlandığında sadece 13.40 dolardı. Kısacası söz konusu endekse göre Nambia doları o sıralarda %33 daha az değere sahipti.

KFC Endeksinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ancak bilinmesi gereken bir husus var ki, Big Mac Endeksinde görüldüğü gibi KFC endeksi de satın alma gücü paritesini %100 doğru hesaplama maksadıyla üretilmiş bir endeks değildir. Yemek tercihleri, enflasyon, rekabet seviyeleri, sosyoekonomik ayrımlar, yerel masraflar (reklam masrafları, ürün vergileri ve fiyatları) gibi faktörler sebebiyle sınırlı bir ölçektir. Bütün Afrika kıtasında rastlayabileceğimiz biçimde devamlı dalgalanan uçucu bir döviz piyasası, henüz gelişmekte olan ekonomilerin doğasında var olan bir olgudur. Döviz uçuculuğu sebebiyle söz konusu inceleme 1-3 ay gibi kısa sürelerle tekrarlansa bile oldukça çeşitli değerlerle karşılaşılabilir.

Son olarak, Sagaci Araştırma Şirketi’nin hazırlamış olduğu raporlarda borsadaki mevcut döviz kurları da göz önünde bulundurulmaktadır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu