Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Rehber Öğretmen Maaşı

Rehber öğretmen maaşı ne kadar? Rehber öğretmen nasıl olunur? Rehber öğretmen ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve rehber öğretmen maaşları ile ilgili merak ettiğiniz diğer hususları sizler için derledik.

Rehber Öğretmen Maaşı 2023

Rehber öğretmen maaşı, 6.600 TL ile 8.600 TL arasında değişiyor. Kamuda görev yapan rehber öğretmenlerin maaşları ortalama 6.600 TL’dir. Özel sektörde görev yapan rehber öğretmenlerin maaşları ise ortalama 4.600 TL’dir. Ancak buradaki rakamları etkileyen birçok unsur var. Bundan dolayı rehber öğretmen maaşları hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir.

Kamuda görev yapan rehber öğretmenleri en düşük 6.600 TL, en yüksek ise 7.600 TL civarında maaş alır. Ancak bu rakamlar sadece maaşlara aittir. Bunun dışında görev yapılan yere bağlı olarak ek ders ödemesi de yapılır. Ek ders ile birlikte maaşlar ortalama 1.800 TL daha artar.

Rehber Öğretmen Maaşı
Rehber Öğretmen Maaşı

Özel sektörde görev yapan rehber öğretmenler ise devlettekilere göre daha düşük rakamlarda maaş alırlar. Özel sektörde göre yapan rehber öğretmenin maaşı ortalama 4.600 TL’dir. Özel sektör, maaş farklılıklarının daha fazla olduğu bir alandır.

Görev yapılan kurum, iş yoğunluğu, deneyim ve benzeri hususlara bağlı olarak maaşlar değişebilir. Öyle ki, yeni mezun olan psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) mezunları asgari ücret seviyesinde maaş alabiliyor. Ancak deneyimli ve kendini kanıtlamış öğretmenler ise 12.000 TL’ye kadar maaş alıyor.

Gerek özel sektörde, gerekse de kamuda olan maaş farklılıkları rehber öğretmeni maaşları ne kadar şeklindeki sorunun cevapsız kalmasına neden oluyor.

2023 Yılında Rehber Öğretmen Maaşı Ne Kadar Oldu?

Rehber öğretmen maaşı, ortalama 6.600 TL’dir. Öğretmenin devlette veya özel sektörde görev yapma durumu maaşları fazlasıyla etkiliyor. Devlet okullarında görev yapan rehber öğretmenler 6.600 TL ile 7.600 TL arasında maaş alır. Özel okullarda görev yapanlar ise 5.600 TL ile 6.600 TL arasında maaş alıyor.

Kamuda görev yapan öğretmenlerin maaşları; kıdem, derece, hizmet yılı, BES kesintisi, medeni hal, çocuk sayısı, yabancı dil ve eğitim seviyesine göre değişir. Özel sektörde ise öğretmenin deneyimi ve görev yapılan okulun maaş politikası önemlidir.

Rehber öğretmen maaşları kadar, nasıl rehber öğretmen olunacağı da merak ediliyor. Rehber öğretmen olmak için eğitim fakülteleri bünyesinde bulunan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olunmalıdır. Bu bölümden mezun olanlar psikolojik danışman veya rehber öğretmen olarak isimlendirilir.

PDR mezunları, kamuda sadece okullarda değil farklı alanlarda da görev yapabilir. Rehberlik ve araştırma merkezleri bunlardan birisidir. RAM olarak da ifade edilen bu kurum okullarda verilen psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin kaliteli ve planlı bir şekilde yürütülmesinden sorumludur. Bunun yanında kaynaştırma öğrencilerinin belirlenmesi ve bunlara ilişkin planların hazırlanması yine RAM rehberliğinde yapılır.

PDR mezunu, aynı zamanda psikolojik danışman olarak da isimlendirilir. Aslında bu isimlendirme PDR uzmanı olmanın bir diğer yoluna işaret ediyor. Psikoloji bölümlerinden mezun olan adaylar pedagojik formasyon aldıklarında psikolojik danışman olarak görev yapabilir.

PDR veya psikoloji bölümünden mezun olanlar devlette görev yapmak için KPSS’ye girmelidir. KPSS’den yeterli puanı alan adaylar başarı sırasına göre mülakat için davet edilir. Yapılan sözlü sınavdan da başarılı puan alan adaylar güvenlik soruşturmasında sorun yaşamaması durumunda okul psikolojik danışman ve rehber öğretmeni olarak görev yapmaya başlarlar.

İlginizi çekebilir: psikolog seans ücretleri

İlginizi çekebilir: psikolog nasıl olunur

İlginizi çekebilir: pedagog maaşları

Özel Okullarda Rehber Öğretmen Maaşları

Özel okullarda rehber öğretmen maaşları, 6.100 TL ile 7.100 TL arasında değişir. Ancak burada belirtilen rakamlar ortalamadır. Bu aralığında dışında maaş alan rehber öğretmenler de var. Çünkü maaşlar farklı etkenlere göre değişkenlik gösteriyor.

Özel okullarda görev yapan psikolojik danışmanların maaşları en fazla deneyimden etkilenir. Bilindiği gibi birçok üniversitenin eğitim fakültesi içerisinde PDR bölümü yer alıyor. Buna bağlı olarak her yıl çok sayıda psikolojik danışman mezun oluyor. İşte bu durum özel sektördeki okulların rehber öğretmen seçiminde çok sayıda seçeneğe sahip olmasını sağlar. Böylece özel okullar mevcut seçenekler arasından deneyimli olanları tercih edebiliyor.

Özel okullarda PDR maaşları, deneyim ile birlikte yükseliyor. Yeni mezun olanlar genellikle asgari ücret veya asgari ücretin biraz üzerinde maaş alır. Bir öğretmen için asgari ücret elbette çok düşük bir rakamdır. Ancak çok fazla mezun olması iş imkanlarının azalmasına neden olmuştur. Dolayısıyla da iş arayan PDR mezunları düşük rakamlı maaşlara bir süre katlanmak zorunda kalıyor.

Deneyim dışında, özel okullardaki maaşları etkileyen bir diğer önemli unsur ise görev yapılan kurumdur. Günümüzde faaliyetlerine devam eden çok sayıda özel okul var. Bunların bir kısmı kurumsallığı ile öne çıkar. Ancak diğer kısmı daha yerel okullardır.

İşte bu fark okulların öğretmenlerine verdiği maaşları da etkiliyor. Bilinen ve tanınan özel okullarda rehber öğretmenlerin maaşı daha yüksektir. Buna karşın bilinmeyen özel okullar öğretmenlerine daha düşük maaşlar öder.

Rehber Öğretmenin Maaşı 2023

Rehber öğretmenin maaşı ortalama 6.100 TL’dir. Öğretmenin hizmet yılı, medeni hali, çocuk sayısı, görev yaptığı yer ve benzeri unsurlar, bu rakamı değiştirebilir. Devlet okullarında çalışan bir psikolojik danışman 6.100 TL ile 7.100 TL arasında maaş alır. Buna karşın özel okullarda görev yapan rehber öğretmenler ortalama 4.100 TL maaş alır.

Rehber öğretmenlerin maaşı ne kadar sorusu, devlet ve özel okullar için farklı şekilde verilir. Devlette görev yapanların maaşları özellikle kıdem ve dereceye göre değişir. Ancak ortalama olarak maaşlar 5.600 TL’dir. Bu rakamın dışında öğretmenlere bir de ek ders ücreti ödenir.

Ek ders, rehber öğretmenlerin maaşlarının önemli bir kısmını meydana getiriyor. Rehber öğretmenler, haftalık 18 saat ek ders ücreti alır. Aylık aldıkları toplam ek ders süresi ise 72 saat ile 80 saat arasında değişiyor. Her bir saatlik ek ders için yaklaşık 20 TL ödenir. Dolayısıyla da rehber öğretmenler aylık ek ders ücreti olarak 1.700 TL alır. Bu rakam ortalama maaşa eklendiğinde devlette görev yapan rehber öğretmenlerin maaşları 7.100 TL’yi geçiyor.

Özel sektörde de maaşları etkileyen farklı unsurlar bulunur. Bunlar, genellikle görev yapılan eğitim kurumuyla ilgilidir. Bazı özel okullar maaşları yüksek seviyeden verirken, bazıları ise daha düşük rakamlar verebiliyor. Yani burada esas olan görev yapılan okulun maaş konusundaki politikasıdır.

Rehber öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde de görev yaparlar. Burada görev yapan öğretmenler yine yukarıda belirtilen maaşları alır. Ancak RAM’da görev yapan psikolojik danışmanlara ek ders ücretleri, %25 zamlı ödenir. Böylece RAM öğretmenlerinin ek ders ücretleri aylık 2.100 TL seviyesine yaklaşır.

Psikolojik danışmanlar, Adalet Bakanlığı bünyesinde pedagog olarak da görev yapabilir. Pedagoglara ödenen maaşlar ortalama 6.600 TL’dir. Ancak çalışma şartları okullara göre biraz daha farklıdır.

Bahçeşehir Koleji Rehber Öğretmen Maaşları 2023

Bahçeşehir koleji rehber öğretmen maaşları, 6.600 TL ile 7.600 TL arasında değişiyor. Türkiye’nin en önemli özel okullarından biri olan Bahçeşehir Koleji deneyim konusuna çok fazla önem veriyor. Alanında deneyimli ve kendini yetiştirmiş olan rehber öğretmenleri çok daha yüksek maaşlar alabiliyor. Ancak yeni mezun olmuş bir psikolojik danışman asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş alıyor.

Özel okullar başarıya odaklı kurumlardır. Rehber öğretmenler başarının arka plandaki oyuncularıdır.  Her ne kadar diğer branş öğretmenleri gibi ön planda olmasalar da öğrenciler sadece eğitim öğretim konusunda değil birçok alanda desteklerler. Onların kişisel gelişimlerini dikkate alırlar, geleceğe ilişkin planlarına yardımcı olurlar, yetenek ve becerilerine göre doğru bölümlere yönlendirirler.

Bahçeşehir Koleji’nde rehber öğretmenler tüm gün çalışırlar. Sabah 09.00’dan akşam 16.00 veya 17.00’ye kadar öğrencilerle ilgilenirler. Zaman zaman öğrencilere toplu testler yaparlar ve öğrencilere ilişkin genel çıkarımlarda bulunurlar. Bunun dışında öğrencilerle tek tek görüşme yolunu daha fazla tercih ederler.

Özel Okullarda Rehber Öğretmen Maaşları
Özel Okullarda Rehber Öğretmen Maaşları

Doğa Koleji Rehber Öğretmen Maaşları 2023

Doğa koleji rehber öğretmen maaşları, ortalama 6.700 TL’dir. Deneyimli rehber öğretmenler daha yüksek maaş alırken, deneyimsiz ve yeni mezun olanlar ise asgari ücretten biraz daha yüksek maaş alıyor.

Doğa koleji veya diğer özel okullarda rehber öğretmenlere ek ödeme yapılmıyor. Bilindiği gibi devlet okullarında rehber öğretmenler maaşlarının haricinde bir de ek ders ücreti alıyor. Ancak kolejlerde sadece maaş uygulaması var.

Doğa Koleji‘nde rehber öğretmen maaşı deneyim ve hizmet yılına bağlı olarak değişebiliyor. Uzun zamandır kolej bünyesinde görev yapan öğretmenler daha yüksek maaş alıyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu