Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Tercümanlık Maaşı

Tercümanlık maaşı ne kadar? Mütercim tercüman ne iş yapar? Mütercim tercümanlık maaşları ne kadar? Mütercim tercümanlık nasıl olunur? Tüm bu soruların cevaplarını ve tercümanlık maaşı ile ilgili merak ettiğiniz diğer detayları sizler için derledik.

Tercümanlık Maaşı 2023 Listesi

Tercümanlık maaşı, 3.600 TL ile 5.100 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu değişimin nedenleri; görev yapılan yer, deneyim, kıdem ve derece, medeni hal ve BES kesintisi gibi unsurlardır.

Mütercim tercümanlık, resmi olarak çeviri yapılmasıdır. Bilindiği gibi teknolojinin ilerlemesi ve iletişimin yaygınlaşması ile birlikte farklı dillerde konuşan insanların aralarındaki mesafeler kısaldı. Bu insanlar iletişim için bazen çevrimiçi bir tercümandan, bazen de gerçek bir tercümandan yardım alırlar. Ancak buradaki çeviriler resmi işlemler için kullanılmıyor. İnsanların kendi aralarındaki iletişim için kullanılıyor.

Mütercim tercümanlık ise resmi değeri olan çevirilerin gerçekleştirilmesidir. Dolayısıyla çeviriler, resmi işlemlerde kullanılabilir. İşte bundan dolayı mütercim tercümanlık sadece özelde değil aynı zamanda devlet kadrolarında da yer alan bir meslek grubudur.

Tercümanlıkla ilgili merak edilen bir diğer soru ise “çevirmen olmak için hangi bölüm okunmalı” sorusudur.

Eğer tercüman olmak istiyorsunuz ilgi duyduğunuz bir dil ile ilgili üniversite okumanız gerekiyor. Örneğin İngilizce tercümanı olmak istiyorsanız İngilizce Dili ve Edebiyatı bölümünü okuyabilirsiniz.

Tercümanlık Maaşı bu yıl ne kadar
Tercümanlık Maaşı bu yıl ne kadar

Mütercim Tercümanlık Maaşları 2023

Mütercim tercümanlık maaşları, 4.600 TL civarındadır. Özel sektörde ise mütercim tercümanlık yapanlar 4.600 TL ile 6.100 TL arasında bir maaş alırlar. Ancak tekrardan vurgulamak gerekirse tercüman maaşları ne kadar sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. Bu meslek grubunda olanlar kendilerini ne kadar iyi geliştirirse o kadar yüksek maaş alırlar. Birden fazla yabancı dili, anadilleri gibi çeviren mütercim tercümanlık yapanların alacakları rakamlar bazen 10.000 TL üzerinde dahi olabiliyor.

Alınan maaşlara ilişkin bir diğer unsur ise çeviri yapılan dillerle ilgilidir. Evet, günümüzde genellikle İngilizce ve Almanca gibi dillere yönelik çeviri hizmetleri talep ediliyor. Ancak bazen Japonca ve Çince gibi konuşması ve anlaması zor olan dillere yönelik talepler de gelebiliyor. İşte böylesine zor diller için talep edilen ücretler daha yüksek olabiliyor.

Adliyede İşaret Dili Tercümanlığı Maaşları 2023

Adliyede işaret dili tercümanlığı maaşları, 4.600 TL ile 5.600 TL arasında değişiyor. İşaret dili tercümanları, işitme engelli vatandaşların bu alandaki ihtiyaçlarına cevap veriyor.

İşaret dili tercümanlığı için alımlar Adalet Bakanlığı tarafından yapılıyor. Daha önce ilan edilen belli tarihleri arasında KPSS-B puan türünden baraj olarak puanın üzerinde alanlar başvuru yapabiliyor. Mülakata çağırılan adaylar sözlü sınava alınıyor. Yeterli puanı alan ve işaret dilinde istenen seviyede olanlar güvenlik soruşturmasının ardından görevlerine başlıyor.

Peki mütercim tercümanlar ne kadar maaş alır?

Mütercim Tercümanlık Maaşları 2023

Mütercim tercümanlık maaşları 2023 yılında 4.100 TL ile 7.000 TL arasında değişmektedir. Özellikle görev yapılan yerin maaş seviyesi noktasında önemi çok fazladır. Devlette görev yapan mütercim tercüman ortalama 6.100 TL aylık alıyorken, özel sektörde görev yapanlar ise ortalama 4.000 TL maaş alıyorlar. Ancak burada da tam bir standart bulunmuyor. Çünkü özel sektörde asgari ücretin biraz üzerinde maaş alanlar da, 7.100 TL üzeri maaş alanlar da bulunuyor.

Mütercim tercümanlık, günümüzün önemli meslek gruplarından birisidir. Gerek ticari ilişkiler, gerek siyasi ilişkiler, gerekse de benzeri ilişkiler için farklı dilleri konuşanlar için çeviri hizmeti gerekiyor. Tercümanlık mesleği tam bu noktada devreye giriyor ve insanların bu çeviri ihtiyacını karşılıyor. Yapılan çeviri, belli şartları sağlaması durumunda resmi işlemlerde dahi kullanılabilir. Bundan dolayı ilgili alandaki ihtiyaç etkili bir şekilde giderilmiş olunur.

İlginizi çekebilir: muhabir maaşları

İlginizi çekebilir: noter maaşları

İlginizi çekebilir: Acun Medya iş başvurusu

Mütercim Tercümanlık İs İmkanları ve Maaşları

Mütercim tercümanlık iş imkanları merak edilen bir diğer konudur. Bu konuya tam olarak değinmeden önce mütercim tercümanlık nasıl olunur sorusunun cevabından bahsedilmesi yararlı olacaktır.

Mütercim tercümanlık, ülkemizdeki üniversitelerde olan bir bölümdür. Dil puan türü ile bu bölüme girebilir ve sonunda bu mesleği yapabilirsiniz. Üniversitelerdeki bölümler arasından puanınıza ve tercih edeceğiniz yabancı dile göre seçim yapabilirsiniz. Taban puanları ortalama olarak 470 ile 400 arasında değişiyor. Ülkemizin kaliteli olarak bilinen üniversitelerde bu eğitimi almak istiyorsanız dil puan türünde en az 450 puan almalısınız. Bu bölümden mezun olanlar, tercüman olarak görev yapabilirler.

Mütercim tercümanlık iş imkanları bakımından farklı seçenekleri olan bir meslek oluyor. İlgili devlet kurumlarında veya özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşlarda çalışılabilir. Ayrıca dil araştırma kurumları ve çeviri ofislerinde de çalışma imkanı bulunuyor.

Mütercim tercüman maaşları ise görev yapılan yere ve çeviri yapılan dile göre değişebiliyor. Devlette ortalama maaşlar 4.600 TL ile 5.600 TL arasında oluyor. Özel sektörde ise ortalama maaş 4.100 TL civarında ödeniyor.

Futbol Tercümanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Futbol kulüplerinde çalışan tercümanlar çok geniş bir aralıkta maaş alıyor. Amatör kulüplerde tercümanlık yapan kişiler ortalama 7 bin TL’den başlayan maaşlar alıyor.

Profesyonel futbol kulübü tercümanları ise kulübün büyüklüğüne göre 20 bin dolara kadar maaş alabiliyor.

İşaret Dili Tercümanlığı Maaşları 2023

İşaret dili tercümanlığı maaşları, 4.600 TL ile 5.600 TL arasında değişiyor. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan işaret dili tercümanları farklı ihtiyaçlara cevap vermek için görev yaparlar. Bilindiği gibi işitme engelliler işaret dilini kullanarak iletişim kurar. İşte bakanlığa bağlı mahkemeler ve diğer kurumlarda böyle durumda olan kişilerin iletişimde zorlanmaması için işaret dili tercümanları istihdam edilir. Böylece ifadelerin doğruluğunda bir sorun olup olmadığı gibi çekinceler tamamen ortadan kaldırılır.

İşaret dili tercümanı, özel bir eğitim sonucunda bu mesleği yapabiliyor. Mesleği kabul edilmeden önce işaret diline tamamen hakim olup olmadığının anlaşılması için bir dizi yazılı ve sözlü sınav yapılıyor. Bunlardan başarılı olanlar mesleğe kabul ediliyor.

mütercim tercümanlık maaşları
mütercim tercümanlık maaşları

Tercümanlık Mesleği Maaşı 2023

Tercümanlık mesleği maaşı; devlette ortalama 5.100 TL, özel sektörde ise ortalama 4.100 TL’dir. Maaşları etkileyen bazı unsurlar bulunuyor, bundan dolayı net maaşlardan bahsetmek çok zordur.

Devlette görev yapanlar açısından BES kesintisi, kıdem, derece ve görev yeri gibi unsurlar önemlidir. Ayrıca çocuk ve aile yardımı da maaşları etkileyen bir diğer unsurdur. Özelde görev yapanların maaşları ise deneyim ve ilgili kurumun maaş politikasına göre değişiyor. Ayrıca özelde görev yapanlar, iş yoğunluğuna göre yarı zamanlı olarak da çalışabilir. Böyle durumlarda maaşlar düşüyor.

Avrupa Birliği bünyesinde AD5 ve üzeri seviyelerde görev yapan tercümanların maaşları 4.500 € seviyesinde değişiyor. Ayrıca tercümanların yolculuk masraflarının karşılanması için ek ödeme yapılıyor.

Japonca Tercümanlık Maaşları 2023

Japonca tercümanlık maaşları, 4.100 TL ile 11.500 TL arasında oluyor. Japonca seviyesi ve Japonca dışında bilinen diğer yabancı diller maaş seviyesini etkiliyor. Ayrıca birçok meslekte olduğu gibi deneyim de maaş üzerindeki bir diğer önemli unsur.

Japonca tercümanlık için adayların Japonca ile ilgili bir bölümden mezun olması gerekiyor. Japonca öğretmenliği, Japonca filolojisi gibi bölümlerden mezun olanlar gerekli şartları sağlamaları durumunda Japonca tercümanlık yapabiliyorlar. Günümüzde özel sektörde Japonca tercüman konusunda önemli bir talep bulunuyor. İş imkanlarının geniş olduğu meslekler arasında gösterilmektedir.

Bu içeriğimizde tercümanlar ne kadar maaş alır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aşağıya tercüman türlerine göre tercümanlar ne kadar kazanıyor onu ekledik. Bu sayede bir bütün haline çevirmenler ne kadar kazanıyor sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

  • İngilizce tercüman maaşları: 5 bin TL ila 15 bin TL aralığında
  • Yurtdışında tercüman maaşları: 3 bin ila 20 bin dolar aralığında
  • Kitap çevirmenliği maaş: Kitabın uzunluğuna ve dile göre 7 bin TL’den başlıyor
  • Simultane tercüman maaşları: Simultane çevirmen maaşı 8 bin TL’den başlıyor
  • İspanyolca tercüman maaşları: 10 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar çıkıyor.
  • Yeminli tercüman maaşları: Yeminli tercüman maaşları tercüme büroları maaş politikasına göre ortalama 5 bin TL’den başlıyor
  • Çince tercüman maaşları: 15 bin TL ila 30 bin TL aralığında
  • Netflix çevirmen maaşı: Netflix gibi platformlarda çalışan tercümanlar maaş yerine içerik bazlı kazanç sağlıyor
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu