Jeoloji Mühendisliği Maaşları 2021 ve İş İmkanları

Jeoloji mühendisi maaşı ne kadar? Jeoloji mühendisi nasıl olunur? Jeoloji mühendisi ne iş yapar? Burada yer alan soruların cevaplarını ve jeoloji mühendislerine dair diğer hususları sizler için araştırdık.

Jeoloji Mühendisliği Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar

Jeoloji mühendisi maaşı 4.500 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor. Devlet kadrolarında görev yapanlar ortalama 6.500 TL maaş alırken, özel sektörde çalışanlar ise ortalama 4.500 TL maaş alıyor.

Jeoloji Mühendisliği Maaşları Ne Kadar
Jeoloji Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Jeoloji mühendisleri, bazı bakanlıkların bünyesinde kamu görevlisi olarak çalışabiliyor. Bunun için adayların mezun olduktan sonra KPSS’ye girmesi ve buradan yüksek puan alması gerekiyor. Son olarak adaylar sözlü sınava alınıyor. Sözlü sınavı da başarı ile geçenler kadrolarına atanıyor. Evet, jeoloji mühendisleri için devlette kadro var. Ama sayı oldukça sınırlı. Bundan dolayı adayların KPSS’den en az 90 puan alması gerekiyor. Bazen 90 puan dahi yeterli olamayabiliyor.

Devlette yeni başlayan jeoloji bir mühendisi 6.000 TL civarında maaş alır. Bu rakam, bekar olanlar için geçerlidir. Evli, eşi çalışmayan ve çocukları olanlar ise 6.400 TL maaşla göreve başlarlar. Devlette ortalama mühendis maaşı ise 7.000 TL’dir. Buradaki rakam ise derece, kıdem, hizmet yılı, medeni hal ve benzeri unsurlara göre değişebilir.

Özel sektörde yeni başlayan jeoloji mühendisi asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş alır. Burada deneyim, hizmet yılı ve görev yapılan kurumun maaş politikası çok önemlidir. Her ne kadar jeoloji mühendisleri asgari ücretle işe başlasa da gösterecekleri başarı ile kısa süre içinde maaşları 5.000 TL üzerine çıkabilir.

Jeoloji mühendisi olmak ve bu alanda çalışmak isteyenler için maaş aralığı 4 bin 500 lira ile 6 bin lira arasında değişiyor. Kişinin mühendislik alanında ne kadar uzman olduğu, deneyim düzeyi ve benzeri hususlar maaşları etkiliyor. Bundan dolayı maaşlar konusunda net bir rakam vermek doğru olmaz.

Jeoloji mühendisleri görev yaptıkları devlet kurumlarında veya özel şirketlerde farklı görevleri üstlenirler. Bu görevlerden öne çıkanlar şu şekildedir;

 • Yeryüzü gelişimini direkt olarak etkileyen olayları incelemek
 • Toprak ve zemin incelemesi yapmak
 • Sondaj prosedürlerine uygun şekilde sondaj yapılmasını sağlamak ve bu alanda değerlendirmeler yapmak
 • Fosil kalıntılarını incelemek
 • Yer altı kaynaklarını tespit etmek için çalışmalar yürütmek
 • Arazi çalışmaları sırasında jeolojik haritaları ve radar görüntülerini kullanmak, bunlardan yararlanmak
 • Deprem, toprak kayması ve benzeri afetlere karşı önlemler alınmasında görev yapmak

Jeoloji Mühendisliği İş İmkanları

Jeoloji mühendisliği iş imkanları oldukça geniştir. Mühendisler hem özel sektörde, hem de devlet kadrolarında görev yapabilirler. Özellikle madencilik alanında jeoloji mühendislerine yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Yer altı kaynaklarına yönelik faaliyet gösteren şirketlerde çok sayıda jeoloji mühendisi istihdam edilir.

Jeoloji mühendisleri için bir diğer önemli iş imkanı ise inşaat sektöründedir. Zemin etütlerinin yapılmasından sorumlu olan mühendisler inşaatların yapılacağı alanları analiz eder.

Madencilik ve inşaat dışında da jeoloji mühendislerinin farklı iş imkanları var. Bunlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Enerji Şirketleri
 • Rafineriler
 • Karayolları
 • Maden Tetkik Arama (MTA)
 • Devlet Su İşleri (DSİ)
 • Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)
 • Türkiye Elektrik İşletmeleri
 • Hammadde Üretim Tesisleri

Almanya Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Almanya jeoloji mühendisliği maaşları ortalama 3.500 € seviyesindedir. Mühendisin uzmanlığı, deneyimi ve sahip olduğu diğer niteliklere bağlı olarak maaşlar değişebilir. Yeni başlayan bir mühendis 2.500 € maaş alırken, deneyimli olanlar ise 4.000 € seviyelerine kadar maaş alabilir.

Jeoloji mühendisi olmak için adayların mühendislik fakültesi bünyesinde bulunan jeoloji mühendisliği bölümünü tercih etmesi gerekiyor. Jeoloji mühendisliği bölümü 4 yıllık eğitimi kapsayan özel bir lisans programıdır. Bu lisans programında; teknik resim, mineraloji, saha jeolojisi, maden yatakları, genel jeoloji ve stratigrafi gibi dersler bulunuyor.

Jeoloji mühendisliği bölümü sınırlı sayıda üniversitede var. Üniversitelerdeki kontenjanlar da oldukça düşüktür. Buna rağmen taban puanlar çok yüksek değildir. Özellikle devlet kadrolarına çok az sayıda alım yapılması bunun en önemli nedenleri arasındadır. Jeoloji mühendisliği taban puanları 280 ile 430 arasındadır. Meslekte ilerlemek istiyorsanız iyi bir üniversiteyi tercih etmeniz gerekir. Benzer durum; makine mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi bölümler için de geçerlidir.

Lisans programından mezun olan adaylar eğitimlerine devam etmek için yüksek lisans yapabilir. Yüksek lisans eğitimi ortalama 2 yıl sürer. Böylece adaylar iş bulma konusunda önemli avantajlar elde etmiş olur.

Jeoloji Mühendisliği Maaşı Özelde, Yurtdışında, Almanyada
Jeoloji Mühendisliği Maaşı Özelde, Yurtdışında, Almanyada

Jeoloji Mühendisliği Özel Sektör Maaşları

Jeoloji mühendisliği özel sektör maaşları 3.500 TL ile 5.000 TL arasında değişir. Yeni mezun olan mühendisler asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş alıyorlar. Buna karşılık alanında iyi ve deneyimli olan mühendisler ise 5.000 TL üzerinde maaş alabilir.

Özelde iş bulmak isteyen mühendisler bu alanda verilen ilanları takip edebilir. Türkiye İş Kurumu İstanbul müdürlüğü gibi merkezlere iş başvurusunda bulunulabilir. Yine buradaki ilanlara da başvuru yapılabilir. Ayrıca büyük kentlerde faaliyet gösteren istihdam ofisleri de takip edilmelidir. Bu ofisler, ilgili karar uyarınca sizden herhangi bir ücret talep edemez.

Jeoloji mühendisliği maaşları ile ilgili verilen rakamlar farklı unsurlara göre değişebilir. Güncel jeoloji maaşı ile ilgili rakamlara sitemizden ulaşabilirsiniz.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı Maaşları 2021 Yılında Harika Seviyelerde!

Yazılımcı maaşları ne kadar? Yazılımcı nasıl olunur? Bilgisayar yazılımcıları ne kadar maaş alıyor? Burada yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.