Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Pilot Maaşları 2022 Ne Kadar? Askeri Savaş Uçağı ve THY

Pilot maaşları ne kadar? Nasıl pilot olunur? Savaş pilotu ne kadar maaş alır? Bu soruların cevaplarını ve pilotlar hakkında merak ettiğiniz diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pilot Maaşları 2022 Ne Kadar

Pilot maaşları, 45.000 TL ile 73.000 TL arasında değişiyor. Burada bahsedilen rakamlar birinci pilotlar için geçerli oluyor. İkinci pilot maaşları ise 42.000 TL ile 64.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Pilotlar, başta yolcu uçakları olmak üzere her türlü hava aracında görev yapıyorlar. Aldıkları uzun eğitimler sonucunda uçak kullanmayı öğrenen pilotlar, hava yolu ile ilgili ihtiyaçların karşılanmasında kritik öneme sahiptir. Askeri amaçlı olarak kullanımdan kargo taşımacılığına varıncaya kadar birçok alanda pilotlara ihtiyaç duyuluyor. Pilotluk eğitimi ise hem zor hem de pahalı olduğu için günümüzde yeteri kadar pilot yetişmemektedir.

Ülkemizde pilot yetiştiren askeri ve sivil kurumlar bulunuyor. Türk Hava Kuvvetleri, en önemli pilot yetiştiricisi konumundadır. Askeri öğrencilere uzun süren eğitimler veriliyor. Bu eğitimler neticesinde askeri öğrencilerin savaş pilotu olması sağlanıyor.

Zorunlu bir süre askeriyede kalmak zorunda olan pilotlar, bu sürenin tamamlanmasının ardından sivil havacılık alanına geçiş yapabiliyorlar. Günümüzdeki yolcu uçaklarını kullanan pilotların önemli bir kısmı askeri kökenlidir. Pilotluk maaşları, işte burada bahsedilen hususlardan dolayı son derece yüksektir.

Pilot Maaşları
Pilot Maaşları ne kadar

Askeri Pilot Maaşları 2022

Askeri pilot maaşları 26.000 TL ile 36.000 TL arasında değişiyor. Askeri pilotlar aynı zamanda rütbeli askerlerdir. Askerlerin rütbeleri ve yaptıkları göreve bağlı olarak maaşlarında farklılıklar olabilir. Bunun dışında medeni hal ve çocuk sayısı da maaşlara etki ediyor.

Askeri pilot, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan pilotlardır. F-16 pilotu veya savaş pilotu olarak da adlandırılırlar. Bu pilotlar, gerek yurt içerisindeki terör operasyonlarında gerekse de sınır ötesine yapılan operasyonlarda görev alırlar. Oldukça kritik öneme sahip görevleri başarı ile yerine getirirler. Böylece operasyon esnasında kara kuvvetlerinin üzerindeki baskıyı azaltır ve adeta onlara yol açarlar.

Hava kuvvetleri, ülkelerin en önemli askeri güçleridir. Kısa sürelerde çok uzaktaki mesafelere dahi hava kuvvetleri ile müdahale edilebilmektedir. Hava kuvvetlerinin ne kadar güçlü olduğu ise filosundaki uçaklar ve uçakları kullanan asker rütbeli pilotlara bağlıdır.

İlginizi çekebilir: Pilot nasıl olunur? Savaş pilotu, askeri pilot, sivil pilot olma şartları nelerdir?

İlginizi çekebilir: uçak mühendisliği maaşı

İlginizi çekebilir: uçak gövde motor bakım maaşı

İlginizi çekebilir: DHMİ memur maaşları

THY Pilot Maaşları 2022

THY pilot maaşları; 65.000 TL ile 88.000 TL arasında değişir. Ancak Türk Hava Yolları’nın artık ulusal değil, uluslararası bir şirket olduğu unutulmamalıdır. THY bünyesinde çok sayıda yabancı pilot da görev yapıyor. THY yönetim kurulu başkanı İlker Aycı, bu durumu sık sık dile getiriyor. Yabancı pilotlara ödeme TL üzerinden değil USD (dolar) üzerinden yapılıyor.

Yabancı uçak pilotu maaşları genellikle yıllık olarak hesaplanıyor. Yabancı pilot maaşları 70.000 $ ile 90.000 $ arasında farklılık gösteriyor.

THY tarafından uygulanan fiyat politikasında pilotların çalışma yoğunlukları dikkate alınıyor. Bilindiği gibi THY uçakları dünyanın hemen her noktasına direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Dünyada en fazla uçuş yapan hava yolu şirketinin pilotları da normale göre biraz daha yoğun olabiliyor. Bu yüzden THY pilotu maaşları hesaplanırken yapılan uçuş sayısı dikkate alınıyor.

F16 Pilot Maaşları 2022

F-16 pilot maaşları 29.000 TL ile 47.000 TL arasında değişiyor. F-16 pilotu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri personelidir. Bundan dolayı pilotun rütbesinin aldığı maaşı etkilediği unutulmamalıdır. Ayrıca F-16 pilotları katıldıkları operasyon türlerine göre ek tazminatlar da alabiliyorlar. Bunlar ile birlikte maaş seviyesi daha da yükseliyor.

F-16’lar, Türk ordusunun en önemli hava araçlarıdır. Savaşan şahinler olarak da nitelendirilen bu özel jetler, çok kısa sürede istenen noktaların bombalanmasını sağlıyor. Gerek terör operasyonlarında gerekse de sınır ötesine farklı nedenlerden dolayı yapılan operasyonlarda F-16’ların rolü çok büyük bir önem taşıyor. F-16’lara yüklenen bu sorumluluk aslında pilotlara da yüklenmiş oluyor. Dolayısıyla savaş uçağı pilotlarının en zor şartlara dayanabilmesi yoğun stres altında doğru kararlar alabilmesi gerekiyor.

Pilot Maaşı Ne Kadar?

Pilot maaşı; 25.000 TL ile 120.000 TL arasında değişmektedir. Görev yapılan yere bağlı olarak alınan maaşlar da değişiyor. 2022 yılında maaşların sivil havacılıkta çok daha yüksek olduğu biliniyor. Bu yüzden asker kökenli pilotların önemli kısmı zorunlu görev sürelerini doldurarak sivil havacılığa geçmek istiyor. TSK ise bu durumu engellemek için farklı stratejiler geliştiriyor.

Pilot denildiği zaman her ne kadar sadece yolcu uçağı pilotları akla gelse de daha farklı türden pilotlar da bulunuyor. Helikopter pilotu, savaş uçağı pilotu, F-16 pilotu bunlardan bazılarıdır. Alınan maaşlar da doğal olarak görev yapılan yere bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Bazı uçaklarda aynı anda iki pilot görev yapıyor. Örneğin; yolcu uçaklarında bir tane kaptan pilot, bir tane de yardımcı pilot görev yapar. Bütün sorumluluk birinci pilottadır. Yardımcı pilot, sadece yardım etmek ve tecrübe edinmek için görev yapar. Buna bağlı olarak kaptan pilotlar yardımcı pilotlara göre daha yüksek maaş alırlar.

Savaş Pilotu Maaşı 2022

Savaş pilotu maaşı, 29.000 TL ile 47.000 TL arasında değişiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan bu pilotlar Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yetiştiriliyor.

Hava Harp Okulu’nu kazanan öğrenciler aldıkları eğitimin ardından savaş pilotu olarak göreve başlıyorlar. Ancak bu süreç sanıldığı gibi kolay değildir. Eğitimler sırasında pilot olarak görev yapmaya uygun olmayan adaylar eleniyor. Diğer adaylar ise eğitimlerine devam ediyor. Bu süreç sonunda sadece en iyiler pilot olmayı başarıyor.

Savaş pilotları zor durumda dahi kontrollerini kaybetmezler. En kritik anlarda doğru düşünebilir ve olaya geniş bir açıdan bakabilirler. İşte bu özellikleri savaşların kaderini etkiler. Yapılacak etkili bir bombalama kara birliklerinin önünü açar ve savaşın seyri değişir.

Pilotluk, normalde çok düşük riskli meslek gruplarından birisidir. Ancak konu savaş pilotluğu olduğunda durum değişiyor. Savaş pilotluğu son derece risklidir. Nihayetinde düşman bölgesine girmeniz ve düşman ateşinden kaçmanız gerekiyor. Üstelik tüm bunları havada çok yüksek hızdayken yapmalısınız. İşte bu türden riskleri başarı ile yönetmeleri savaş pilotlarını özel kılıyor.

Pilot Maaşları, askeri, F10, savaş uçağı
Pilot Maaşları, askeri, F10, savaş uçağı

Nasıl Pilot Olunur?

Pilot olmak için ya askeri ya da sivil uçuş eğitimi almanız gerekiyor. Hava Harp Okulu’nu kazandığınızda pilotluk eğitimini ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ancak bunun karşılığında belli bir süre TSK bünyesinden ayrılmayacağınızı taahhüt etmeniz gerekiyor. Eğer taahhüdünüzü bozarsanız çok yüksek bir miktarda tazminat ödemek zorunda kalırsınız.

Pilot olma için bir diğer seçenek ise sivil havacılık okullarıdır. Buradan eğitim almak için ise yüklü miktarda ödeme yapmanız gerekiyor. Üstelik ödemeleriniz sonucunda pilot olacağınızın garantisi bulunmuyor. Çünkü eğitimler sırasında bir süre sonra pilotluk için uygun bir aday olmadığınız anlaşılabilir. Unutmayın, kısa sürede pilot olamazsınız. Uzun bir sürece yayılan eğitimleri başarı ile tamamlayarak ancak pilot olabilirsiniz.

Pilot olabilmek için stresi kaldırmanız çok önemlidir. Pilotlar alışılmışın dışında hayatlar yaşar. Sabah Avrupa kıtasında akşam Amerika kıtasında olabiliyorlar. Böyle bir yaşam tarzının size uygun olduğuna inanıyorsanız pilotluğu düşünebilirsiniz. Ayrıca pilotluk için gözlerinizin ve diğer fiziksel özelliklerinizin kusursuz olması gerektiğini unutmayın.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu