Kamu Maaşları

Çin Asgari Ücret 2022 Ne Kadar Oldu?

Çin asgari ücret ne kadar? Çin’de iş olanakları nasıl? Çin’de çalışma şartları ağır mı? Çin asgari ücret ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Çin Asgari Ücret 2022 Ne Kadar?

Çin’de asgari ücret, bölgelere göre farklılık gösteriyor. Bazı eyaletlerde asgari ücret 420 $ seviyesine yakın iken, bazı eyaletlerde ise 340 $ seviyelerindedir.

çin asgari ücret
çin asgari ücret

Çin ile ilgili akla gelen ilk bilgi, dünyanın en kalabalık ülkesi olduğudur. Ancak son dönemlerde Çin, sahip olduğu nüfusu etkili bir şekilde kullanmaya ve dünya ekonomisi üzerinde söz sahibi olmaya başladı. Ucuz iş gücü, düşük asgari ücret ve benzeri unsurlar dünyaca ünlü birçok markanın fabrikalarını Çin’e taşımasına neden oldu.

Çin’in ekonomik olarak her geçen gün biraz daha dikkat çekmesi, buradaki asgari ücretin daha fazla merak edilmesine neden oluyor. Ancak Çin’in tamamında geçerli olan bir asgari ücret uygulaması yok. Bunun yerine eyaletlere göre uygulanan asgari ücret politikası var.

Çin, eyalet sistemine sahip bir ülke. Eyaletler, kendi şartlarına bağlı olarak asgari ücret belirleme yetkisine sahip. Bu durum, Çin’de farklı asgari ücretlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çin’de asgari ücret, 2.000 Yuan ile 3.000 Yuan arasında değişiyor.

Bazı kentlerde uygulanan asgari ücret şu şekildedir;

 • Pekin: 2.000 Çin Yuanı (330 $)
 • Şangay: 2.400 Çin Yuanı (382 $)
 • Tianjing: 2.100 Çin Yuanı (336 $)
 • Zhejiang: 2.000 Çin Yuanı (320 $)
 • Shandong: 1.900 Çin Yuanı (305 $)

2022 yılında asgari ücret, yukarıda yer alan rakamlar olarak belirlenmiştir.

Burada yer alan rakamlar özellikle dolar cinsinden dikkate alındığında, Çin’deki iş gücünün ne kadar ucuz olduğu daha rahat anlaşılacaktır. Evet, Çin’in uygulamış olduğu asgari ücret politikası nedeniyle insanlar düşük ücretlere çalışmak zorunda kalıyor. Bu durum, Çin’de bulunan insanlar için olumsuz bir durum olsa da, ülke ekonomisi için olumlu bir durum olarak kabul ediliyor.

İlginizi çekebilir: Rusya asgari ücret

İlginizi çekebilir: Polonya asgari ücret

İlginizi çekebilir: Ukrayna asgari ücret

Çin’de İş Olanakları Nasıl?

Çin, iş olanakları bakımından çok farklı seçeneklere sahip bir ülke. İş gücünün ucuz olması nedeniyle günümüzde birçok firma, üretim için Çin’i tercih ediyor ve fabrikalarını buraya taşıyor. Ayrıca Çinli firmalar da üretim konusunda oldukça iyi. Onlar da ülke içine yeni fabrikalar açıyor. İşte bu durum, Çin’in her yıl ortalama %10 büyümesine neden oluyor.

Çin’de iş bulmak çok zor değildir. Hatta siz henüz işi bulmadan iş sizi bulabilir. Açılan fabrika sayısının her geçen gün biraz daha artması, buradaki iş olanaklarının artmasına neden oluyor. Ancak işe yeni girenler, genellikle asgari ücret alıyor. Bu da başlangıçta düşük ücretlere karşı sabırlı olunmasını gerektiriyor.

Çin’de iş imkanlarının yoğun olduğu bazı alanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Otomotiv,
 • Elektronik,
 • Demir çelik sanayi,
 • Madencilik,
 • Hizmet sektörü.

Burada bahsedilen sektörlerde Çince bilmeniz durumunda zorlanmadan iş bulabilirsiniz. Başlangıçta her ne kadar asgari ücret alsanız da tecrübe kazandıkça aldığınız rakam artar.

Çin Asgari Ücret Ne Kadar
Çin Asgari Ücret Ne Kadar

Çin’de Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Çin’de asgari ücret konusuyla ilgili merak edilen hususlardan birisi de ortalama maaşlardır. Ülkede çalışan herkese asgari ücret verilmiyor. Asgari ücret, yasal olarak verilebilecek en düşük ücrettir. Ancak çalışanların daha yüksek maaş almalarının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Uzmanlık alanı olan ve deneyimi bulunan çalışanlar, burada yer alan asgari ücretten çok daha fazlasını kazanıyorlar. Evet, Çin’de iş gücü oldukça ucuz. Ancak bahsedilen bu durum geçmişte geçerli idi. Son dönemde Çin ekonomisinin yüksek oranda büyüme kaydetmesi, Çin’de kişi başına düşen geliri arttırdı. Bu ise maaşlara net olarak yansıdı.

Çin’de çalışanların aldıkları ortalama maaş 6.000 Yuan seviyelerindedir. Bu rakam ise 932 $ yapıyor. Dolayısıyla günümüzde iş gücü, sanıldığı kadar ucuz değil. Ancak özellikle ABD ve Avrupa ülkelerine göre iş gücünün halen çok ucuz olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çin’de bazı meslek gruplarının ortalama maaşları şu şekildedir;

 • İnşaat işçisi: 5.350 Yuan (825 $)
 • Mimar: 9.700 Yuan (1.591 $)
 • Elektrik mühendisi: 12.000 Yuan (1.708 $)
 • Tamirci: 7.300 Yuan (1.218 $)
 • Hemşire: 9.900 Yuan (1.622 $)
 • Avukat: 16.000 Yuan (2.429 $)
 • Elektrikçi: 7.600 Yuan (1.264 $)
 • Öğretmen 9.000 Yuan (1.342 $)

Buradaki listeden de anlaşılacağı gibi ortalama maaşlar ücret bazında gayet yüksektir.

Çin’de Çalışma ve Yaşam Şartları

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan Çin, çalışma şartlarının ağır olduğu ülkelerden biridir. Haftalık çalışma saati, birçok ülkede olduğu gibi burada da 40 saattir. Ancak haftanın 6 günü çalışılması ve mesaiye kalınması durumunda çalışma saati süresi artabiliyor. Çalışma süresine göre ekstra mesai ücreti alınıyor.

Ortalama maaşların yüksek olduğu veya yüksek kabul edileceği ülkede çalışanlar, genellikle haftada bir gün izinli sayılıyor. Yıllık izin konusu ise çalışanların kaç yıldır aynı kurumda veya işletmede çalıştığına göre farklılık gösterebiliyor. Uzun yıllar aynı iş yerinde çalışanlara yıllık 20 gün izin veriliyor. Yıllık izin eyaletlere göre farklılık gösteren bir konudur.

Çin’deki yaşam şartlarına bakıldığında yaşamın pahalı olduğu görülüyor. Asgari ücret ile hayatını sürdürenler hayat kalitelerinden taviz vermek zorunda. Bazı bölgelerde asgari ücret geçinmek için yetmeyebiliyor. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımların, insanların yaşamlarını sürdürmesinde etkili olduğu düşünülüyor.

Ancak her ne kadar günümüzde yaşam şartları bu şekilde olsa da, ilerleyen yıllarda Çin’deki yaşam standartlarının artacağına inanılıyor.

Çin'de işçi ücretleri ne kadar?

Çin’de işçi ücretleri, eyaletlere göre değişiyor. Ancak ortalama olarak işçi ücretlerinin 350 $ olduğu söylenebilir.

En yüksek asgari ücret hangi ülkede?

En yüksek asgari ücret, Lüksemburg’da uygulanıyor. Buradaki asgari ücret, 2.202 Euro’dur.

https://www.youtube.com/watch?v=3lGbcjKNMXE&ab_channel=Tar%C4%B1kBilen

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu