Kamu Maaşları

Zabıt Katibi Maaşları 2022, Sözleşmeli Güncel

Zabıt katibi maaşları ne kadar? Nasıl zabit katibi olunur? Zabit katibi ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için araştırdık.

Zabıt Katibi Maaşları 2022

Zabıt katibi maaşları, 4.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor. Maaşların farklılık göstermesinin temel nedeni kıdem ve derecedir. Görev yapılan yıl sayısı arttıkça kıdem ve derecede artar ve buna bağlı olarak maaşlar yükseliyor. Kıdem ve derecenin haricinde ise aile ve çocuk yardımı gibi unsurlar da yine maaşların düzeyini etkiliyor.

Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan zabıt katipleri özel hizmeti tazminatı almazlar. Bunun yerine onlara adalet hizmeti tazminatı adı altında ek ödeme yapılır.

Kıdem ve derecelere bağlı olarak zabıt katibi maaşları 2022 yılında şu şekildedir;

  • 9/1 derecesindeki zabıt katibi maaşı: 4.570 TL
  • 8/1 derecesindeki zabıt katibi maaşı: 4.590 TL
  • 7/3 derecesindeki zabıt katibi maaşı: 4.680 TL
  • 4/1 derecesindeki zabıt katibi maaşı: 5.240 TL
  • 2/1 derecesindeki zabıt katibi maaşı: 5.890 TL
  • 1/1 derecesindeki zabıt katibi maaşı: 5.920 TL
  • 1/4 derecesindeki zabıt katibi maaşı: 6.050 TL
Zabıt Katibi Maaşları
Zabıt Katibi Maaşları

Buradaki liste incelendiğinde göreve yeni başlayan bir zabıt katibinin maaşının 5.470 TL olduğu anlaşılıyor. Buna karşılık 25 yıldan daha uzun bir süredir bu görevi yapan zabıt katiplerinin maaşlarının ise 5.950 TL civarında olduğu görülüyor. Dolayısıyla kıdem ve derece maaşlar üzerinde oldukça etkilidir. Görev yapılan yıl sayısı arttıkça zabıt katipleri daha yüksek maaş alırlar.

Maaşlar üzerindeki bir diğer önemli husus ise eğitim seviyesidir. Zabıt katipleri, en aza lise mezunu olmak zorundadır. Ancak eğitim seviyesinin daha yüksek olması durumunda daha yüksek maaş alırlar. Bu ise şu şekilde gerçekleşir; eğitim seviyesi ile birlikte göreve başlanan kıdem ve derece daha yüksek olur.

Adalet Bakanlığı kadrolarında görev yapan zabıt katipleri, Genel İdare Hizmetler Sınıfı içerisindeki zabıt katibi kadrolarındadırlar. Buna bağlı olarak memur maaşlarına yapılan zam aynı şekilde zabıt katiplerine de uygulanır.

Zabıt Katibi Maaşı 2022

Zabit katibi maaşı, ortalama olarak 4.900 TL ile 5.200 TL arasında oluyor. Ancak bu maaş, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. 2022 yılında ilk zam Ocak ayında yapıldı. İkinci zam ise yakın zaman önce Temmuz ayının hemen başında yapıldı.

Kamu personelleri maaşlarına verilen zamların hangi oranda olacağı yapılan toplu sözleşme ile belirleniyor. Ancak toplu sözleşmede belirlenen zam oranının enflasyon karşısında düşük kalması durumunda maaş zammı son 6 aylık enflasyon oranı oluyor. Bilindiği gibi son dönemlerde enflasyon verisi sürekli yükseliyor. Buna bağlı olarak zabıt katiplerine ve diğer memurlara enflasyon artışına göre zam yapılıyor.

2022 Temmuz ayının hemen başında Haziran ayı enflasyon oranı belli oldu. Bununla birlikte son 6 aylık enflasyon artışı %8,45 olarak gerçekleşti. Böylece Temmuz ayında bütün kamu personellerine yapılacak zam oranı ortaya çıkmış oldu.

Yapılan zam oranına göre zabıt katiplerinin maaşları ortalama olarak 550 TL ile 850 TL arasında artmıştır.

İlginizi çekebilir: noter maaşları

İlginizi çekebilir: tercümanlık maaşı

İlginizi çekebilir: noter nasıl olunur

Sözleşmeli Zabıt Katibi Maaşları 2022

Sözleşmeli zabıt katibi maaşları, 4.100 TL ile 5.100 TL arasında değişmektedir. Sözleşmeli olarak göreve devam eden katipler ile kadrolu katipler arasında ciddi bir maaş farklı bulunmuyor. Ayrıca sözleşmeli çalışanlarda da yine maaşları etkileyen farklı unsurlar bulunuyor. Bunlara bağlı olarak alınan maaşlar bir miktar artabiliyor.

Eğitim seviyesi, medeni hal, çocuk sayısı ve BES kesintisi gibi farklı unsurlar maaşların farklılık göstermesine neden oluyor.

Zabıt Katibi Maaşı
Zabıt Katibi Maaşı

Nasıl Zabıt Katibi Olunur?

Zabıt katibi olmak için sağlanması gereken bazı özel şartlar bulunuyor. Adalet Bakanlığı içerisinde özel bir yeri olan zabıt katibi davaların görülmesi sürecinde görev yapıyor. Mahkeme salonlarında gerçekleşen bütün konuşmaları zapta geçirirler. Bundan dolayı çok hızlı daktilo kullanmaları gerekiyor. İşte bu durum, zabıt katibi alımını da etkiliyor. Alımlarda, adayların kısa sürede kaç kelime yazdıklarına bakılıyor. Ayrıca alımlarda KPSS şartı da bulunuyor. Adayların KPSS’den en az 70 puan alması gerekiyor.

Burada bahsedilen şartlar zaman içinde farklılık gösterebilir. Örneğin; yakın zamanda alımlara bir de mülakat şartı getirildi. Adaylar, mülakat adı altında yapılan sözlü sınavdan da geçer puan almak zorundadır.

Zabıt katibi olarak mahkemelerde görev yapan kamu görevlilerinden başka bir de mübaşirler bulunuyor. Mahkeme salonlarının genel düzeninden ve davacılarla davalıların salona çağrılması gibi görevleri bulunur. Mübaşir olmak isteyenlerin de benzer şartları yerine getirmesi gerekir. Ancak mübaşir adayları daktilo sınavına girmiyor. KPSS’den 70 puan alma ve mülakat sınavından geçer not alma şartlarını yerine getirmeleri yeterlidir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu