Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Maden Mühendisi Maaşları 2022 Ne Kadar

Maden mühendisi maaşları ne kadardır? Maden mühendisi nasıl olunur? Maden mühendisi ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve maden mühendisliği ile ilgili merak ettiğiniz diğer detayları sizler için derledik.

Maden Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Koza, TKİ

Maden mühendisi maaşı 5.000 TL ile 8.500 TL arasında değişiyor. Kamu kurumlarında görev yapan maden mühendisleri ortalama 7.500 TL alıyor. Buna karşın özel sektördeki ortalama maaş 4.000 TL’dir.

Maden Mühendisi Maaşları Ne Kadar
Maden Mühendisi Maaşları Ne Kadar

Devlette maden mühendisi maaşı ortalama 7.500 TL’dir. Ancak mühendisin hizmet yılı, medeni hali ve diğer özelliklerine bağlı olarak maaşlar değişiyor. Yeni başlayan bir mühendis 7.000 TL civarında maaş alırken, hizmet yılı yüksek olan bir mühendis ise 8.500 TL üzeri maaş alabilir.

Özel sektörde maden mühendisi maaşları düşük seviyededir. Yeni mezunlara asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş verilir. Deneyimli olanlar ise ortalama 6.500 TL maaş alır. Ancak deneyim, uzmanlık ve eğitim seviyesi gibi unsurlara bağlı olarak bu rakam biraz daha yükselebilir.

Koza Altın Maden Mühendisi Maaşları 2022

Koza altın maden mühendisi maaşları 7.500 TL ile 9.500 TL arasında değişiyor. Mühendislerin nitelikleri, eğitim seviyeleri ve diğer özelliklerine bağlı olarak burada bahsedilen rakamlar değişebilir. Öyle ki, alanında başarılı olan bir mühendis 12.000 TL üzerinde dahi maaş alabilir. Bundan dolayı gerek Koza Altın gerekse de diğer şirketlerde maden mühendisliği maaşları hakkında net rakam vermek doğru değildir.

Koza Altın veya diğer özel şirketler devletten aldıkları izin ile faaliyetlerini yürütürler. Burada hizmet veren personeller tamamen şirketin sorumluluğundadır. Maden, iş ve işçi güvenliğinin şirket tarafından tam olarak sağlanması çok önemlidir. Bu noktada devletin ilgili birimleri dönemsel olarak kontroller yapıyor ve tespit ettikleri sorunların giderilmesini istiyor. Sorunların giderilmemesi durumunda maden şirketinin kapatılmasına varıncaya kadar farklı önlemler alınıyor.

İlginizi çekebilir: jeoloji mühendisi maaşı

İlginizi çekebilir: Ziraat mühendisi maaşı

Madeni mühendisi maaşları kadar mühendislerin ne iş yaptıkları da merak ediliyor. Maden mühendisi görevleri alınan sorumluluklara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ancak genel manada mühendislerin görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Maden sahalarında yapılacak işlemlerin çevresel etkilerini değerlendirir. Bunu yapmak için farklı analiz yöntemleri ve tekniklerinden yararlanır. Gerek duyulması halinde farklı mühendislik alanlarından yardım alabilir.
  • Bulunan rezervin toplam büyüklüğü ve çıkarma maliyetlerine dair tahminlerde bulunur. İlgili madenin çıkarılmasının karlılık durumunu inceler.
  • Maden çıkarma için gerekli olan tesisin kurulumu, araçların alımı ve diğer planlamaların yapılmasında aktif olarak görev yapar.
  • Madenlerden çıkarılan hammaddelerin geçireceği işlemlere dair planlamalar yapar.

Burada bahsedilen görevlerin haricinde maden mühendislerinin farklı görevleri de olabilir. Maden sahasında yapılan her işlem maden mühendisinin iş alanına girer. Bundan dolayı yapılacak iş bölümü sonrasında maden mühendislerinin görevleri değişebilir.

Kanada Maden Mühendisi Maaşları 2022

Kanada maden mühendisi maaşları 55.000 $ ile 110.000 $ arasında değişiyor. Burada bahsedilen rakamlar ortalama yıllık maaştır. Mühendislerin niteliklerine bağlı olarak alınan maaşlar daha farklı seviyelerde de olabilir. Kanada’da yeni başlayan bir maden mühendisi için ortalama maaş 3.900 $ seviyesindedir. Deneyimli bir mühendisin ortalama maaşı ise 8.000 $ seviyesini aşabilir.

Dünyanın en gelişmiş ve refah düzeyi en yüksek ülkelerinden biri olan Kanada’nın maden mühendislerine olan ihtiyacı çok fazladır. Bundan dolayı zaman zaman maden mühendisi olan göçmenleri ülkeye kabul ediyor ve onlara kalıcı oturum sağlıyor. Maden mühendisleri için Kanada önemli iş seçeneklerinden birisidir. Ancak bunun için sahip olmanız gereken bazı özellikler olduğunu unutmayın.

Maden mühendisi olmak için adayların mühendislik fakültelerindeki maden mühendisliği bölümünü tercih etmesi gerekiyor. Maden mühendisliği bölümü 4 yıllık eğitimi kapsayan zorlu bir lisans programıdır. Maden mühendisliği taban puanları ise 280 ile 430 arasında değişiyor. Bu meslekte ilerlemek isteyen adaylar ODTÜ ve İTÜ gibi iyi üniversiteleri tercih etmelidir. Ayrıca yüksek lisans ile eğitim seviyelerini de yükseltmeleri önemlidir.

Maden mühendisliği bölümünden mezun olanlar özel sektöre direkt olarak iş başvurusu yapabilir. Bunun için İŞKUR tarafından yayınlanan ilanlar takip edilebilir veya direkt İŞKUR il müdürlüğüne gidilerek bir başvuru yapılabilir.

Mezun olan mühendislerin devlette görev yapması için ise KPSS’ye girmesi gerekiyor. KPSS’den başarılı olan adaylar sözlü sınava alınıyor. Bu sınavları başarı ile geçenler devlet kadrolarına atanıyor. Ancak bu noktada bilinmesi gereken önemli detaylar olduğu unutulmamalıdır. Devlette açılan kadroların önemli bölümü maden mühendisliği ile ilgili olmayan kadrolardır. Mühendis kadrosuna atanmak istiyorsanız; Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü veya Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TKİ) gibi kurumları tercih etmelisiniz.

TKI Maden Mühendisi Maaşları
TKI Maden Mühendisi Maaşları

Maden Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Maden mühendisi ortalama 7.500 TL maaş alır. Ancak mühendisin nitelikleri, medeni hali, görev yaptığı kurum, pozisyonu ve çocuk sayısı gibi unsurlara bağlı olarak maaşlar değişebilir. Bu noktada tam bir standart bulunmuyor.

Devlette görev yapan maden mühendisleri özel sektöre göre daha yüksek maaş alır. Alan bazında mühendislik maaşlarını ele aldığınızda devlet kadrolarının maaş konusunda avantajlı olduğunu görürsünüz. Ayrıca devlette görev yapan mühendislerin özlük hakları ve çalışma koşulları da iyidir.

Kamuda görev yapan mühendisler haftalık 40 saat çalışır. Duruma göre çalışma saatleri biraz daha yükselebilir ancak genel uygulama bu şekildedir. Standart bir devlet memuru gibi sabah saat 08.00 ile akşam 17.00 arasında görev yapar. Özel sektörde ise çalışma saatleri haftalık en az 48 saattir. İhtiyaca göre burada belirtilen süre daha da artabilir.

Devlette görev yapanlar kamu görevlisi statüsündedir. Ocak ve Temmuz aylarında memurlara yapılan zamlar maden mühendislerini de aynı şekilde etkiler. Bu dönemde sık sık maden mühendisi maaşları ne kadar oldu şeklinde sorular sorulur.

Son açıklanan enflasyon verisinin ardından kamu görevlilerinin 2021 yılı Temmuz maaşlarına %8,45 oranında zam yapıldı. Bu oran, maden mühendislerinin maaşlarını da etkiledi. Yapılan zam ile birlikte maaşlar 600 TL ile 900 TL arasında artış gösterdi.

TKİ Maden Mühendisi Maaşı 2022

TKİ maden mühendisi maaşı ortalama olarak 7.500 TL’dir. Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesinde görev yapan mühendisler oldukça zorlu çalışma şartlarına sahiptir. Bundan dolayı zaman zaman ek ödemeler alabilirler. Dolayısıyla maaşları da bir miktar yükselebilir.

Mühendisler, genellikle sabah 10.00 ile 17.00 arasında faaliyette bulunur. Ancak duruma göre çalışma saatleri değişebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu