Özel Sektör Maaşları

Uçak Gövde Motor Bakım Maaşı

Uçak gövde motor bakım maaşı ne kadar? Nasıl uçak bakım teknisyeni olunur? Görevleri nelerdir? İş imkanı var mı? Ne iş yapar? Bütün bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Uçak Gövde Motor Bakım Nedir? Mezunlar Ne İş Yaparlar

Uçak gövde motor bakım, günümüzde hava araçlarının sorunsuz bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için verilen bir hizmettir. Adından da anlayabileceğiniz gibi uçakların motor ve gövdelerinin bakımını kapsayan bir işlemdir. Temel görevleri; hangara gelen uçakları detaylı şekilde kontrol etmek, tespit edilen arızaları onarmak ve rutin bakımlarını yapmaktır. Böylece uçakların uçuşa hazır olmaları sağlanıyor.

Uçak gövde motor bakım maaş
Uçak gövde motor bakım maaş kaç TL

Uçak gövde motor bakım, askeri ve sivil havacılık açısından önemli bir hizmettir. Uçaklar son derece hassas araçlardır. Uçuşları sırasında meydana gelecek en ufak arıza düşmelerine neden olabiliyor. Bundan dolayı her uçuştan önce mutlaka rutin kontroller ve bakımlar yapılmalıdır.

Uçak teknisyeni; uçak gövde motor bakım bölümünden mezun olan öğrencilere verilen unvandır. Uçakların bakım ve onarımlarından sorumlu olan meslek grubudur. Teknik bir meslek grubu olan uçak teknisyenleri, görevleri itibariyle insanların yaşamlarını direkt olarak ilgilendiriyor. Kısacası uçak teknisyenliği günümüzdeki önemli meslekler arasında yer alan bir meslek grubu oluyor.

İlginizi çekebilir: uçak mühendisliği maaş ne kadar?

Ayrıca, ilginizi çekebilir: havacılık yönetimi maaşı ne kadar?

Nasıl Uçak Teknisyeni Olunur?

Uçak teknisyeni olmak için buna uygun eğitim almanız gerekiyor. Bu noktada iki farklı seçenek bulunuyor. İlk olarak Anadolu teknik liselerinin 5 yıl eğitim veren ilgili bölümünü tercih edebilirsiniz. Böylece mezun olduğunuzda uçak teknisyeni olarak kabul edilirsiniz. Diğer seçenek ise üniversitelerdeki uçak gövde motor bakım bölümünün tercih edilmesidir. Buradan mezun olan kişiler uçak teknisyeni olarak kabul ediliyor.

Her ne kadar lise eğitimiyle uçak teknisyeni olunabilse de iş imkanları dikkate alınarak mutlaka üniversite eğitimi de alınması gerekiyor. Üniversitede verilen eğitim çok daha detaylı ve teknik konuları içeriyor. Bundan dolayı işverenlerin önceliği üniversite mezunu olan uçak teknisyenleridir.

Uçak bakım teknisyeni olmak için üniversite sınavının sayısal puan türünden en az 380 puan almanız gerekiyor. Ülkemizdeki üniversitelerden sadece 9 tanesinde bu bölüm bulunuyor ve bu 9 üniversitenin 4 tanesi vakıf üniversitesidir. Dolayısıyla uçak gövde motor bakım bölümünü okumak için yüksek bir puan almanız gerekiyor.

Uçak gövde motor bakım bölümü Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) içerisinde uzun zamandır bulunuyor. Eskişehir’in aynı zamanda bir havacılık merkezi olması, Anadolu Üniversitesi’ni bu alanda bir adım daha öne çıkartıyor. Bu alanda başarılı olmak ve mesleğinde ilerlemek isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi kesinlikle Eskişehir oluyor.

Uçak teknisyeni olabilmek için sadece üniversite puanı yetmiyor. Bunun dışında sağlamanız gereken bazı şartlar da bulunuyor. Bunlar;

 • Seyahat engeli bulunmama
 • Gözlem yeteneği gelişmiş olma
 • Odaklanarak çalışabilme
 • Stresi kaldırabilme
 • Uzun çalışma saatlerine dayanabilme
 • Vardiyalı çalışabilme
 • Ekip çalışmasında uyun gösterme
 • Problem çözme yeteneği gelişmiş olma
 • Analitik düşünebilme
 • Fiziki açıdan bu meslek için uygun olma

İlginizi çekebilir: pilot nasıl olunur, pilot olma şartları nelerdir?

İlginizi çekebilir: otomotiv mühendisliği maaş

Mezun olunan lisans programına bağlı olarak uçak bakım teknisyenleri sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırma şu şekildedir;

 • Hat Bakım Mekanik Teknisyeni / Kategori A
 • Hava Aracı Bakım Teknisyeni (Mekanik) / Kategori B1
 • Hava Aracı Bakım Teknisyeni (Aviyonik) / kategori B2
 • Hava Aracı Üs Bakım Mühendisi veya Teknisyeni / Kategori C

Uçak gövde motor bakım lisansına sahip olanlar B1 kategorisi içerisinde yer alıyor.

Uçak Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar?

Uçak teknisyeni, uçağın bakım ve onarımı ile ilgili bütün işlemlerden sorumludur. Uçak bakım teknisyeni olarak uçuş öncesindeki tüm kontrolleri yapmanız gerekir. Bunun dışında belli periyotlarda daha uzun süreli ve detaylı bakımları yapmaktan sorumlu olursunuz. Genel olarak uçak teknisyeni görevleri bu şekildedir. Mezun olduktan sonra gövde motor bakım veya elektrik elektronik uzmanlığına göre özel sektörde veya havaalanlarında uçak teknisyeni olarak görev yaparlar.

Biraz daha detaylı olarak incelendiğinde ise uçak teknisyeni görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Motor, gövde, rotor sistemi, güç ünitesi ve benzeri alanların bakım ve onarımını yapmak
 • Yakıt ikmali yapan depo ve diğer harici yakıt depolarının kontrolü, bakımı ve sökülmesi
 • Mesleki gelişimi devam ettirmek
 • İlgili ekipmanları kullanmak suretiyle kanat ve gövde gibi alanlarda korozyona bağlı çürümeleri tespit etmek
 • Sivil havacılık sektöründe kurumların belirlemiş olduğu çizelgeye göre uçak bakımlarını yapmak
 • Rutin idari sorumlulukları ve denetleme görevlerini yerine getirmek
 • Yağ ve temiz yakıt ikmali yapmak
 • Teknik sorunların ortadan kaldırılmasını sağlamak
 • Gerektiğinde uçağı çok kısa bir sürede uçuşa hazırlamak

Uçak gövde motor bölümünden mezun olduktan sonra yapacağınız işler genel olarak bu şekildedir. Kısacası uçak yerdeyken gerekli olan bütün işlemlerin teknisyenler tarafından yapılması gerekiyor. Bu görevler hava yolu yolculukları ve taşımacılığı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Uçak gövde motor bakım ne iş yapar
Uçak gövde motor bakım maaş ne kadar,  ne iş yapar

Uçak Gövde Motor Bakım Maaş 2023 Ne Kadar?

Uçak gövde motor bakım maaşları, görev yapılan firmaya ve görev süresine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak uçak teknisyeni maaşları, ortalama olarak 8.000 TL ile 9.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Alanında deneyimli olanlar ise 15.000 TL’ye kadar maaş alabiliyorlar. Hatta buradaki miktardan çok daha fazlasını dahi almak mümkündür.

Uçak teknisyenliği, sürekli gelişim gösterilmesi gereken meslek gruplarındandır. Mezun olduktan sonra alacağınız ek eğitimler sonucunda farklı sertifikalar kazanıyorsunuz. Bu sertifikalar uzmanlığınızın ve deneyiminizin en önemli işaretleridir. Sertifikalarınızın sayısı ve kalitesine bağlı olarak maaşınız da artıyor. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar yüksek maaş alırsınız.

Uçak Gövde Motor Bakımı İş İmkanları

Uçak teknisyeni maaşları kadar iş imkanları da merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Bu bölümden mezun olan kişilerin farklı iş imkanları bulunuyor. Uçak teknisyenleri şuralarda görev yapabilir;

 • Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı alanlar
 • Havaalanları
 • Hangarlar
 • Uçak parçası üretim merkezileri veya fabrikaları
 • Askeri havacılık alanı

Hava aracı kullanımının her geçen gün biraz daha arttığı günümüzde uçak teknisyenlerine olan ihtiyaç da artıyor. Ülkemizin önemli bir turizm merkezi olması neredeyse dakikada onlarca uçağın inip kalkmasına neden oluyor. Bu durum ise uçak teknisyenlerine olan ihtiyacı arttırıyor. Uçak gövde motor bakım maaş seviyelerinin de iyi olması bu mesleğin tercih edilebilecekler arasında bulunmasını sağlıyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 6 Anlık Puan: 3.3]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu