Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Ziraat Mühendisi Maaşı 2022, Sözleşmeli, TİGEM

Ziraat mühendisi maaşı ne kadar? Ziraat mühendisi ne iş yapar? Nasıl ziraat mühendisi olunur? Bu soruların cevaplarını ve ziraat mühendisi maaşlarına dair merak ettiğiniz diğer detayları sizler için derledik.

Ziraat Mühendisi Maaşı 2022

Ziraat mühendisi maaşı, ortalama 6.300 TL’dir. En düşük ziraat mühendisi maaşı 3.400 TL seviyelerinde iken, en yüksek maaş ise 8.000 TL civarındadır.

Ziraat mühendisleri devlet kadrolarında görev yapabilirler. Tarımsal üretimin arttırılması başta olmak üzere birçok alanda istihdam edilebilirler. Bunun yanında ziraat mühendisleri için özelde istihdam imkanı da bulunuyor. Farklı kuruluşların bünyesinde görev yapabilecekleri gibi tek başlarına da çalışabilirler. Ziraat mühendislerinin maaşları nerede görev yaptıklarına göre farklılık gösterir.

2022 Yılında Ziraat Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Ziraat mühendisi maaşı 2022 yılında ortalama olarak 6.500 TL’dir. Mühendislerin devlet kadrolarında veya özel sektörde çalışmaları aldıkları maaşları etkiliyor. Özel sektörde maaşlar konusunda belli bir standart bulunmuyor.

Görev yapan kuruluşun maaş politikası ve mühendisin deneyimine göre maaşlar farklılık gösteriyor. Devlette görev yapan mühendislerin maaşları ise daha standarttır.

İlginizi çekebilir: Tarım Kredi besi yem fiyat listesi güncellendi

İlginizi çekebilir: maden mühendisi maaşları

İlginizi çekebilir: jeoloji mühendisliği maaşları

Ziraat Mühendisi Maaşı
Ziraat Mühendisi Maaşı

Ziraat mühendisleri farklı görevleri üstlenebilir. Ancak görevleri genel olarak şunlardır;

 • Tarım ürünlerinde meydana gelen hastalık ve zararlılarla mücadelede çiftçilere yardım eder.
 • Fide üretimi ve bunların sertifikalandırılması sürecine katılır.
 • Bitki zararlılarına karşı bir mücadele planı hazırlar ve uygulanmasına rehberlik eder.
 • Toprağın ve suyun korunması için kontrol sistemleri kurar veya bu süreçte rol alır.
 • Tarımla ilgili olan ıslah projelerini yürütür.
 • Kooperatif görevlisi olabilir veya kooperatif üyelerine dışarıdan eğitim verir.
 • Hayvan ve hayvansal ürün üretimlerinde görev alır.

Görüleceği üzere ziraat mühendisleri tarımsal üretimlerde aktif olarak rol alıyor. Bu nitelikleri, devletteki mühendis kadrolarına atanmalarının en önemli nedenleridir.

Ziraat Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Ziraat mühendisi, 6.300 TL ile 9.000 TL arasında maaş alıyor. Alınan maaşlar yapılan işin yoğunluğu ve deneyime göre değişiyor. Özellikle özel sektörde görev yapan mühendislerde burada bahsedilen unsurlar daha etkilidir.

Ziraat mühendisleri, tarım ürünleri ve ilaçlarının satıldığı işletmelerde görev yapabilir. Hatta kendileri direkt olarak böyle bir işletme kurarak işletebilir. Böylesine durumlarda alınan maaşlar veya elde edilen kazançlar sabit değildir. Belli dönemlerde çiftçilerin ve üretim yapan amatörlerin talepleri daha fazla olabiliyor. Böylesine dönemlerde elde edilen kazançlar daha yüksek oluyor. Benzer şekilde talepler azalabilmekte ve bu da elde edilen kazançların daha aşağılara düşmesine neden oluyor.

Ziraat mühendisleri, özel sektörde iş bulma noktasında zorlanabilir. Özellikle son yıllarda mezun sayısının artmasıyla birlikte iş imkanları da önemli ölçüde azalmıştır. Bu noktada Türkiye İş Kurumu olan İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanlar takip edilebilir ve bunlara başvuru yapılabilir.

Devlette Ziraat Mühendisi Maaşları

Devlette ziraat mühendisleri maaşları, 6.500 TL ile 8.500 TL arasında değişiyor. Teknik hizmetler sınıfında yer alan ziraat mühendisleri görev yaptıkları bölgenin durumuna göre daha farklı maaşlar alabiliyorlar. Ayrıca medeni hal, çocuk sayısı ve derece gibi unsurlar da maaşları etkiliyor.

Devlette görev yapan ziraat mühendisi maaşları, derece ve kıdeme göre şu şekildedir;

 • 8/1 derecesindeki ziraat mühendisi maaşı: 6.585 TL
 • 5/1 derecesindeki ziraat mühendisi maaşı: 6.680 TL
 • 4/1 derecesindeki ziraat mühendisi maaşı: 6.790 TL
 • 2/1 derecesindeki ziraat mühendisi maaşı: 6.800 TL
 • 1/4 derecesindeki ziraat mühendisi maaşı: 6.950 TL

Ziraat mühendislerine toplu sözleşmeye göre zam yapılıyor. Kamu görevlisi statüsünde olduklarından dolayı memur emekli maaşlarında yapılan zam oranı geçerlidir. Dolayısıyla ziraat mühendisi maaşı ne kadar oldu sorusunun cevabı memur zamlarından sonra belli oluyor.

Diğer kamu görevlilerine olduğu gibi ziraat mühendislerine de enflasyon oranında zam yapılıyor. Zamlar, Ocak ve Temmuz ayında yapılır ve mühendisler bu dönemde zamlı maaşı alır. Son açıklanan enflasyon verilerinin ardından mühendis maaşlarına %8,45 oranında zam yapıldı.

Yeni Atanan Ziraat Mühendisi Maaşı

Yeni atanan ziraat mühendisi maaşı, 6.300 TL’dir. Ancak bu rakam medeni hal, BES kesintisi, çocuk sayısı ve benzeri unsurlara göre değişiyor.

Devlet kadrolarına yeni atanan ziraat mühendisleri, 8/1 derece ve kademesiyle göreve başlarlar. Görev yaptıkları her yılda derece ve kademelerindeki değişim şu şekildedir;

 • 8/1 > 8/2 > 8/3 > 7/1 > 7/3 > … > 1/1 > 1/2 > 1/3 >  ¼

Ziraat mühendisi olmak için mühendislik fakültelerindeki ziraat mühendisliği bölümünü başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Bundan sonra ise devlete yapılacak alımlar için KPSS ve mülakat sınavına girebilirsiniz.

Sözleşmeli Ziraat Mühendisi Maaşları

Sözleşmeli ziraat mühendisi maaşları, 6.300 TL ile 8.000 TL arasındadır. 4 B’li sözleşmeli olarak atanan ziraat mühendisleri medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre farklı miktarlarda maaş alabilir.

Sözleşmeli mühendisler ile kadrolu mühendisler arasında maaş bakımından çok büyük farklar bulunmuyor. Özlük hakları bakımından ise bazı küçük farklılıklar vardır. Devlet, son dönemlerde bütün kamu görevlisi alımlarını büyük oranda sözleşmeli olarak yapıyor.

Sözleşmeli ve TİGEM Ziraat Mühendisi Maaşı
Sözleşmeli ve TİGEM Ziraat Mühendisi Maaşı

TİGEM Ziraat Mühendisi Maaşları

TİGEM Ziraat mühendisi maaşları, 6.500 TL ile 8.500 TL arasında farklılık gösteriyor. Görev süresi, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlar burada da maaşları etkiliyor. Bundan dolayı verilen rakamların farklılık gösterebileceğini belirtelim. TİGEM, yani Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan mühendisler tarımsal verimliliğin arttırılması için farklı görevleri üstleniyorlar.

Tarım Kredi Ziraat Mühendisi Maaşları

Tarım kredi ziraat mühendisi maaşları, 8.000 TL ile 9.000 TL arasındadır. Deneyim, maaşları etkileyen en önemli unsurlardandır.

Ziraat mühendisi emekli maaşları, merak edilen bir diğer husustur. Bu yüzde emekli ziraat mühendis maaşları ne kadardır şeklindeki sorular sık sık soruluyor. Emekli ziraat mühendislerinin maaşları, aktif olarak çalıştıkları dönemlerdeki prim oranlarına göre değişiyor. Ortalama olarak 5.000 TL civarındadır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu