Uçak Mühendisliği Maaş 2021, Devlette, Yurtdışında

Uçak mühendisliği maaş ne kadar? Uçak mühendisi ne iş yapar? Uçak mühendisi olmak zor mu? Tüm bu soruların cevaplarını ve uçak mühendisi maaşı ile ilgili diğer detayları sizler için araştırdık.

Uçak Mühendisliği Maaş 2021

Uçak mühendisliği maaşları, devlette ortalama 8.000 TL civarındayken, özel sektörde ise ortalama 10.000 TL seviyesindedir. Devlette göreve yeni başlayan bir uçak mühendisi 6.500 TL maaş alıyor. Özel sektörde ise bu rakam, görev yapılan kuruluş ve pozisyona göre değişiyor. Ancak başlangıç maaşı ortalama 8.000 TL seviyelerinde oluyor.

Uçak mühendisliği, makine mühendisliğinin alt bölümlerinden birisidir. Adından da anlaşılacağı gibi bu alandaki mühendisler uçak konusunda uzmanlaşmışlardır. Aldıkları uzun ve teknik bir eğitim sonucunda bu mesleği yapmaya başlayan kişiler uçakların teknik detaylarına tamamen hakim olurlar.

Uçak Mühendisliği Maaşı
Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Devlet Maaşı 2021

Uçak mühendisliği devlet maaşı, 7.000 TL ile 9.000 TL arasında değişir. Devletteki mühendis kadrolarında görev yapan mühendislerin maaşları kıdem ve dereceye göre değişiyor. Bunun yanında aile yardımı, çocuk yardımı ve eğitim seviyesi gibi unsurlar maaşları değiştiriyor. Örneğin; mezun olduktan sonra kendi alanında yüksek lisans yapan bir uçak mühendisi nispeten biraz daha yüksek maaş alıyor.

Devlette görev yapan uçak mühendisinin maaşını etkileyen bir diğer önemli unsur ise medeni hal ve çocuk sayısıdır. Eşleri çalışmayan kamu görevlilerine aile yardımı adı altında ek ödeme yapılıyor. Ayrıca çocuk sayısına bağlı olarak bir de çocuk yardımı yapılır. İşte bu hususlar, devletteki uçak mühendisi maaşları arasında bazı farkların olmasına neden oluyor.

Uçak Mühendisliği Maaşı 2021

Uçak mühendisliği maaş 2021 yılında özel sektörde 10.000 TL, devlette ise 8.000 TL’dir. Buradaki maaşlar ortalama rakamlar olup farklı unsurlara göre farklılık gösterebilir.

Hava araçların bakım ve onarımı dahil olmak üzere hemen her detayı ile ilgilenen uçak mühendisleri, özel sektörde de görev yapıyor. Özel kuruluşlar, uçak mühendisi ihtiyaçlarını karşılarken genellikle deneyimli ve kendini ispatlamış kişileri tercih ediliyor. Bununla birlikte uçak mühendislerinin mezun oldukları okullarda dikkate alınıyor. Kalitesi ile dikkat çekmeyen bir üniversitenin uçak mühendisliği bölümünden yeni mezun olanlara özel sektörde asgari ücret seviyesinde maaşlar teklif edilebiliyor.

Uçak mühendisi olmak için mühendislik fakültesi içerisinde yer alan uçak mühendisliği bölümü tercih edilmesi gerekiyor. Uçak mühendisliği bölümü sınırlı sayıda üniversitede bulunuyor. Bu üniversiteler ve taban puanları şu şekildedir;

 • İstanbul Teknik Üniversitesi: 520
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi (Vakıf): 500
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi: 462
 • İstanbul Gelişim Üniversitesi (Vakıf): 461
 • Erciyes Üniversitesi: 457
 • Girne Üniversitesi: 435

Vakıf üniversitelerinin ücretli olan bölümlerinde uçak mühendisliği taban puanları daha düşüktür.

Buradaki taban puanlara bakıldığında uçak mühendisi olmak için yüksek bir puan alınması gerektiği görülüyor. Mühendislik bölümlerine giriş için yüksek puanlar gerekiyor. Ancak İTÜ gibi iyi bir üniversite için ise çok daha yüksek puanlara ihtiyaç vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) gibi kendisini ispatlamış ve dünya çapında tanınan bir üniversitenin uçak mühendisliği bölümünden mezun olmak iş bulma ve maaş konusunda ciddi avantaj sağlıyor.

Mühendislik bölümlerin içerisinde özel bir yeri olan uçak mühendisliğini kazandıktan sonra kazanılan üniversiteyi de başarılı bir tamamlamak gerekiyor. Üniversitedeki bölümü kazanmak uçak mühendisliği için ilk adımdır. Ancak devamı getirilmeden hiçbir anlamı olmuyor. Uçak mühendisliği bölümü dersleri öğrencileri biraz zorlayacak türdendir. Ancak sıkı bir çalışma ile bu derslerde başarılı olunabilir. Kısacası uçak mühendisi olmak için lise yıllarından itibaren sıkı bir çalışma gerekiyor.

Uçak Mühendisliği Maaşları THY

Uçak mühendisliği maaşları THY de ortalama 15.000 TL’dir. Ancak mühendisin deneyimine ve uzmanlık seviyesine göre bu rakam biraz daha artabilir.

Bilindiği gibi Türk Hava Yolları, dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden birisidir. Gerek ülke içinde, gerekse de yurtdışındaki birçok noktaya direkt olarak uçuşlar gerçekleştiriyor. Filosundaki uçakların sayısı artık yüzlerle ifade ediliyor. İşte böylesine devasa bir şirketin hizmet kalitesi ve devamlılığı için uçak mühendislerini istihdam etmesi gerekiyor.

Mühendislik meslek gruplarının içerisinde farklı bir yeri olan uçak mühendislerinin farklı görevleri bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Uçak motorlarını ve sistemlerini periyodik aralıklarla denetlemek
 • Uçakların performanslarını tespit etmek için bazı testler uygulamak
 • Uçaklarda yaşanan sorun ve problemlerin kaynaklarını araştırmak
 • Hava taşıtlarının düzenli olarak kontrollerini yapmak
 • Hava araçlarının karışmış olduğu kazalara ilişkin detaylı incelemeler gerçekleştirmek
 • Uçak yapımı için tasarım geliştirmek veya mevcut tasarıma katkı vermek
 • Uçak yapımında maliyetleri etkileyen unsurlar üzerine çalışmalar yapmak

Amerika’da Uçak Mühendisliği Maaşları 2021

Amerika’da uçak mühendisliği maaşları, 50.000 $ ile 90.000 $ arasında değişiyor. Yıllık olarak verilen bu maaşlardaki farklılığın en önemli nedeni mühendislerin deneyimidir. Uçak mühendislerinin deneyimleri ile birlikte maaşları da artıyor. Amerika’da yeni mezun olmuş, deneyimsiz bir uçak mühendisi yıllık 40.000 $ seviyesinde maaş alıyor. Ancak deneyimli ve kendisini ispatlamış bir uçak mühendisinin maaşı ise 100.000 $ seviyesindedir.

ABD, farklı alanlarda büyük yatırımların yapıldığı bir ülkedir. Hemen her alanda olduğu gibi hava araçları konusunda da ciddi araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) süreçleri yürütülüyor. Bu süreçlerin merkezinde ise sizin de tahmin edeceğiniz gibi uçak mühendisleri bulunuyor.

Ar-Ge süreçleri haricinde ABD’de ve ülkemizde uçak mühendislerinin görev yaptığı alanlardan birisi de savunma sanayidir. Uçak mühendisleri, sivil havacılık alanında olduğu gibi askeri havacılık alanında da en fazla aranan meslek gruplarından biridir. Bu alanlarda başarılı bir şekilde görev yapan mühendisler maaş konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyor.

Uçak Bakım Mühendisliği Maaşları 2021

Uçak bakım mühendisliği maaşları, 7.000 TL ile 10.000 TL arasında değişir. Mühendisin deneyimi, uzmanlığı ve görev yaptığı kurumun maaş politikasına bağlı olarak alınan maaşlar farklı olabilir.

Uçak bakım mühendisi olmak için üniversitelerin uçak bakım mühendisliği bölümünden mezun olunması gerekiyor. Dolayısıyla bu meslek ile uçak mühendisliği arasında belirgin bir fark bulunuyor. Uçak mühendisi, uçağın teknik konularının neredeyse tamamıyla ilgilenirken uçak bakım mühendisleri ise bakım konusuna yoğunlaşırlar. Uçak bakım mühendisleri mutlaka tecrübe sahibi olmalıdır. Bundan dolayı üniversitenin son dönemlerinde ve mezun olduktan hemen sonra farklı kurumlarda staj yaparlar.

Uçak bakım mühendisleri, uçakların başta motorları olmak üzere teknik donanımlarını periyodik olarak kontrol ederler. Bu kontrollerde fark ettikleri arızaları giderirler ve gerekli bakımı yaparlar. Böylece uçağın bir sonraki uçuşa hazır hale gelmesini sağlarlar.

Uçak Mühendisliği Maaşları yurtdışı ve almanya
Uçak Mühendisliği Maaşları yurtdışı ve almanya

Uçak Mühendisliği Yurtdışı Maaşları 2021

Uçak mühendisliği yurtdışı maaşları, ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Hatta aynı ülke içerisinde dahi mühendislere verilen maaşlarda ciddi farklılıklar olabiliyor. Ancak Almanya, ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde uçak mühendisliği maaşları ortalama olarak 70.000 $ seviyesindedir. Buradaki rakamlar yıllık maaşlardır. Ülkemizdeki maaşlar ile kıyaslandığında ciddi farklılıklar olduğu görülüyor. Bu yüzden yurt dışı seçeneği olanlar bu imkanı hemen değerlendiriyor.

Yurtdışında uçak mühendisliği yapabilmek için öncelikle o ülkenin yabancı dilinin bilinmesi gerekiyor. İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki uçak mühendisliği bölümünü tercih etmek daha sonraki süreçlerde yurt dışı seçenekleri için önemlidir.

Uçak mühendisliği yurtdışı maaşları ülkelere bağlı olarak şu şekildedir;

 • ABD: 84.700 $
 • Kanada: 80.750 CA$
 • Almanya: 61.500 €
 • UK (Birleşik Krallık): 55.300 £
 • İtalya: 42.500 €
 • Avusturalya: 82.000 A$

Buradaki rakamlar yıllık maaşlardır. Yurtdışında uçak mühendisi maaşları ne kadar sorusunun cevabı bu rakamlar ile belli oluyor. Ancak rakamların deneyim ve eğitim seviyesine göre değişebileceği unutulmamalıdır.

Almanya Uçak Mühendisliği Maaşları 2021

Almanya uçak mühendisliği maaşları ortalama olarak 5.000 € seviyesinde oluyor. Uçak mühendisinin deneyimi ve uzmanlığı arttıkça aldığı maaş da artıyor. Almanya’da uçak mühendisleri yıllık 60.000 €’dan fazla kazanıyorlar.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021 Güncel Rakamlar

İşsizlik maaşı ne kadar? İşten ayrılanların belli şartları sağladıklarında verilen işsizlik maaşı ne kadar süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.