Asgari Ücret

Polonya Asgari Ücret

Polonya asgari ücret ne kadar? Polonya’da çalışma şartları nasıl? Polonya’da asgari ücret ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Polonya Asgari Ücret 2023‘de Ne Kadar?

Polonya’da asgari ücret, 2.800 Zloti’dir. 2.800 PLN, yaklaşık 627 Euro’ya karşılık geliyor.

Polonya Asgari Ücret
Polonya Asgari Ücret

2020 yılında Polonya’da asgari ücret 2.600 PLN idi. Daha önceki yapılan açıklamalarda, 2023 yılı için asgari ücretin 3.000 PLN hedeflendiği yönündeydi. Ancak pandemi nedeniyle bu hedef tutturulamadı. Buna karşın asgari ücrete 2023 yılı başında %7 oranında zam yapıldı ve bugünkü seviyesine gelmesi sağlandı. Zamlı asgari ücret Ocak 2023 den itibaren geçerli oldu.

Asgari ücretin açıklanmasından sonra minimum saatlik ücret de belli oldu. Buna göre Polonya’da çalışma saati ücreti 17 PLN’den 18,30 PLN’ye çıktı. Euro cinsinden bakıldığında ise asgari çalışma saati ücreti 4,12 € olduğu görülecektir.

Doğu Avrupa ülkesinin asgari ücrette geldiği nokta birçok ülke için adeta ilham verici. Bundan 20 yıl önce asgari ücret çok düşük seviyelerdeydi. Günümüzde ise Polonya’daki asgari ücretin diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha yüksek olduğu net bir şekilde görülüyor.

Polonya Asgari Ücret Değişimi

Polonya, doğu Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Bu blokta yer alan ülkeler, diğer Avrupa ülkelerine göre nispeten biraz daha farklıdır. Polonya’nın da bu nitelendirmeye uygun olduğu söylenebilir. Diğer AB ülkelerine kıyasla buradaki iş gücü daha ucuzdur. Bunun en önemli nedeni ise asgari ücretin daha düşük olmasıdır.

Polonya’daki asgari ücret 2023 yılında 620 Euro seviyesinin üzerine çıkmıştır. Ancak Almanya ve Avrupa ülkelerinde uzun zamandır asgari ücret 1.200 Euro’nun üzerindedir. Hatta bazı ülkelerde asgari ücret 1.500 Euro’nun dahi üzerindendir.

2023 yılında yapılan zam ile asgari ücret 2.800 PLN oldu. Peki, Polonya’da asgari ücret geçmişte ne kadardı? Gelin, bu sorunun cevabını yıllara göre inceleyelim.

  • 2000 yılı 161 €
  • 2005 yılı 207 €
  • 2010 yılı 320 €
  • 2015 yılı 409 €
  • 2020 yılı 610 €
  • 2022 yılı 627 €

Buradaki listeden de anlaşılacağı üzere Polonya’da asgari ücret istikrarlı bir şekilde artmıştır. Üstelik bu artış ülkenin kendi para birimi cinsi üzerinden değil Euro üzerindendir. Elde edilen bu istikrarlı artış Polonya ekonomisi açısından çok büyük bir başarıdır.

Polonya Asgari Ücret ve Çalışma Şartları
Polonya Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Polonya’da Çalışma Şartları

Polonya çalışma şartları, diğer Avrupa ülkeleri ile benzerlik gösteriyor. Burada haftalık çalışma saati 40 saat olarak belirlemiştir. Haftada 6 gün çalışanların çalışma saati ile en fazla 48 saat olabiliyor. Burada belirtilen sürelerin üzerindeki çalışma saatleri mesai olarak kabul ediliyor. Mesai için işverenlerin iki katı ücret ödemesi gerekiyor. Dolayısıyla işverenlerin çalışanların çalışma saatini iyi ayarlaması gerekiyor.

Avrupa’nın doğusunda yer alan Polonya’da çalışanlar 20 gün yıllık izin hakkına sahiptir. Eğer çalışanlar 10 yıldan daha uzun bir süredir çalışıyorlarsa yıllık izinleri 26 güne çıkıyor.

Her ne kadar ilk bakışta çalışma şartları uygun gibi gelse de burada da halen kaçak çalışanlar bulunuyor. Kaçak çalışanlar, belirtilen sürelerden daha fazla çalıştırılıyor ve daha düşük ücretler verilebiliyor. Ancak son yıllarda Polonya’nın AB ile yakınlaşması sayesinde bu tür olumsuzlukların önemli derecede azaldığı ifade edilebilir.

Polonya’da İş İmkanları

Polonya, ucuz iş gücü ile öne çıkan ülkelerden biri. Asgari ücret her ne kadar 627 € olsa da, diğer Avrupa ülkelerindeki asgari ücretin ortalama 1.300 € olduğu dikkate alındığında buranın iş gücü açısından ne kadar avantajlı olduğu görülecektir. İşte bu durum, bazı önemli fabrikaların Polonya’ya taşınmasına neden olmuştur.

İş gücünün burada ucuz olması ve fabrika sayısının giderek artması, buradaki işsizliğin belirgin olarak azalmasına neden olmuştur. Ülkedeki işsizlik oranı %5,80’dir. Bu oran, oldukça düşüktür ve ülkedeki iş imkanlarının fazla olduğunu gösteren önemli bir veridir.

Polonya’da işsizlik düşük seviyededir. Özellikle şehir merkezinde ve insan yoğunluğun yüksek olduğu bölgelerde iş bulmak çok zor değildir. Bir uzmanlık alanınız var ise kendinize uygun işler bulabilirsiniz. Uzmanlık alanınız yok ise asgari ücret ile hizmet sektöründe farklı işler yapabilirsiniz.

Polonya, kömüre dayalı demir çelik sanayisinin gelişmiş olduğu bir ülke. Ayrıca enerji sektöründe de oldukça gelişmiş oldukları biliniyor. Ekonominin temel taşlar burada bahsedilen sektörlerdir.

Polonya’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Polonya’da ortalama maaşlar, 900 € seviyelerindedir. Gelişmiş kentlerdeki çalışanlar ortalama 4.000 Polonya Zlotisi alıyor. Bu rakam bazen daha yüksek seviyelere de çıkabiliyor. Ancak asgari ücret ile çalışanlar da olduğu unutulmamalıdır. Ortalamaya bakıldığında ücretin 900 € seviyelerinde olduğu görülecektir.

Şehir bazında bakıldığında Varşova kentinin ortalama gelirde önde olduğunu görürsünüz. Buradaki ortalama maaşlar 950 € seviyesine yakındır. Ancak buna bağlı olarak burada yaşam biraz daha pahalıdır. Varşova’nın ardından yüksek maaş ortalamasına sahip diğer kentler; Krakow ve Wroclaw şeklinde sıralanabilir. Bu kentlerdeki ortalama maaş ise 900 € ile 800 € arasındadır.

Polonya’da kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 15.000 $ seviyesindedir. Bu rakam, pandemi nedeni ile biraz düştü. Ancak yaşanan toparlanmanın ardından kişi başına düşen gelirin yeniden yükseleceği tahmin ediliyor.

Polonya’da İşsizlik Oranları Nedir?

Polonya’da işsizlik oranı, %5,5 ile %6 arasında değişiyor. Bu rakamlar dikkate alındığında ülkedeki işsizliğin az olduğu söylenebilir. Uzun dönemli işsizlik oranları ise çok daha düşüktür.

Polonya'da Asgari Ücret Yetiyor Mu?

Polonya’da asgari ücret 637 Euro’dur. Ülkenin kendi para birimi cinsinden asgari ücret 2.800 Polonya Zlotisi’dir. Bu rakam, dünyadaki birçok ülkeye göre yüksektir. Ayrıca Polonya’daki çalışanların sadece bir bölümü asgari ücret alıyor. Önemli kısım asgari ücretten daha yüksek rakamlar alıyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu